• Start
  • Wiadomości
  • Remont Długiego Pobrzeża. Najpierw do akcji wkroczyli nurkowie

Remont Długiego Pobrzeża. Nurkowie zeszli pod wodę, żeby sprawdzić, co trzeba zrobić

Wkrótce ruszy remont Długiego Pobrzeża w Gdańsku. Zanim jednak przeprowadzone zostaną prace budowlane, trzeba poznać stan w jakim znajduje się wysłużone nabrzeże. 27 października niezbędnej podwodnej inwentaryzacji dokonała grupa nurków.
27.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nurek w pełnym rynsztunku tuż przed zejściem pod wodę
Nurek w pełnym rynsztunku tuż przed zejściem pod wodę
fot. Paweł Marcinko/KFP

Najpierw prace badawcze

Rano 27 października przy Zielonym Moście nad Motławą zgromadziła się grupa dziennikarzy, która chciała na bieżąco śledzić prace podwodne. Dwaj nurkowie z firmy Hydronautic, wspierani przez kolegów zeszli pod wodę z pokładu statku "Litoral", żeby dokonać inwentaryzacji stanu Długiego Pobrzeża. Takie prace badawcze są niezbędne przed zbliżającym się gruntownym remontem.

plan

Jak zmieni się Długie Pobrzeże?

Prace w tej niezwykle ważnej i atrakcyjnej turystycznie przestrzeni, prowadzone będą na ok. 500-metrowym odcinku od Mostu Zielonego prawie do Targu Rybnego (Brama Straganiarska). Będą one wykonywane równolegle przez Miasto oraz inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

Umowa na remont Długiego Pobrzeża podpisana. Powinno być gotowe za 1,5 roku 

Podwodna inwentaryzacja Długiego Pobrzeża
Podwodna inwentaryzacja Długiego Pobrzeża
fot. Paweł Marcinko/KFP

Zakres prac, które przewidziano jest ogromny i wymaga udziału specjalistów różnych dziedzin, bowiem dotyczy istotnego historycznego miejsca. Na czas realizacji zadania powołana została specjalna Rada Naukowa, służąca wsparciem merytorycznym.

- Modernizacja prowadzona na zlecenie miasta obejmuje m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowę kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Przewidziano także oczyszczenie dna Motławy, rozbiórkę konstrukcji żelbetowych, wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha oraz nowych ścianek szczelnych. Elementy wykończeniowe nabrzeża będą podobne do tych, które są po drugiej stronie Motławy – wymienia Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora DRMG.

Nurkowie z bazy Litoral
Nurkowie z firmy Hydronautic
fot. Paweł Marcinko/KFP

Terminy i koszt remontu Długiego Pobrzeża

Wykonawcą remontu Długiego Pobrzeża jest firma Doraco. Koszt prac wyniesie 41 mln złotych. Zgodnie z planem wyremontowanym Pobrzeżem będziemy mogli spacerować już w pierwszym kwartale 2024 roku.

Zobacz relację wideo:


Wcześniej wyremontowano Pobrzeże Rybackie (wzdłuż Targu Rybnego do Bramy Straganiarskiej). Prace wykonała tam spółka Granaria Development w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, w zamian za przekazanie gruntów północnej części Wyspy Spichrzów,