• Start
  • Wiadomości
  • Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy

Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy

Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40 proc. - alarmują autorzy badań opublikowanych w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są dużo bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, dlatego warto się zbadać. Mieszkańcy metropolii mogą to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy.
04.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Daniele Liberatori / Pixabay

Naukowcy coraz więcej wiedzą o skutkach ubocznych, jakie powoduje COVID-19. Amerykańscy badacze odkryli, że osoby, które przeszły zakażenie tym wirusem mają aż o 40 proc. większe ryzyko zdiagnozowania cukrzycy typu 2. Analiza badawcza nie wskazuje, że COVID-19 powoduje cukrzycę, ale podkreśla związek, jaki istnieje między tymi dwoma schorzeniami. Naukowcy nie mają wątpliwości - opieka nad pacjentami, zwłaszcza po ostrym COVID-19, powinna obejmować badania przesiewowe i identyfikację. W te zalecenia wpisuje się Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2, realizowany na terenie metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot do 2023 r.

Jak prowadzono badania nad związkiem między COVID-19 a cukrzycą? Jak informuje portal poradnikzdrowie.pl, w badaniu opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology oceniono dokumentację medyczną ponad 181 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19 między 1 marca 2020 r. a 30 września 2021 r. W kolejnym etapie badań naukowcy porównali dane 4,1 miliona pacjentów, którzy nigdy nie przeszli zakażenia oraz kolejnych 4,28 miliona pacjentów leczonych na cukrzycę typu 2 jeszcze przed pandemią. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy było większe u osób, które przeszły chorobę ciężko, ale podwyższone ryzyko zauważono także u pacjentów z łagodniejszymi objawami. Zdecydowana większość pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę po przejściu COVID-19, miała cukrzycę typu 2, a nie cukrzycę typu 1.

Naukowcy podkreślają, że w świetle tych badań cukrzycę należy traktować jako składnik “zespołu długiego COVID-19” (czyli długotrwałych objawów zakażenia koronawirusem), a strategie opieki nad osobami, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powinny zawierać badania przesiewowe i leczenie cukrzycy (oczywiście wyniki badań amerykańskich naukowców muszą być potwierdzone w kolejnych analizach).

Autyzm. Czy wiemy tak naprawdę czym jest?

Jak skorzystać z metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy?

Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.

Na terenie naszej metropolii w ramach programu realizowanych jest 6 projektów dla mieszkańców:

Wkrótce rusza także program dla powiatu kartuskiego.

Aby wziąć udział w badaniach należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów.

Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Defibrylatory AED na mieście - sprawdź, gdzie znajdziesz je w Gdańsku

9 milionów złotych na walkę z cukrzycą w metropolii

W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Przed wybuchem pandemii szacowało się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5% populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby! W świetle nowych badań można przypuszczać, że to ryzyko w najbliższych miesiącach i latach dramatycznie wzrośnie. Szybka diagnoza jest kluczowa w procesie zapobiegania rozwojowi choroby i skutecznego leczenia.

Program Profilaktyki Cukrzycy jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. 

oprac. IB

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta