• Start
  • Wiadomości
  • Ratusz Staromiejski zaprasza na spotkanie z Misiem Uszatkiem

Ratusz Staromiejski zaprasza na spotkanie z Misiem Uszatkiem. Mile widziane całe rodziny

Miś z charakterystycznie klapniętym uszkiem, bohater telewizyjnych kreskówek, w latach 70. i 80. machał dzieciom łapką na dobranoc. Bajkowa postać obchodziła w ubiegłym roku 65 urodziny. Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało z tej okazji sporo atrakcji dla dzieci. Sprawdźcie, co będzie się działo w tę sobotę.
( 20.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na grafice brunatny Miś Uszatek, trzyma czarny uchwyt parasolki
Miś Uszatek ma już 65 lat
Ilustracja Zbigniewa Rychlickiego

Jakie atrakcje przygotowano w dawnym gdańskim Ratuszu?

W sobotę, 21 stycznia, zajrzyjcie do Ratusza Staromiejskiego, przy ul. Korzennej. Co zaplanowano?

Godz. 11.00-12.30 - "Gawra Misia Gawrysia" - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami. W ich trakcie najmłodsi dowiedzą się m.in. gdzie zimują niedźwiedzie i jak nazywa się letnie legowisko misiów. Będzie można posłuchać też innych ciekawostek z ich życia, a nawet zbudować wygodną misiową gawrę z mchu, patyczków i szyszek. Uczestnicy warsztatów wykonają też, w tekturowych pudełkach, ściółkę z suszonego mchu, „zasadzą” drzewa z patyczków i krzaki z szyszek.

Prowadzenie: Agnieszka Żelewska.

Godz. 13.00-14.30 - "Misiowe miasteczko" -warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami.
Prawdziwe misie mieszkają w lesie, a bajkowe? W miasteczku! Mają misiowe domy, hodują pszczoły, chodzą do sklepów z miodem, wyglądają przez okienka, piją herbatkę w Złotym Ulu i jedzą lody z lodziarni Miś. Podczas warsztatów ich uczestnicy zbudują więc tekturowe misiowe miasteczko. Warsztaty inspirowane będą książką: „Misie, miśki, niedźwiadki” autorstwa Małgorzaty Potockiej.

Prowadzenie: Agnieszka Żelewska.

Godz. 15.00-15.45 - O przygodach Misia Uszatka poczyta najmłodszym Violetta Seremak Jankowska

Godz. 16.15- 16.45 - "Co robią misie wieczorową porą?" - zwiedzanie wystawy z kuratorką, dr Krystyną Rybicką.

Wstęp: 10 zł (jedno dziecko + maks. 2 opiekunów), bilety do kupienia na www.nck.interticket.pl.
Wszystkie te wydarzenia odbędą się w Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Korzennej 33/35.

Na 65 urodziny misia Uszatka - wystawa w NCK

Kim jest miś Uszatek?

Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku na łamach pisemka dla dzieci “Miś”. Był bohaterem opowiadań pisarza Czesława Janczarskiego, do których ilustracje tworzył rysownik Zbigniew Rychlicki. Imię “Uszatek” nadały mu w konkursie czytające czasopismo dzieci.

Autorzy postaci, trzy lata później, wydali opowiadania w postaci książki pt. “Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, a w kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy misiowych przygód. Potem przyszedł czas na filmową sławę. Najpierw powstał animowany film lalkowy (w 1962 r.), a potem lalkowy telewizyjny serial, który bawił dzieci od 1975 do 1987 roku. Miś w nim przemówił, a głosu użyczył mu aktor Mieczysław Czechowicz.

- Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną - zwraca uwagę dr Krystyna Rybicka, kuratorka wystawy "Miś Uszatek", którą można oglądać w NCK. - Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski. Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety, autora tekstów - Czesława Janczarskiego. Połączyli liryczną osobowość Kubusia Puchatka AA Milne’a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia.