• Start
  • Wiadomości
  • Radni zdecydowali: nowe nazwy dla rond, parku i placu w Gdańsku

Aniołki, Wyspa Sobieszewska, Osowa. Radni zdecydowali: nowe nazwy dla dwóch rond, parku i placu

Rondo im. Maksymiliana Kliczki, rondo im. Wiktorii Czerwionki, park im. Daniela Gralatha oraz plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej - o nadaniu takich nazw zdecydowali w czwartek, 25 maja, gdańscy radni. Wszystkie nowo nazwane obiekty nie miały wcześniej swoich nazw.
25.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rondo, w tle budynki mieszkalne
W ostatnim czasie Gdańsk wzbogacił się o Rondo Praw Kobiet, a teraz dołączą do niego rondo im. Maksymiliana Kliczki i rondo im. Wiktorii Czerwionki
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Milion złotych od Gdańska na centrum medyczno-rehabilitacyjne we Lwowie

Od czwartku, 25 maja, park położony w dzielnicy Aniołki, pomiędzy ulicami Mariana Smoluchowskiego, Marii Skłodowskiej-Curie i Aleją Zwycięstwa nosi nazwę park im. Daniela Gralatha

Nową nazwę nadano także rondom położonym w dzielnicy Osowa - jedno z nich położone jest w rejonie ulic Koziorożca i Jednorożca, kolejne natomiast w rejonie ulic Mieczysława Niedziałkowskiego oraz Koziorożca

Podczas majowej sesji Radni Miasta Gdańska uchwalili również nazwę placowi położonemu pomiędzy ulicami Turystyczną i Radosną, który od dziś nosi nazwę plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

NASZA FOTOGALERIA Z MAJOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

Park im. Daniela Gralatha

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Aniołki.

Daniel Gralath - burmistrz Gdańska, burgrabia. Rodzina Gralathów początkowo mieszkająca na Starym Mieście, przeniosła się do kamienicy przy ul. Długiej 40. Początki edukacji Daniela to słynne gdańskie Gimnazjum Akademickie. Dalsze studia odbywał w Halle, Marburgu i Lejdzie. Studiował prawo, filozofię, medycynę i przyrodę. W roku 1718 przy dzisiejszej ul. Długie Ogrody założył ogród botaniczny i szklarnie. By wyprowadzić swój dorobek na szersze wody, założył bibliotekę obejmującą przeróżne dziedziny: przyroda, medycyna, prawo, filozofia, a także historia i sztuka. Prace naukowe jakie prowadził koncentrowały się głównie na elektrostatyce.

Daniel Gralath działał również w administracji miejskiej - w 1738 r. został inspektorem opieki społecznej. W 1754 r. wybrano go ławnikiem, cztery lata później rajcą. Największego zaszczytu dostąpił w 1763 r. obejmując urząd burmistrza. Jedną z większych zasług Daniela Gralatha dla naszego miasta, było założenie w 1742 r. Towarzystwa Fizyki Doświadczalnej, przemianowanego w 1753 roku na Towarzystwo Przyrodnicze. Było to pierwsze w Polsce towarzystwo przyrodnicze i drugie w świecie-fizyczne.

W swoim testamencie dokonał zapisu o przeznaczeniu 100 tys. guldenów na cel posadzenia alei lipowej. Dzięki niemu Gdańsk zyskał piękną aleję lipową (wzdłuż obecnej Alei Zwycięstwa). Daniel Gralath zmarł 23 lipca 1767 r. i został pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Mapka - układ kresek i figur geometrycznych na białym tle. Park zaznaczony zielonym kolorem
Park im. Daniela Gralatha znajduje się na Aniołkach, u zbiegu Al. Zwycięstwa i ul. Marii Curie-Skłodowskiej
Urząd Miejski w Gdańsku

Rondo im. Maksymiliana Kiczki

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Osowa.

Maksymilian Kiczka, urodzony w Bydgoszczy – nauczyciel, kierownik szkoły w Osowej. Służbę w szkolnictwie rozpoczął w 1914 r. Od 1920 r. pracował w Publicznej Szkole Powszechnej w gminie Osowa w powiecie wejherowskim na etacie kierownika szkoły oraz nauczyciela klas czwartych i piątych.

Jako pedagog dbał o rozwój czytelnictwa swoich uczniów. Przy szkole działała biblioteka, w której oprócz wypożyczania książek można było korzystać z prenumerowanych czasopism m. in. Płomyczka. W szkole działały PCK, LOP oraz chór szkolny. Funkcjonował sklepik uczniowski prowadzony przez uczniów szkoły. Maksymilian Kiczka zginął w pierwszych dniach drugiej wojny światowej.

Biało-czarna mapka z kolistym rondem zaznaczonym na kolor zielony
Rondo Maksymiliana Kiczki w Gdańsku Osowej na mapce - oznaczone na zielono. Po lewej do ronda dochodzi ul. Niedziałkowskiego
Urząd Miejski w Gdańsku

Rondo Praw Kobiet oficjalnie odsłonięte w dzielnicy Piecki-Migowo

Rondo im. Wiktorii Czerwionki

Z wnioskiem o nadania nazwy także wystąpiła Rada Dzielnicy Osowa.

Wiktoria Czerwionka, urodzona w Borysławiu, powiat Drohobycz obwód lwowski – nauczycielka. Ukończyła szkołę powszechną i wydziałową w Borysławiu. W 1925 r. ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Krakowie co uprawniało ją do nauczania w szkołach powszechnych z językiem polskim. Służbę w Publicznej Szkole Powszechnej w gminie Osowa powiat wejherowski rozpoczęła 10 października 1925 r. gdzie uczyła w klasach pierwszych, drugich i trzecich.

Jesienią 1939 r. Wiktoria Czerwionka została aresztowana przez gestapo i zamordowana wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji w Piaśnicy pod Wejherowem.

Mapa z układem ulic i domów - czarne kreski na białym tle. Koliste rondo w środkowej części mapy zaznaczone jest na zielono
Rondo im. Wiktorii Czerwionki w Gdańsku Osowej. Po prawej do ronda dochodzi ul. Koziorożca
Urząd Miejski w Gdańsku

Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

Z wnioskiem o nadania nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

W centrum Sobieszewa, u zbiegu ulic Turystycznej i Radosnej została wydzielona działka, otwarta przestrzeń z założeniem przeznaczenia jej na różne potrzeby mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Miejsce, na którym będą organizowane spotkania, małe imprezy towarzyskie utrwalające więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe. Będzie to plac z rozwiązaniami umożliwiającymi jego szybką i łatwą aranżację.

W bieżącym roku przypada 50-lecia powstania dzielnicy Wyspa Sobieszewska, w związku z czym odsłonięcie tablicy z nazwą placu będzie miało znaczenie podniosłe.

Mapka - czarne kreski i figury geometryczne na białym tle. Plac zaznaczony jest na zielono
Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej znajduje się w centrum Sobieszewa, u zbiegu ul. Turystycznej i ul. Radosnej
Urząd Miejski w Gdańsku

Oprac. AO

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?