• Start
  • Wiadomości
  • Ruszył remont Długiego Targu. Znika stara nawierzchnia, nowa pojawi się do czerwca 2022 r.

Remont Długiego Targu rozpoczęty. Znika stara nawierzchnia, nowa pojawi się do czerwca 2022 r.

Długi Targ, reprezentacyjna ulica historycznej części Gdańska, przechodzi remont. Polega on na wymianie starej, wysłużonej i niekomfortowej dla pieszych nawierzchni. Prace mają zgodnie z planem zostać zakończone jeszcze przed przyszłorocznym sezonem letnim.
( Publikacja: 22.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teren, na którym prowadzone są prace remontowe został wygrodzony
Teren, na którym prowadzone są prace remontowe został wygrodzony
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na Głównym Mieście. Remont nawierzchni Długiego Targu ruszył i już można zobaczyć, jak znika stara kostka i płyty. 

Prace wykonywane będą etapowo od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna i obejmą 2 środkowe pasy - pomiędzy latarniami. Gdański zarząd Dróg i Zieleni zapewnia, że dołoży starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Ponadto roboty będą prowadzone w taki sposób, aby zachować ruch pieszy. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na 4 polach (kwadratach). Dla potrzeb organizacji budowy z eksploatacji będzie wyłączonych 10 pól (kwadratów). Wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości.

Stara nawierzchnia wymagała już wymiany
Stara nawierzchnia wymagała już wymiany
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.plPrace na poszczególnych etapach będą akceptowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ). W drugiej połowie kwietnia w pobliżu fontanny Neptuna ułożone zostało próbne pole nawierzchni. Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. To skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości. Jej boki są łupane zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg.

Zobacz jak wyglądały testy nawierzchni:


Zakończenie remontu Długiego Targu planowane jest na 20 czerwca 2022 r. ta, żeby zdążyć przed rozpoczęciem kolejnego sezonu letniego. Terminy te uwzględniają przerwę związaną z warunkami zimowymi. W tym roku GZDiD planuje zrealizować min. 30% zakresu prac.

W przyszłoroczny sezonie letnim powinniśmy już spacerować po nowej nawierzchni
W przyszłoroczny sezonie letnim powinniśmy już spacerować po nowej nawierzchni
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Obecną nawierzchnię Długiego Targu stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dotychczasowe naprawy polegały na usuwaniu pękniętych płyt i zastępowaniu ich kostką kamienną.