• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersytet, Politechnika oraz AWFiS zainaugurowały nowy rok akademicki

Uniwersytet, Politechnika oraz AWFiS zainaugurowały nowy rok akademicki

Główną atrakcją uroczystości otwierającej rok akademicki w Uniwersytecie Gdańskim był wykład inauguracyjny Michała Rusinka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej oraz wernisaż wystawy „Wisława Szymborska: kolaż gdański”. Politechnika Gdańska powołała własne centrum HR, odpowiedzialne nie tylko za rekrutację pracowników, ale też za ich przyszły work - life - balance. A Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu uczciła zmarłego dwa lata temu rektora - prof. Wojciecha Przybylskiego, czyniąc go patronem swego stadionu piłkarskiego.
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
038_Inauguracja_UG_alstocki
W nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu UG, związanym z uroczystą inauguracją roku akademickiego, wzięli udział m.in.: przedstawiciel Prezydenta RP, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, duchowne, rektorzy seniorzy UG
fot. Alan Stocki/UG

Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Gdańskim

Nadzwyczajne posiedzenie Senatu związane z uroczystą inauguracją roku akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Gdańskim odbyło się we wtorek, 3 października 2023 roku, w auli Biblioteki Głównej UG.

Niech żyje nauka i wyższe uczelnie! Gdański rok akademicki 2023/2024 rozpoczęty paradą

Piotr Stepnowski: Uniwersytet Gdański to dobry wybór 

- Za nami rok wielu wydarzeń, m.in. sukcesów oraz owocnej współpracy na polu badawczym i naukowym, rok jeszcze większego umiędzynarodowienia naszej uczelni i znacznego awansu UG w prestiżowych i kompleksowych rankingach - powiedział profesor Piotr Stepnowski, rektor UG. - Zwrócę się teraz do studentów pierwszego roku. Wybierając Uniwersytet Gdański dokonaliście dobrego wyboru! Macie okazję tworzenia jednych z piękniejszych w waszym życiu wspomnień. Korzystajcie z możliwości, które daje wam Uniwersytet Gdański - przede wszystkim w rozwoju naukowym, ale też w rozwoju kulturalnym czy sportowym. 

028_Inauguracja_UG_alstocki
Piotr Stepnowski, rektor UG zwrócił się do studentów pierwszego roku, zapewniając ich, że studia na Uniwersytecie Gdańskim to dobry wybór 
fot. Alan Stocki/UG

Przemówienia, nagrody, wykład i koncert 

W dalszej części wydarzenia głos zabrał przedstawiciel Parlamentu Studentów UG, a po jego przemówieniu odbyło się wręczenie nagród studentom i doktorantom, którzy najlepiej wypadli w tegorocznej rekrutacji. 

Gedanistyka. Nabór do VII edycji programu stypendialnego, dzięki niemu studia są bezpłatne

Kolejnym punktem programu był interesujący wykład inauguracyjny pt. "Wisława Szymborska - między osobą a osobowością", wygłoszony przez dr. hab. Michała Rusinka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletniego sekretarza noblistki, który poprowadził słuchaczy przez wspomnienia o poetce, jej sposobach pracy, zamiłowaniu do wycinanek, kolaży i limeryków. 

Po gościnnym wystąpieniu zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać koncertu Akademickiego Chóru UG pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka. Zaprezentowane zostały dwa utwory: I want to thank you Lord for all you’ve done i Nic dwa razy Sanah.

Rusinek
Podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się spotkanie autorskie z prof. Michałem Rusinkiem
fot. Alan Stocki/UG

Na koniec uroczystość odbył się wernisaż wystawy „Wisława Szymborska: kolaż gdański” oraz spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem i spektakl „Szymborska: kolaż” - wydarzenie performatywne nagrodzone Grand Prix Studenckiej Wiosny Teatralnej. 

Widowiskowy przemarsz i ślubowanie uczniów Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku

Politechnika Gdańska u progu nowego roku akademickiego

Inauguracja nowego roku akademickiego w Politechnice Gdańskiej, drugiej co do wielkości uczelni na Pomorzu, odbyła się w poniedziałek, 2 października.

- Możemy i mamy prawo się różnić. Możemy opowiadać się po różnych stronach sporów i konfliktów. Bez względu jednak na to, jakie mamy poglądy i jakie wartości wyznajemy, powinniśmy być uczciwi i solidarni, w imię wyższego dobra i dbania o naszą wspólną przyszłość - mówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Rektor, omawiając wydarzenia minionego roku akademickiego, przypomniał jak ważnym wydarzeniem było przystąpienie uczelni do konsorcjum europejskich uniwersytetów technicznych ENHANCE.

- Jako Politechnika Gdańska pragniemy mieć istotny wkład w rozwój sojuszu ENHANCE - prawdziwie zintegrowanego i w pełni funkcjonalnego Uniwersytetu Europejskiego. Chcemy mieć znaczący wpływ na społeczeństwo Unii Europejskiej i wykraczać poza nią, by pomóc mniej uprzywilejowanym regionom w rozwoju ich potencjału - mówił prof. Krzysztof Wilde. 

Rektor poinformował też, że uczelnia powołała Centrum HR Politechniki Gdańskiej, którego celem jest nie tylko zatrudnianie i wdrażanie nowych pracowników, ale też dbanie o motywację osób już zatrudnionych, o tzw. well-being i work-life balance.

Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów. Ślubowanie złożyli najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele wszystkich ośmiu wydziałów. 

Uroczystość zakończył wykład pt. „Czym czas różni się od przestrzeni”, który wygłosił prof. Andrzej Dragan, fizyk pracujący na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie w Singapurze, artysta fotografik, twórca filmowy i kompozytor.

dwie studentki i student w galowych strojach - poczet ze sztandarem uczelni
Inauguracja roku akademickiego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się w uczelnianej hali im. Leszka Blanika
Fot. Beata Zarach/AWFiS Gdańsk

AWFiS - rektor patronem stadionu

Także w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego inauguracja odbyła się w pierwszy poniedziałek października.

Po immatrykulacji studentów pierwszego roku, ślubowanie złożyli także doktoranci i habilitanci.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Łukasz Radzimiński, prof. AWFiS  pt. „Wpływ zmiany trenera na uzyskiwane wyniki i lokomocję piłkarzy nożnych. Czy efekt nowej miotły naprawdę istnieje?”

Inaugurację w hali im. Leszka Blanika tradycyjnie zakończyła część artystyczna. W tym roku przed zgromadzoną publicznością wystąpili: dr Małgorzata Rychert (skrzypce), Katarzyna Lewandowska (instrument klawiszowy), Karolina Grabowska zaprezentowała układ artystyczny.

Po inauguracji odbyło się nadanie stadionowi piłkarskiemu imienia prof. Wojciecha Przybylskiego, zmarłego w 2021 roku rektora AWFiS Gdańsk w latach 2002 - 2008.

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska