• Start
  • Wiadomości
  • Remont jednej z najbardziej urokliwych dróg rowerowych w Polsce

Zdążyć przed "majówką". Ponad milion rowerów rocznie na tej drodze - teraz remont

Takiej trasy pozazdrościć mogą nam rowerzyści w całym kraju. Z jednej strony las, z drugiej - Zatoka Gdańska i… nadmorska bryza. Droga rowerowa biegnie od latarni morskiej w Nowym Porcie aż do granicy z Sopotem. Każdego roku korzystają z niej setki tysięcy rowerzystów, rolkarzy i deskorolkarzy. Ta popularność przekłada się, niestety, na stan techniczny nawierzchni tej drogi. Przyszedł czas na jej remont.
11.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rozkopany odcinek drogi rowerowej, widać dwóch pracujących robotników w roboczych kamizelkach
Trwa remont nadmorskiej drogi rowerowej na odcinku od Brzeźna do Jelitkowa
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Czas najwyższy na remont

W wielu miejscach szczeliny, a także dziury stawały się coraz większe. Jazda rowerem była więc mniej bezpieczna. Nierówności w nawierzchni wpływały także na komfort jazdy. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował więc na wiosnę remont najbardziej zniszczonych odcinków na tej trasie. Prace remontowe rozpoczęły się w tym tygodniu i potrwają do końca kwietnia - tak, by w majówkę można było już wygodnie i bezpiecznie przejechać całą trasę. 

Nowe przejście naziemne na granicy Zaspy i Wrzeszcz za 3,3 mln złotych

Na jakim odcinku prowadzone są prace?

Jak informuje Patryk Rosiński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, modernizacja nawierzchni rozpoczęła się 8 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie  prowadzone będą prace związane z wykonaniem nowej nakładki bitumicznej w wyznaczonych, najbardziej zniszczonych już miejscach.

- Z tego względu odcinek drogi dla rowerów między wejściami na plażę nr 50 (na wysokości przedłużenia al. Hallera) a nr 63 (przedłużenie ul. Piastowskiej) został całkowicie zamknięty dla rowerzystów. Dla zmniejszenia utrudnień prace będą prowadzone etapowo. Podczas każdego z etapów droga rowerowa będzie zamykana odcinkami po około 600 metrów - zapowiada Patryk Rosiński.

W najbliższych dniach omijajcie więc tą trasę, a jeśli musicie z niej korzystać - jedźcie ostrożnie po sąsiednim pasie przeznaczonym dla pieszych. 

Prace remontowe rozpoczęły się od strony Jelitkowa. Rozkopane odcinki drogi zauważyć można w kilku miejscach. 

Ponad milion rowerzystów rocznie

Nadmorska trasa rowerowa jest jedną z najpopularniejszych tras w Gdańsku. Chętnie korzystają z niej mieszkańcy Trójmiasta, ale też goście naszego miasta - zwłaszcza w okresie letnim. 

W roku 2020, a także w latach 2022 - 2023, zamontowane przy tej trasie liczniki odnotowywały ponad milion rowerzystów w ciągu każdego roku. Najwięcej w ostatnich latach było ich w lipcu, ale niewiele mniej w sierpniu, a także w czerwcu. Co ciekawe, jadących na jednośladach można spotkać na tej trasie przez cały rok - nie ma miesiąca, by liczniki nie odnotowały przynajmniej od kilku do kilkunastu tysięcy rowerzystów.

Od początku 2024 roku na tej trasie, w okolicach mola w Brzeźnie, odnotowano już ponad 120 tysięcy rowerzystów.

pomarańczowe wykresy słupkowe
Liczba rowerzystów w pasie nadmorskim w ostatnich latach, na wysokości mola w Brzeźnie
Mat. rowerowygdansk.pl

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku