W tej pięknej kamienicy już wkrótce zamieszkają cztery gdańskie rodziny

Najwęższa kamienica w tej części Śródmieścia przeszła termomodernizację. W budynku znajdują się cztery mieszkania, które są w pełni gotowe na przyjęcie nowych lokatorów. Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W sumie programem objętych jest 26 budynków w Gdańsku, z czego w 13 prowadzone są obecnie kompleksowe prace remontowe.
10.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment kamienicy, widać beżową elewację i dwa okna
Kamienica przy ul. Łąkowej 18 odzyskała dawny blask
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Koniec prac termomodernizacyjnych


- To piękna XIX-wieczna kamienica, która dzięki unijnemu dofinansowaniu odzyskała dawny blask. Udało się kompleksowo wyremontować cały budynek. Koszt tej inwestycji to prawie 2 300 000 zł  - informuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zakres prac remontowych obejmował m.in. przebudowę i docieplenie budynku, budowę instalacji kanalizacji deszczowej, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz cieplnej, wzmocnienie i wymianę stropów, wymianę konstrukcji dachu, wymianę i renowację stolarki okiennej i drzwiowej, remont klatki schodowej i lokali mieszkalnych oraz wykonanie instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto w budynku zamontowane zostały urządzenia instalacji Building Management System - pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów.

- W tej pięknej kamienicy już wkrótce zamieszkają cztery gdańskie rodziny. Oprócz niezbędnych prac konstrukcyjnych, instalacyjnych i wykończeniowych, zwiększona została również efektywność energetyczna budynku. To oznacza dużą oszczędność dla mieszkańców - zaznacza Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych.

na zdjęciu trzy kobiety i jedne mężczyzna w średnim wieku, stoją w wyremontowanym lokalu, widać białe ściany
W oficjalnym odbiorze budynku, po zakończonej termomodernizacji, uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Kryszewski
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Zewnętrzne finansowanie

W budynku przy ul. Łąkowej 18 zakończono termomodernizację, którą dofinansowano w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prace zrealizowano dzięki miejskiemu projektowi kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej należących do Gminy Miasta Gdańska. Program ten ma na celu zwiększenie komfortu użytkowania oraz komfortu cieplnego, co w połączeniu z ekologicznym sposobem ogrzewania pozwoli nie tylko ograniczyć wpływ budynków na środowisko, ale także dzięki poprawie efektywności energetycznej nieruchomości, znacząco zmniejszy koszty użytkowania lokali.

Zaczęły się konsultacje w sprawie przyszłości Długich Ogrodów

- W ramach tego programu zostanie wyremontowanych przez Gdańskie Nieruchomości 26 budynków. Aktualnie w trakcie kompleksowych prac jest ich 13. Wartość programu to ponad 113 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to przeszło 20 milionów złotych - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Na naszych oczach zmieniają się kamienice nie tylko na Dolnym Mieście, ale również w wielu innych częściach naszego miasta, chociażby w Oliwie, na Biskupiej Górce czy w Nowym Porcie. Efektem są nie tylko wyremontowane mieszkania dla tych, którzy tego szczególnie potrzebują. To także pokazanie, że przywracając blask zabytkom, dbamy o dziedzictwo materialne naszego miasta.   

na zdjęciu trzy kamienice, każda w innym kolorze elewacji, widać też fragment ulicy i zieleni
Właśnie zakończyła się termomodernizacja najwęższej kamienicy na Dolnym Mieście
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Remonty w ramach innych programów

- W naszych programach korzystamy z wielu źródeł finansowania. To m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, ale też cały program rewitalizacji w kilku dzielnicach miasta. Są to środki europejskie, ale i środki krajowe. Wszystkie możliwości wykorzystujemy z korzyścią dla gdańskich rodzin - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.  

2 mln przejechanych kilometrów - za tydzień koniec testów Mevo

Równolegle do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowane są projekty w ramach programu rewitalizacji. Do tej pory wyremontowano już 30 z 45 budynków objętych tym programem. Ponadto trwają przygotowania do następnych realizacji poprzez opracowanie dokumentacji dla kolejnych obiektów w ramach projektu Gdańsk ECO Synergy. Do dzisiaj wykonanych zostało niemal 100 audytów energetycznych, i rozpoczął się proces projektowy dla 13 budynków.

Oprac. KG