• Start
  • Wiadomości
  • Przetarg na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego. W planach powiększenie innych gdańskich nekropolii

Przetarg na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego. W planach powiększenie innych gdańskich nekropolii

Jeszcze w lutym planowane jest ogłoszenie przetargu na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego. Nekropolia powiększy się o 1,8 ha, co przełoży się na ponad 2100 dodatkowych miejsc grzebalnych. Jednym z elementów zadania będzie budowa miejsc postojowych przy ul. Cedrowej.
( Publikacja: 22.02.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cmentarz Łostowicki zostanie powiększony o prawie 2 hektary powierzchni
Cmentarz Łostowicki zostanie powiększony o prawie 2 hektary powierzchni
fot. DRMG

 

W czwartym kwartale 2021 r. zakończyć się mają prace związane z rozbudową Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Otwarcie ofert zaplanowano na połowę marca. Nekropolia powiększy się o 1,8 ha, co przełoży się na ponad 2100 dodatkowych miejsc grzebalnych. Cmentarz zostanie rozbudowany od strony al. Armii Krajowej i ul. Cedrowej. W ramach rozbudowy cmentarza oprócz budowy instalacji sanitarnej, powstaną miejsca czerpania wody i wiaty na odpady. Ponadto przewidziano nasadzenia drzew i krzewów i budowę ogrodzenia.

Dodatkowo powstanie 28 nowych miejsc postojowych przy ul. Cedrowej. Na parkingu zamontowanych zostanie także 10 stojaków na rowery. Prace związane z rozbudową mają zakończyć się w IV kwartale 2021 r. jednak pierwsze trzy kwatery mają być gotowe latem. Łącznie przewidziano budowę 8 kwater.

 

Fragment Cmentarza Łostowickiego przy al. Armii Krajowej. To w tej okolicy nekropolia będzie powiększana
Fragment Cmentarza Łostowickiego przy al. Armii Krajowej. To w tej okolicy nekropolia będzie powiększana
fot. DRMG

 

W planach rozbudowa innych cmentarzy

W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa innych gdańskich nekropolii.

  • cmentarz Salvator ma być w przyszłości rozbudowany od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie ok. 1000 miejsc spoczynku
  • w planach jest rozbudowa cmentarza parafialnego przy ul. Kępnej - obiekt ma w przyszłości powiększyć się o ponad 1,4 ha i 1900 miejsc pochówku
  • na Cmentarzu Garnizonowym docelowo ma pojawić się 3000 dodatkowym miejsc
  • obiekt przy ul. Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha
  • nekropolia na Srebrzysku powiększy się o 2,14 ha i 1900 miejsc spoczynku

Dla powyższych zadań pozyskiwane są obecnie dokumentacje projektowe. Koniec prac projektowych przewidziano na jesień 2021 r.


Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 9 cmentarzy o łącznej powierzchni niemal 100 ha. Największą gdańską nekropolią jest Cmentarz Łostowicki, zajmujący powierzchnię ok. 50 ha.