
Co to jest METREX?
METREX to organizacja z blisko 20-letnim stażem, której misją jest wspieranie europejskich metropolii i regionów w stawianiu czoła największym wyzwaniom (ekonomicznym, społecznym, klimatycznym) stojącym przed Starym Kontynentem. Sieć zrzesza profesjonalistów pracujących dla ponad 50 metropolii i regionów, od 2022 roku także tych z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot.
Konferencje Metrexu odbywają się dwa razy do roku. Na Politechnice Gdańskiej, 2 i 3 czerwca, przedstawicieli organizacji po raz pierwszy gości OM GGS.
- To dla nas zaszczyt, jako dla jednego z najmłodszych członków Metrexu, być gospodarzem tej konferencji - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OM GGS i przypomniała, że jedyna ustawowo funkcjonująca w Polsce metropolia to Metropolia Górnośląsko - Zagłębiowska. - W OM GGS skupiamy się na lobbowaniu za przyjęciem ustawy sankcjonującej naszą dobrowolną współpracę. Odnosimy pewne sukcesy, ale naprawdę potrzebujemy tego dokumentu, który, miejmy nadzieję, wejdzie w życie w lipcu 2025 roku.
W 2025 roku metropolia będzie faktem - przygotowania na finiszu
Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że (podobnie jak dla innych regionów i metropolii w Europie) do głównych wyzwań złożonego z 61 miast i gmin OM GGS należy planowanie przestrzenne i budowanie odporności klimatycznej, ale także społecznej. - Na poziomie metropolii stworzyliśmy standardy integracji imigrantów i standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, dzielimy się też dobrymi praktykami w tym zakresie. Ważna jest więc dla nas nie tylko infrastruktura, ale też tematyka społeczna. Powinniśmy wspólnie lobbować w Komisji Europejskiej na rzecz uznania metropolii za siły napędowe rozwoju Unii Europejskiej, dlatego potrzebne są nam takie organizacje, jak METREX.

Pewne zmiany widać tylko z góry, albo... z metropolii
Jakub Mazur, przewodniczący METREX, zastępca prezydenta Wrocławia: - Polskie obszary metropolitalne i regiony mają poczucie szczególnego zobowiązania do ciężkiej pracy, ponieważ widzimy oczywistą lukę między “wiejskim a miejskim”, z którą mamy niestety do czynienia w obszarach metropolitalnych w każdym kraju. Niełatwo jest wypełnić tą lukę wartościami i synergią, prowadzącymi do dostatniej przyszłości Europy.
Henk Bouwman, sekretarz generalny METREX, niderlandzki urbanista, znany m. in. z zaangażowania w plan przebudowy newralgicznych przestrzeni w Utrechcie, podkreślił, że to właśnie na metropoliach i regionach ciąży wyjątkowa odpowiedzialność za kluczowe wyzwania. - Ponieważ mieszkalnictwo, zmiany klimatu, planowanie przestrzenne, transformacja gospodarcza - wszystkie to wyzwania zauważalne są właśnie na poziomie metropolii. I tylko my, we współpracy z lokalnymi partnerami, jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć - tłumaczył. - Potrzebna jest nam wiedza i plan działania, by odpowiadać efektywnie na wyzwania, ale zauważamy również potrzebę zmian organizacyjnych w metropoliach. Nasze struktury muszą być bardziej “zwinne”, gotowe na szybsze reakcje. Nasz metropolitalny cel to współtworzenie odpornej na zmiany i konkurencyjnej Europy.

Eksperci KE ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego obradowali na Politechnice Gdańskiej
Wyzwania metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot
Nim przystąpiono do realizacji agendy konferencji, Michał Glaser - prezes Zarządu OM GGS, przybliżył gościom specyfikę i wyzwania rodzącej się formalnie od 14 lat Metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot, której tereny zamieszkuje blisko dwie trzecie mieszkańców Pomorza.
Wyzwania to przede wszystkim wspólna organizacja transportu, innowacyjność (OM zajmuje 187 pozycję w europejskim rankingu innowacyjności) i koordynacja współpracy 61 miast i gmin zrzeszonych w OM GGS.
- Odpowiedzi na wyzwania chcielibyśmy poszukać we współpracy z METREX - podkreślił Michał Glaser.
Tematyka konferencji METREX w Gdańsku:
- rozwój gospodarczy,
- zintegrowane planowanie przestrzenne,
- mobilność
- mieszkalnictwo,
- integracji obszarów wiejskich,
- współpraca regionów i metropolii z instytucjami UE
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA KONFERENCJI