Współtworzą wspólnotę Gdańska - Rada Imigrantów i Imigrantek rozpoczyna IV kadencję

16 osób, które przybyły do Gdańska z różnych stron świata, współtworzyć będzie Radę Imigrantów i Imigrantek IV kadencji. We wtorek, 25 lipca, członkinie i członkowie nowo powołanej Rady odebrali nominacje z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i jej zastępczyni Moniki Chabior. Podziękowania usłyszeli zaś przedstawiciele odchodzącej Rady III kadencji.
25.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
opisane osoby na zdjęciu
IV kadencja Rady Imigrantów i Imigrantek, spotkanie inauguracyjne, 25 lipca 2023. Od lewej: Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska; przedstawiciele RII - Mariia Lebedeva, Yurij Zabijaka, Roberto Polce, Sergii Murenets, Olena Lavrentieva, Volha Khinich, Nataliia Malyk, Ilya Zaichenko, Dasha Balabai oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Kolejni przedstawiciele RII - Bilal Satici, Oleksii Andriiets, dr Ebrahim Eddeeb, Suzana Izzetdinova (w imieniu Azimy Izzetdinovej), Iryna Stekh - Sankevich, Nadiia Kruk, Katarzyna Ziemann (WRS UMG) oraz Polina Nykorovych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

16 osób zostało wybranych do III kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek

Pożegnanie III i powitanie IV kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek

Wręczenie nominacji osobom, które zasiadają w Radzie Imigrantów i Imigrantek IV kadencji było zarazem pierwszym spotkaniem tego grona i - ostatnim reprezentantów Rady III kadencji.

Otwierając wydarzenie Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przypomniała, że w 2015 roku, gdy Rada Miasta Gdańska uchwaliła Model Integracji Imigrantów (na podstawie którego rok później działalność rozpoczęła Rada Imigrantów i Imigrantek) w Gdańsku na stałe lub tymczasowo zameldowanych było 3 tysiące osób narodowości innej niż polska, w czerwcu 2023 roku zaś - 20 tysięcy.

- To tylko ci imigranci, którzy oficjalnie są w Gdańsku zameldowani. Zdajemy sobie sprawę, że wojna w Ukrainie spowodowała, że mieszkańców z tego i innych państw w naszym mieście przybywa. Bardzo się cieszymy, że tak jest i chcemy razem tworzyć wspólny, otwarty Gdańsk - mówiła Katarzyna Ziemann.

dwie kobiety, jedna otwiera ramiona, druga zaraz się do niej przytuli
Z działalnością w Radzie Imigrantów i Imigrantek pożegnały się tak dobrze znane w Gdańsku osoby jak Czeczenka Khedi Alieva, na zdjęciu z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz...
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaczęła od podziękowań osobom tworzącym odchodzącą Radę III kadencji: - Dziękuję za waszą pracę społeczną. Czym dla mnie, jako prezydenta Gdańska jest Rada Imigrantów i Imigrantek? Monika Chabior, moja zastępczyni mówi, że jest dla nas takich “uchem, czy odsłuchem”. W sklepach, w szkołach, w miejscach gdzie korzystamy z różnych usług, wszyscy widzimy, że ludzi, którzy nie urodzili się w Polsce, a przyjechali z różnych powodów do naszego miasta, jest coraz więcej - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Z dużą świadomością wspominam w tym momencie prezydenta Pawła Adamowicza: pamiętam, że sam Model Integracji Imigrantów i powołanie Rady wtedy, w 2016 roku, wydawało się być czymś bardzo odległym. Mam teraz sporo kontaktów z burmistrzami z Europy, w tym z Grecji, czy Włoch. Dla nas, to co działo się i cały czas przecież dzieje się w basenie Morza Śródziemnego (chodzi o szlak morski, którym uchodźcy trafiają do Europy - red.) było czymś, co oglądaliśmy w telewizji. A dziś widzimy, że nasze miasto jest pełne nowych ludzi, którzy tu mieszkają, pracują, rodzą dzieci, umierają… Chcemy, żeby w naszym mieście czuli się dobrze.

dwie kobiety ściskają sobie ręce
... czy też krymska Tatarka Susanna Izzetdinova (również z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz)
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Proszę was o światłą, mądrą radę - prezydent zwróciła się do przedstawicieli Rady nowej, IV kadencji. - Żebyście dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, którą macie z różnych miejsc, środowisk, instytucji, w których działacie na co dzień. Tematów, na które chcemy się przygotować jako miasto w kontekście wzrostu społeczności międzynarodowej, jest całkiem sporo. Być może dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć jeszcze, jakie wyzwania pojawią się za rok, półtora. Cieszę się, że jesteście i chcecie współtworzyć wspólnotę naszego miasta. 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

Czym zajmie się Rada Imigrantów i Imigrantek IV kadencji?

W imieniu Rady zarówno III, jak i IV kadencji głos zabrali Yurij Zabijaka i Sergii Murenets.

- Dziękujemy za zaufanie i wybranie nas ponownie do Rady - mówił Sergiii Murenets. - Będzie to dla nas zobowiązanie do dalszej pracy społecznej na rzecz Gdańska. Mam nadzieję, że nasze pomysły okażą się przydatne, zostaną zaakceptowane przez Miasto i wdrożone. Z różnych powodów, choćby z powodu pandemii, przez którą na początku nie mogliśmy się nawet spotykać, nasza działalność była utrudniona. Uważam, że udało się nam przynajmniej poszerzyć wiedzę wśród imigrantów, głównie wśród obywateli Ukrainy i Białorusi, że taka rada istnieje i że można do niej dołączyć.

dwóch mężczyzn w średnim wieku
Od lewej Yurij Zabijaka i Sergii Murenets
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Główne propozycje na IV kadencję Rady, czyli lata 2023 - 25 to: 

  • kontynuacja dyżurów Rady, lecz już nie w domach sąsiedzkich, a w siedzibach rad dzielnic;
  • wypracowanie ścieżek współpracy i dobrych praktyk z innymi gdańskim radami: ds. równego traktowania i rozwoju wolontariatu oraz Gdańską Radą Seniorów i Młodzieżową Radą Miasta;
  • wypracowanie nowych narzędzi do wdrażania Modelu Integracji Imigrantów oraz relacji z gdańskimi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

Wasz wpływ na Gdańsk jest ogromny

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, nie zgodziła się ze skromnym podsumowaniem działalności rady przedstawionym przez Sergia Murenetsa: - Wiem, że wasz wpływ na Gdańsk jest ogromny. Przypominam sobie choćby nasze spotkanie w lutym ubiegłego roku, tuż przed agresją Rosji na Ukrainę. Wasze rady, opowieści o tym, jak ludzie przygotowują się do wojny, były niesamowicie ważne w przygotowaniu Gdańska na przyjęcie uchodźców. Wszyscy: Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy - zaoferowaliście pomoc w tłumaczeniach zanim jeszcze ktokolwiek przybył do naszego miasta. Za to wszystko, za wszystkie te drobne doświadczenia, które tworzą wiedzę Miasta na temat zmieniającej się społeczności i za dużo więcej - dziękuję! - powiedziała m.in. prezydentka i przypomniała, że właśnie trwa proces oceny wdrażania Modelu Integracji Imigrantów.

- Mamy już pewne wnioski, jak to powinno działać. Będziemy to z wami konsultować i wspólnie zastanawiać się, jak lepiej wdrażać nasz model, naszą politykę. Sytuacja się zmieniła. Model powstał z empatii i chęci pomocy uchodźcom z Syrii, którzy tu nigdy nie dotarli. A równocześnie nasza sytuacja zmieniła się o 180 stopni, zmieniło się też otoczenie, są też wasze doświadczenia ze współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi - wyliczała Monika Chabior. - To ważne zadanie przed nami, ale myślę że jesteście na nie gotowi. Tutaj nie ma przypadkowych osób. Każdy z was, w tej radzie, ma swoje doświadczenia społeczne i działania na rzecz innych. Udowodniliście, że chcecie to robić, więc myślę, że nasza współpraca znów przyniesie fajne owoce dla całego miasta. A ci, którzy nie są w radzie, będą nam dalej sprzyjać i z nami działać, wiem to. 


O gdańskiej Radzie Imigrantów i Imigrantek

  • Rada Imigrantów i Imigrantek powołana została w 2016 roku, jako efekt uchwalenia Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku, pierwszej w Polsce polityki, dotyczącej integracji imigrantów na poziomie lokalnym. Jej rolą jest doradzanie Prezydentowi Miasta Gdańska i wspieranie działań służących integracji imigrantów i społeczeństwa przyjmującego, w społecznościach lokalnych.
  • Rada jest łącznikiem między społecznością imigrancką Gdańska a jego władzami i administracją. Współpracuje z organizacjami i instytucjami zajmującymi się tematyką integracji i migracji. Włącza się także w realizację zadań zapisanych w Modelu Integracji, szczególnie w gdańskich szkołach i domach sąsiedzkich, organizując dyżury dla imigrantów którzy potrzebują pomocy.
  • W ostatniej kadencji Radę tworzyły osoby z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Włoch oraz Czeczeni. W czwartej kadencji dołączają również przedstawiciele Turcji, czy Libii.
  • Warto podkreślić, że do każdej kadencji zgłasza się więcej chętnych niż przewidujemy miejsc. To sygnał, że Rada jest ważna dla społeczności imigrantów i imigrantek w Gdańsku.
  • Pracami Rady kieruje 3 współprzewodniczących, którzy stanowią Prezydium Rady. Kadencja trwa dwa lata. Do Rady należeć można przez maksymalnie dwie kadencje.

Gdańscy imigranci gotowi do pomocy - poznaj nową Radę Imigrantów i Imigrantek