Teatr Wybrzeże w tym roku wróci do publiczności. Poznaj jego historię, ZOBACZ archiwalne zdjęcia
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to kompleks portowo-muzealny, dysponujący kilkoma obiektami. W jego skład wchodzą, wkomponowane w samo serce starego portu gdańskiego: Żuraw (ul. Szeroka 67/68), Ośrodek Kultury Morskiej (ul. Tokarska 21-25), Statek - Muzeum „Sołdek” (ul. Ołowianka 9-13) i Spichlerze na Ołowiance. Ponadto do instytucji należy Statek - Muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni, Muzeum Rybołówstwa w Helu, oraz Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oraz Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.
Rekordzista „Dar Pomorza”
Najchętniej odwiedzanym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w 2022 roku był „Dar Pomorza”. Na jego pokład weszło ponad 110 tysięcy turystów. Wielu z nich nie wyobraża sobie zwiedzania Gdyni bez pamiątkowego zdjęcia zrobionego na dziobie trójmasztowca.
- Wielkość statku jest imponująca, spełniłem swoje marzenie. Telewizyjne relacje nie oddają klimatu, jaki panuje na pokładzie. To jest największa jednostka, na której byłem. Można przenieść się w czasie i poznać warunki życia załogi. To dobra lekcja historii i to nie tylko dla fanów morza. Największe wrażenie robi maszynownia, ale też kuchnia, jadalnie i kabiny oficerskie - mówią turyści odwiedzający statek.
Pod względem ilości odwiedzin na drugim miejscu uplasował się statek-muzeum „Sołdek” z ponad 79 tysiącami odwiedzin w 2022 roku. Niewiele mniejszą frekwencję zanotował Ośrodek Kultury Morskiej (72 tys.), Spichlerze na Ołowiance (50 tys.) i Muzeum Rybołówstwa w Helu (44 tys.).
Nowe wystawy i historyczny jacht
- Frekwencja z minionego roku bardzo nas cieszy. Najbliższe dwanaście miesięcy również zapowiadają się bardzo atrakcyjne dla naszych gości - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - W planach mamy m.in. wystawę malarskich prac Włodzimierza Nałęcza i Sotera Jaxy-Małachowskiego. Zaprezentujemy także pojazdy podwodne z naszych zbiorów, a w Helu pochwalimy się zbiorem starych pocztówek ukazujących Półwysep Helski. Szykujemy również sporo niespodzianek związanych z remontowanym Żurawiem.
Ponadto w tym roku, dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, kolekcję jednostek pływających wzbogaci historyczny jacht „Mazurek”.
- Mam nadzieję, że będzie on zwiastunem nowych wyzwań, związanych z powstaniem w przyszłości Muzeum Polskiego Żeglarstwa - dodaje dr Robert Domżał.