• Start
  • Wiadomości
  • Umowa na remont Długiego Pobrzeża podpisana. Powinno być gotowe za 1,5 roku

Umowa na remont Długiego Pobrzeża podpisana. Powinno być gotowe za 1,5 roku

W najbliższych miesiącach Długie Pobrzeże, jedno z reprezentacyjnych miejsc w Gdańsku, przejdzie remont . Niebawem ruszą prace modernizacyjne. W piątek, 14 października podpisano umowę na realizację tego zadania z Korporacją Budowlaną DORACO Sp. z o.o. Zakładany czas zakończenia prac, to I kwartał 2024 r.
( 14.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Długie pobrzeże to jedna z wizytówek Gdańska. Zlokalizowany jest przy nim słynny Żuraw
Długie pobrzeże to jedna z wizytówek Gdańska. Zlokalizowany jest przy nim słynny Żuraw
fot, Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Remont Długiego Pobrzeża - umowa podpisana

Inwestycja dotyczy przebudowy konstrukcji Długiego Pobrzeża i ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dodatkowo, dzięki niej, poprawi się estetyka tego miejsca a jego walory historyczne zostaną przywrócone.

Most Stągiewny oficjalnie otwarty. Znów jak dawniej jest zwodzony WIDEO I ZDJĘCIA 

Umowę podpisano z firmą DORACO Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie ok. 41 mln złotych. Planowano, realizacja prac, ma się zakończyć w I kwartale 2024 r.

- Czeka nas ciekawe, ale również pełne wyzwań zadanie, dzięki któremu ta reprezentatywna część Gdańska odzyska pełen blask. Nowa konstrukcja, którą będziemy wykonywali wpłynie na poprawę funkcjonalności oraz bezpieczeństwo. W ramach prac przewidziano również oczyszczenie dna rzeki Motławy, rozbiórkę konstrukcji nabrzeża, wykonanie nowych ścianek szczelnych i wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha - mówi Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Podpisana umowa opiewa na kwotę 41 mln zł
Podpisana umowa opiewa na kwotę 41 mln zł
źródło: DRMG

Prace prowadzone będą na ok. 500 metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego i będą wykonywane równolegle przez miasto oraz inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

Długie Pobrzeże (na żółto) czekające na remont, obok Rybackie Pobrzeże (na czerwono) już wyremontowane
Długie Pobrzeże (na żółto) czekające na remont, obok Rybackie Pobrzeże (na czerwono) już wyremontowane

Remont Długiego Pobrzeża - rada naukowa

W zakresie modernizacji, prowadzonej na zlecenie miasta, jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.
Rada Naukowa.

W sezonie Długi Pobrzeże to jedno z najbardziej odwiedzanych miejsc
W sezonie letnim i nie tylko Długi Pobrzeże to jedno z najbardziej odwiedzanych miejsc
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Z uwagi na złożoność inwestycji oraz potrzebę wsparcia naukowego i specjalistycznego, na czas realizacji tego zadania powołana została Rada Naukowa. W skład rady wchodzą m.in. dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. Politechniki Gdańskiej, specjalistka w dziedzinie Inżynierii Lądowej i Transportu, członkini min. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, Sekcja Żeglugi Śródlądowej i Morskiej, a także dr hab. inż. Krzysztof Leja, prof. w Instytucie Fizyki, również z Politechniki Gdańskiej.Zakresem działalności rady będzie doradztwo techniczne oraz wsparcie merytoryczne i naukowe. Możliwe, że skład Rady Naukowej zostanie poszerzony o dodatkowych specjalistów z branży hydrotechnicznej i konstrukcyjnej, a także ochrony obiektów zabytkowych.

Zobacz, jak remontowano wcześniej Rybackie Pobrzeże:

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza