ESPON METRO to projekt badawczy, w którym bierze udział 9 europejskich metropolii: OMGGS, Turyn, Barcelona, Lizbona, Brno, Florencja, Lyon, Bruksela i Ryga. Zostały one porównane pod kątem ich roli oraz możliwości w zakresie programowania i wdrażania polityki spójności. Badania były prowadzone po to, aby wskazać metropoliom, jak można zintegrować ich cele z polityką spójności UE i zaproponować pola współpracy z samorządowcami, władzami regionalnymi oraz partnerami biznesowymi.
- Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie do udziału w projekcie ESPON METRO. Polityka spójności jest jednym z najważniejszych obszarów działań UE, pozwala zmniejszać dysproporcje gospodarcze, społeczne i terytorialne. Jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, realizacja projektów finansowanych z UE ma kluczowy wpływ na rozwój OMGGS - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - Do tej pory na obszarze naszej metropolii ze środków polityki spójności zrealizowaliśmy niemal 2 tys. projektów. Udało nam się także wypracować najlepsze praktyki i standardy wsparcia w zakresie działań społecznych (na rzecz osób z niepełnosprawnościami, czy imigrantów), a także w obszarze infrastruktury transportu miejskiego.
Na co metropolie powinny wydawać pieniądze unijne
Podczas spotkania „Rola i perspektywy polityki spójności Unii Europejskiej w planowaniu obszarów metropolitalnych i miast”, które odbędzie się online 3 lutego (w czwartek) zaprezentowany zostanie raport na temat przyszłości OMGGS w kontekście polityki spójności UE. Jest to wynik kilkumiesięcznej pracy analitycznej zespołu ekspertów z dziedziny polityki regionalnej.
- Badania wskazują na rosnące znaczenie metropolii dla zapewnienia odporności gospodarek regionalnych na zewnętrzne szoki. Dlatego w ramach budżetu UE 2021-2027 metropolie powinny mieć większy wpływ na kształtowanie i realizację programów UE, ale także powinny realizować własne programy rozwojowe we współpracy z partnerami biznesowymi, uczelniami i sferą pozarządową - tłumaczy prof. dr hab. Jacek Zaucha, kierownik Katedry Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego Uniwersytetu Gdańskiego. - Działania te powinny przede wszystkim koncentrować się na takich kwestiach jak zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój, eko-mobilność, polityka mieszkaniowa, zmniejszanie polaryzacji społeczno-gospodarczej w skali metropolitalnej, ponieważ rozwiązywanie tych problemów wymaga strategii ponad granicami administracyjnymi.
Ustawa metropolitalna warunkiem szybkiego rozwoju Pomorza
Autorzy raportu zwrócili też uwagę na konieczność zwiększenia nakładów finansowych na funkcjonowanie metropolii, do czego przyczyniłaby się ustawa metropolitalna, o którą niezmiennie od wielu lat starają się pomorskie samorządy.
- Nasze stowarzyszenie utworzone zostało w 2011 r. z inicjatywy Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jednak do dziś nie zostało formalnie uznane za metropolię przez rząd krajowy. Problem ten również został dostrzeżony przez autorów raportu - podkreśla Michał Glaser. - Ramy prawne funkcjonowania metropolii są bardzo istotne, ponieważ środki finansowe dedykowane obszarom metropolitalnym są zbyt małe i dalece nieadekwatne do celów i zadań stojących przed metropoliami. Prawnie usankcjonowana metropolia każdego roku dawałaby 200 mln zł dla Pomorza na działania dla naszych mieszkańców.
Raport z rekomendacjami dla OMGGS
W pierwszej części spotkania zostaną zaprezentowane wyniki badań oraz rekomendacje na przyszłość dla OMGGS w zakresie programowania i realizacji polityki spójności UE, przygotowane przez zespół ekspertów, którzy w pracy naukowej oraz licznych publikacjach podejmują problematykę rozwoju regionalnego. W jego składzie znaleźli się:
- prof. dr hab. Iwona Sagan, kierownik Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego
- prof. dr hab. Jacek Zaucha, kierownik Katedry Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego Uniwersytetu Gdańskiego
- dr Radomir Matczak, ekspert ds. rozwoju regionalnego, współpracujący m.in. ze Związkiem Miast Polskich i Uniwersytetem SWPS.
AGENDA SPOTKANIA
11.00 – 11.15
Otwarcie spotkania i wprowadzenie do projektu Espon Metro
Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS
dr Wiktor Szydarowski, dyrektor ESPON EGTC
11.15 – 11.35
Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot na tle 9 metropolii europejskich
prof. dr hab Jacek Zaucha, Uniwersytet Gdański
Wnioski i rekomendacje z projektu Metro dla polityki OMGGS
prof. dr hab Iwona Sagan, Uniwersytet Gdański
11.35 – 11.45
Polityka Spójności jako narzędzie poprawy efektywności działania OMGGS
dr Radomir Matczak, ekspert ds. rozwoju regionalnego
11.45 – 13.00
Dyskusja dot. rekomendacji dla OMGGS
Jak wziąć udział w seminarium?
Spotkanie odbędzie się online 3 lutego o godz. 11.00. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację poprzez FORMULARZ zgłoszeniowy. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc liczy się kolejność zgłoszeń. Wydarzenie będzie również transmitowane na Youtube OMGGS.
oprac. IB