• Start
  • Wiadomości
  • Uroczysta sesja Rady Dzielnicy Strzyża z okazji 25 lat działania

Rada Dzielnicy Strzyża działa na rzecz mieszkańców od 25 lat. "Drugiej takiej nie ma"

- To wyjątkowa rada, bez sporów politycznych i kłótni, a jeśli spory to tylko o sprawy ważne dla mieszkańców - powiedziała posłanka Małgorzata Chmiel podczas 25. uroczystej sesji Rady Dzielnicy Strzyża. Sesja z tortem i życzeniami to kolejny punkt kilkudniowego świętowania jubileuszu rady w jednej z mniejszych dzielnic Gdańska. 
11.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy trzech mężczyzn uśmiechających się i stojących w jasnym pomieszczeniu. Jeden z nich trzyma w rękach czerwoną obwolutę z grafiką, a pozostali obserwują tę chwilę, otoczeni dekoracjami i plakatami na ścianach
Nz. Radny Marcin Okuniewski (w środku) trzyma prezent od prezydent Gdańska. Pierwszy z prawej przewodniczący Andrzej Witkiewicz z lewej Piotr Grzelak podczas uroczystej sesji Rady Dzielnicy Strzyża
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wyjątkowa sesja Rady Dzielnicy Strzyża

Wernisażem wystawy fotograficznej i koncertem plenerowym dla mieszkańców rozpoczęło się świętowanie jubileuszu aktywnych, zaangażowanych mieszkańców Strzyży, czyli tutejszej Rady Dzielnicy. 9 maja 2024 roku minęło 25 lat, od kiedy to zorganizowano po raz pierwszy wybory do Rady Dzielnicy Strzyża.

Rada Dzielnicy Strzyża działa na rzecz mieszkańców od 25 lat. W maju wielkie świętowanie

W sobotę, 11 maja 2024 roku, odbyła się uroczysta sesja Rady Dzielnicy Strzyża w Klubie Sąsiedzkim przy ulicy Kisielewskiego na Strzyży. Spotkali się na niej obecni i byli radni dzielnicy, był też Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, posłanka Małgorzata Chmiel, przedstawiciele Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, przyjaciele i sympatycy Strzyży. 

Andrzej Witkiewicz: Spory? Nigdy politycznie, zawsze dla mieszkańców  

Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża przypomniał zebranym początki tworzenia się rady, problemy z jakimi borykali się radni lata temu, zasłużonych i zaangażowanych w pracę działaczy. 

- Pierwsze nasze zebrania odbywały się na terenie kościoła przy parafii, obecny ksiądz proboszcz Stefan Duda bardzo chciał, żeby nasze osiedle miało swojego gospodarza -  wspomniał Andrzej Witkiewicz. - To był 1998 rok kiedy się spotkaliśmy, zebrało się wtedy 19 chętnych, którzy chcieli kandydować i wybory mogły się odbyć. Pierwsza sesja odbyła się w Urzędzie Miejskim 20 maja 1999 roku. 

Na zdjęciu widzimy grupę osób siedzących w jasno oświetlonym pomieszczeniu, które słuchają prezentacji. Mężczyzna stoi przy projektorze z prezentacją, a całe wnętrze jest ozdobione plakatami oraz dekoracjami ścian
Nz. W sobotę, 11 maja 2024 roku, odbyła się uroczysta sesja Rady Dzielnicy Strzyża w Klubie Sąsiedzkim przy ulicy Kisielewskiego na Strzyży. Spotkali się obecni i byli radni dzielnicy, przedstawiciele Miasta Gdańska, przyjaciele i sympatycy dzielnicy
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak przypomniał przez te 25 lat 55 osób pełniło funkcję radnych najpierw osiedla, później dzielnicy. 

To oni będą decydować o naszym mieście. Poznaj radnych kadencji 2024-2029

- Jak pamiętam te pięć kadencji, to dyskutowaliśmy, mogliśmy się wspierać, ale nigdy nie było wycieczek politycznych - dodał przewodniczący. - Dziś z każdym jestem w stanie na ulicy się przywitać, porozmawiać, nie ma konfliktów. Oby było tak dalej, bo słyszymy że w niektórych radach jest inaczej. Dziękuję radnym poprzednich kadencji, dziękuję radnym obecnym, przedstawicielom miasta, którzy z nami współpracują, sympatykom dzielnicy i na koniec dziękuję mojej rodzinie, która wytrzymuje z takim społecznikiem.

Piotr Grzelak: - Budujecie różnorodny Gdańsk

- Dzisiaj byliśmy z panią dyrektor Betlej na Jasieniu, spotkaliśmy się przy okazji odsłonięcia ronda Związku Podhalan, którzy kultywują swoją tożsamość od wielu lat - powiedział prezydent Grzelak. - Nasza tożsamość Gdańska składa się z wielu różnych tożsamości. To co robicie tutaj, to jest przede wszystkim rozwijanie lokalnej tożsamości, która składa się na Gdańską wspólnotę. To jest wasza zasługa że mieszkańcy coraz bardziej czują się strzyżanami i strzyżankami. Wasze zaangażowanie to jest budowa oddolna Gdańska. Nie wyobrażam sobie Strzyży bez Rady Dzielnicy, choć raptem to jest 25 lat. Stworzyliście bardzo silną organizację, która w różnych utarczkach i sporach za każdym razem walczy o interes mieszkańców. 

Na zdjęciu widać mężczyznę w garniturze stojącego i przemawiającego w jasno oświetlonym pomieszczeniu. Obok niego siedzą cztery osoby, a na ścianie w tle widoczne są edukacyjne plakaty i obrazy
Nz. Piotr Grzelak (stoi w środku) podkreślił, że nie wyobraża sobie Strzyży bez Rady Dzielnicy, a radni stworzyli bardzo silną organizację, która w różnych utarczkach i sporach za każdym razem walczy o interes mieszkańców 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Do 21 maja zgłoś osoby do Gdańskiej Rady Seniorów. W czerwcu wybory

Głos zabrała także posłanka Małgorzata Chmiel. 

- Współpracowałam ze wszystkimi radami dzielnic i takiej rady dzielnicy nie było - powiedziała. - Żadnych sporów politycznych, jeśli spory, nieraz silne z miastem, to o sprawy ważne dla mieszkańców. Wszędzie są kłótnie, które się potem przeobrażają w konflikty polityczne. Tego naprawdę gratuluję i życzę żeby wiele lat tak było. To jest godne podziwu.  

Jaka była mijająca kadencja na Strzyży? 

Podczas mijającej kadencji rada spotkała się na 28 sesjach, sobotnia była 29-tą, przez pięć lat udało się przegłosować 111 uchwał, wszystkie uchwały zostały przegłosowane jednomyślnie pozytywnie. 

Tak świętuje Strzyża! Z okazji 25-lecia Rady Dzielnicy mieszkańcy przyszli... "na kwadrat"

- Dziury w jezdni nie są polityczne - podkreślił obecny radny Marcin Okuniewski. -  Więc się nie spieramy o takie rzeczy. Czasami mamy różne poglądy, różne opinie na różne tematy, ale zawsze potrafimy się porozumieć dla dobra dzielnicy. Kadencja nam się kończy z końcem czerwca, oby nie było żadnych rewolucyjnych zmian, bo tak spokojnej i ułożonej dzielnicy żadne rewolucje nie są potrzebne.

Na zdjęciu są dwa torty z okazji 25-lecia Rady Dzielnicy Strzyża. Jeden tort jest ozdobiony herbem dzielnicy, a drugi napisem „25 lat Rady Strzyża” oraz dekoracyjnymi, jasnobrązowymi pasami
Nz. Tym razem sesja Rady Dzielnicy z atrakcjami - jubileuszowy tort
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Podczas uroczystej sesji radni przegłosowali jedyną 112 uchwałę dotyczącą współpracy z organami Rady Miasta Gdańska. Znalazło się w niej podziękowanie prezydent Gdańska za powołanie Biura do Spraw Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, wniosek o zwiększenie uprawnień i środków finansowych dla jednostek pomocniczych miasta Gdańska i wniosek o wnikliwe słuchanie głosu mieszkańców. Uchwała została jednogłośnie przyjęta. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ 

 

TV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej