• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku 21 stacjonarnych punktów testowych na Covid-19, także z dojazdem do pacjenta

W Gdańsku 21 stacjonarnych punktów testowych na Covid-19, także z dojazdem do pacjenta

W województwie pomorskim działa obecnie 72 stacjonarnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, z czego 21 w Gdańsku, 2 w Sopocie, 10 w Gdyni, 3 w Słupsku i 36 w innych częściach naszego regionu. Godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej.
06.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ZaspaDominik
Przy szpitalu na Zaspie działają trzy zespoły pobierania wymazów, wydłużono też ich godziny pracy. Dziennie w punktach prowadzonych przez spółkę Copernius zgłasza się od czterystu do pięciuset osób.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

- Podobnie jak w poprzednich falach epidemii tak i teraz prowadzimy stałe analizy dotyczące działania punktów pobierania wymazów - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Sygnalizujemy placówkom prowadzącym wydłużenie godzin testowania, rozpatrujemy propozycje otwarcia nowych i zwykle je akceptujemy. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, powstają nowe punkty, zmieniają się godziny testowania. Pomorskie jest w ścisłej czołówce w kraju jeśli chodzi o liczbę punktów. 

Sytuacja w piątek, 4 lutego 2022 roku, w województwie pomorskim to 72 działających stacjonarnych punktów wymazowych. To także 20 wyjazdowych zespołów wymazowych. Dodatkowo na Pomorzu 5 aptek i jeden funkcjonujący punkt wymazowy zadeklarowały chęć wykonywania szybkich testów antygenowych.

W Gdańsku pod koniec stycznia 2022 roku przed wieloma punktami testowymi tworzyły się kolejki, nawet kilkudziesięcioosobowe. Zainteresowanie testami wynikało z lawinowego wzrostu zakażeń Omikronem. Od tego czasu powstało 20 nowych punktów w regionie i sytuacja znacznie się poprawiła. 

- Mamy w sumie pięć zespołów badających wymazy - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. - Dwa zespoły pracują w punkcie przy ulicy Powstańców Warszawskich i trzy przy szpitalu na Zaspie. Wydłużyliśmy godziny ich pracy i to rozładowuje sytuację. Dziennie w obu punktach przyjmujemy od czterystu do pięciuset osób. Wszystko idzie sprawniej.

 

 

Od 27 stycznia br. wprowadzono darmowe testy, które wykonać można w aptekach, i które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Apteka musi spełniać standardy bezpieczeństwa, czyli zapewnić wydzielone pomieszczenie na pobieranie wymazów, tak żeby zdrowi i potencjalnie chorzy nie mieli ze sobą kontaktu. Koszt testów w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Kobiety i mężczyźni w różym wieku w kurtakch i płaszczach stoją przed namiotem z napisem Punkt Pobrań Go thru Covid-19
Takich kolejek, jaka ustawiła się wtorek, 25 stycznia 2022 roku przed punktem testowym prowadzonym przez klinikę Invicta na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku, jest już coraz mniej
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Udział aptek w testowaniu jest marginalny - mówi Andrzej Denis, rzecznik Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku. - Dla większości aptek jest to logistycznie trudne do zrealizowania. O ile szczepienia wykonujemy, bo przychodzą na nie osoby zdrowe, o tyle na wymaz przychodzą potencjalnie chorzy, a my najczęściej mamy jedno wejście od ulicy dla wszystkich. 

W Gdańsku na razie tylko jedna apteka przygotowuje się na przeprowadzanie testów, to placówka przy ulicy Grunwaldzkiej 60 we Wrzeszczu. 

W województwie działa także 20 wyjazdowych zespołów wymazowych. Od lutego takich świadczeń - oprócz pobierania wymazów - udziela też nowo otwarty punkt stacjonarny w Gdańsku Letnicy prowadzony przez Falck Medycyna sp. z o.o.

- Od lutego uruchomiliśmy nowy punkt wymazowy w Gdańsku przy ul. Żaglowej 2 - mówi Karina Rybaczyk, ratownik medyczny z Falck Medycyna sp. z o.o. - Realizujemy bezpłatne testy na zlecenie lekarza stacjonarnie i z dojazdem do pacjenta. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które są niepełnosprawne lub ich stan zdrowia jest na tyle poważny że przyjazd do punktu stanowi dla nich problem. Komercyjne z dojazdem i stacjonarnie wykonujemy też szybkie testy antygenowe. 

 

 

Pomorski NFZ negocjuje też stworzenie punktu całodobowego, który miałaby prowadzić spółka  Copernicus, takie punkty działają już w Polsce i cieszą się zainteresowaniem. 

W całej Polsce mamy obecnie ponad 800 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono prawie 160 nowych punktów.

 

Testy genowe PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl obejmuje również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ. Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online. Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju. Lista punktów z obszaru województwa pomorskiego znajduje się na stronie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w zakładce „Aktualności dla pacjenta”.

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów - aptek, laboratoriów czy punktów wymazowych. Warto podkreślić, że nabór jest ciągły i otwarty. Codziennie zgłaszają się nowe podmioty.

WAŻNE!

Na test antygenowy nie potrzeba skierowania. Mapa z lokalizacją placówek wykonujących testy antygenowe znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

 



TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu