• Start
  • Wiadomości
  • Parada na rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024 w Gdańsku

Niech żyje nauka i wyższe uczelnie! Gdański rok akademicki 2023/2024 rozpoczęty paradą

Gaudeamus igitur odśpiewany, togi założone, przemarsz przez ul. Długą - od Złotej Bramy do Dworu Artusa zaliczony. Pomorskie uczelnie, po raz drugi, wspólnie i symbolicznie rozpoczęły nowy rok akademicki. W kolorowej paradzie, która przeszła w sobotę, 30 września, reprezentatywną ulicą Gdańska, uczestniczyło kilkaset osób, zarówno studentów, jak i pracowników akademickich.
30.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzech rektorów uczelni w oficjalnych bordowych togach i z łańcuchami na szyjach, rozmawiają ze sobą
Pomorskie uczelnie oficjalnie, i wspólnie, rozpoczęły nowy rok akademicki
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Barwna parada na dobry początek roku akademickiego

To już koniec wakacji dla studenckiej braci. Od poniedziałku pierwsze wykłady, spotkania z profesorami, i... nowa wiedza. Ale nowy rok akademicki w Gdańsku przywitano radośnie. W sobotę, 30 września, przez Trakt Królewski przeszła barwna parada. Towarzyszyły jej dźwięki carillonów, odgrywających Gaudeamus igitur. W pierwszym rzędzie, przed rektorami uczelni i władzami samorządowymi, szli szczudlarze, żonglerzy, monocykliści i cyrkowcy. O dobre dźwięki w trakcie przemarszu zadbała również Gdańska Orkiestra Akademicka. Organizatorami wydarzenia były Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk.

Ponad 300 pedagogów odebrało tytuł nauczyciela mianowanego

Oficjalne przemowy zaplanowano przy Dworze Artusa. Głos zabrała m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Życzę Państwu nowego roku z nowymi wyzwaniami, nowymi nadziejami, a także nowymi sukcesami. Dziś jest około 18 stopni Celsjusza. To niemal 65 stopni w skali Fahrenheita. Społeczność uczelni Fahrenheita, i tych zaprzyjaźnionych, powinna więc czuć się zobowiązana do codziennego wytwarzania wyższej temperatury. Niech termometr "pęka" zawsze, gdy trzeba wyzwolić energię w dobrej sprawie - życzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

na zdjęciu barwna parada, widać dużo osób w akademickich togach i z nakryciami głowy, w różnych kolorach
W barwnej paradzie, która przeszła ul. Długą, wzięli udział studenci oraz pracowni akademiccy
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, a jednocześnie rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę, iż wspólna parada pomorskich uczelni przez ul. Długą to świetny sposób na pokazanie społeczności akademickiej Gdańska i Pomorza.

- Społeczność akademicka jest ważna, to ona tworzy elity Pomorza - zwrócił uwagę prof. Marcin Gruchała. - Witam serdecznie studentów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają pierwszy rok na uczelniach Pomorza. Dziękujemy, że wybraliście uczelnie zlokalizowane właśnie tutaj, w tym przepięknym miejscu, które ma swoje wartości, wolność, swobodę. Jestem przekonany, że na naszych uczelniach zrealizujecie swoje marzenia zawodowe, będziecie się rozwijać, myśleć twórczo i w sposób wolny - dodał.

Przemówienia wygłosili również studenci reprezentujący trzy uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański. Mówili oni o trzech wartościach: wolności - jako nie cel sam w sobie, ale szansie w zakresie edukacji, solidarności, czyli postawie wzajemnego wsparcia między studentami i współpracy - w formie proaktywnego działania.

Prezydent Dulkiewicz do uczniów ILO: - Musimy być przygotowani na nieprzygotowywalne

Na paradzie reprezentanci 16 uczelni

Oprócz społeczności Uczelni Fahrenheita, w wydarzeniu udział wzięli reprezentanci 16 uczelni wyższych publicznych i niepublicznych z całego województwa pomorskiego: Akademii Ateneum w Gdańsku, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego, Gdańskiego Seminarium Duchownego, Polsko-Japońskej Akademii Technik Komputerowych (filia w Gdańsku), Powiślańskiej Szkoły Wyższej, Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa - Wydziału Studiów Społecznych w Gdańsku, Wyższej Szkoły Inżynierii Gospodarki w Słupsku, Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku, Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, Wyższej Szkoła Zdrowia w Gdańsku.

Czym jest Związek Uczelni Fahrenheita?

Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita tworzą trzy największe trójmiejskie placówki naukowe: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych inicjatyw.