• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku 21 stacjonarnych punktów testowych na Covid-19, także z dojazdem do pacjenta

W Gdańsku 21 stacjonarnych punktów testowych na Covid-19, także z dojazdem do pacjenta

W województwie pomorskim działa obecnie 72 stacjonarnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, z czego 21 w Gdańsku, 2 w Sopocie, 10 w Gdyni, 3 w Słupsku i 36 w innych częściach naszego regionu. Godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej.
( Publikacja: 06.02.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ZaspaDominik
Przy szpitalu na Zaspie działają trzy zespoły pobierania wymazów, wydłużono też ich godziny pracy. Dziennie w punktach prowadzonych przez spółkę Copernius zgłasza się od czterystu do pięciuset osób.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

- Podobnie jak w poprzednich falach epidemii tak i teraz prowadzimy stałe analizy dotyczące działania punktów pobierania wymazów - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Sygnalizujemy placówkom prowadzącym wydłużenie godzin testowania, rozpatrujemy propozycje otwarcia nowych i zwykle je akceptujemy. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, powstają nowe punkty, zmieniają się godziny testowania. Pomorskie jest w ścisłej czołówce w kraju jeśli chodzi o liczbę punktów. 

Sytuacja w piątek, 4 lutego 2022 roku, w województwie pomorskim to 72 działających stacjonarnych punktów wymazowych. To także 20 wyjazdowych zespołów wymazowych. Dodatkowo na Pomorzu 5 aptek i jeden funkcjonujący punkt wymazowy zadeklarowały chęć wykonywania szybkich testów antygenowych.

W Gdańsku pod koniec stycznia 2022 roku przed wieloma punktami testowymi tworzyły się kolejki, nawet kilkudziesięcioosobowe. Zainteresowanie testami wynikało z lawinowego wzrostu zakażeń Omikronem. Od tego czasu powstało 20 nowych punktów w regionie i sytuacja znacznie się poprawiła. 

- Mamy w sumie pięć zespołów badających wymazy - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. - Dwa zespoły pracują w punkcie przy ulicy Powstańców Warszawskich i trzy przy szpitalu na Zaspie. Wydłużyliśmy godziny ich pracy i to rozładowuje sytuację. Dziennie w obu punktach przyjmujemy od czterystu do pięciuset osób. Wszystko idzie sprawniej.

 

 

Od 27 stycznia br. wprowadzono darmowe testy, które wykonać można w aptekach, i które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Apteka musi spełniać standardy bezpieczeństwa, czyli zapewnić wydzielone pomieszczenie na pobieranie wymazów, tak żeby zdrowi i potencjalnie chorzy nie mieli ze sobą kontaktu. Koszt testów w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Kobiety i mężczyźni w różym wieku w kurtakch i płaszczach stoją przed namiotem z napisem Punkt Pobrań Go thru Covid-19
Takich kolejek, jaka ustawiła się wtorek, 25 stycznia 2022 roku przed punktem testowym prowadzonym przez klinikę Invicta na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku, jest już coraz mniej
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Udział aptek w testowaniu jest marginalny - mówi Andrzej Denis, rzecznik Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku. - Dla większości aptek jest to logistycznie trudne do zrealizowania. O ile szczepienia wykonujemy, bo przychodzą na nie osoby zdrowe, o tyle na wymaz przychodzą potencjalnie chorzy, a my najczęściej mamy jedno wejście od ulicy dla wszystkich. 

W Gdańsku na razie tylko jedna apteka przygotowuje się na przeprowadzanie testów, to placówka przy ulicy Grunwaldzkiej 60 we Wrzeszczu. 

W województwie działa także 20 wyjazdowych zespołów wymazowych. Od lutego takich świadczeń - oprócz pobierania wymazów - udziela też nowo otwarty punkt stacjonarny w Gdańsku Letnicy prowadzony przez Falck Medycyna sp. z o.o.

- Od lutego uruchomiliśmy nowy punkt wymazowy w Gdańsku przy ul. Żaglowej 2 - mówi Karina Rybaczyk, ratownik medyczny z Falck Medycyna sp. z o.o. - Realizujemy bezpłatne testy na zlecenie lekarza stacjonarnie i z dojazdem do pacjenta. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które są niepełnosprawne lub ich stan zdrowia jest na tyle poważny że przyjazd do punktu stanowi dla nich problem. Komercyjne z dojazdem i stacjonarnie wykonujemy też szybkie testy antygenowe. 

 

 

Pomorski NFZ negocjuje też stworzenie punktu całodobowego, który miałaby prowadzić spółka  Copernicus, takie punkty działają już w Polsce i cieszą się zainteresowaniem. 

W całej Polsce mamy obecnie ponad 800 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono prawie 160 nowych punktów.

 

Testy genowe PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl obejmuje również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ. Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online. Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju. Lista punktów z obszaru województwa pomorskiego znajduje się na stronie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w zakładce „Aktualności dla pacjenta”.

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów - aptek, laboratoriów czy punktów wymazowych. Warto podkreślić, że nabór jest ciągły i otwarty. Codziennie zgłaszają się nowe podmioty.

WAŻNE!

Na test antygenowy nie potrzeba skierowania. Mapa z lokalizacją placówek wykonujących testy antygenowe znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.