GPEC zapowiada przerwy w dostawach ciepłej wody

GPEC zapowiada przerwy w nocnych dostawach ciepłej wody dla mieszkańców, od poniedziałku, 11 września. Wszystko w związku koniecznością rozbudowy sieci ciepłowniczej i przyłączenia do niej Portu Czystej Energii, czyli miejskiej elektrociepłowni zasilanej odpadami komunalnymi.
11.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kran, z którego leci woda. Nad nim dłoń
Przerwa w dostawie ciepłej wody obejmie swoim zasięgiem mieszkańców sześciu dzielnic
fot. Canva.com

Brak ciepłej wody w sześciu dzielnicach 

W nocy z poniedziałku na wtorek (11/12.09.2023) rozpocznie się przerwa w dostawach ciepłej wody, w trakcie której do sieci ciepłowniczej zostanie wpięte nowe źródło.

Przerwa obejmie swoim zasięgiem mieszkańców następujących dzielnic:

  • Wzgórze Mickiewicza oraz Orunia - Św. Wojciech - Lipce (przerwa około 24 godzin)
  • Ujeścisko-Łostowice, Chełm, Jasień i Piecki-Migowo (przerwa około 60 godzin)

Szczegółowy wykaz ulic objętych przerwą można znaleźć na stronie GPEC.

– Termin przerwy został wybrany, by w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na komfort mieszkańców. Dzieje się to nie tylko w korzystnych warunkach pogodowych przed sezonem zimowym, ale wszystkie prace technologiczne zostały skumulowane tak, aby nie mnożyć lub wydłużać przerw dla mieszkańców – wyjaśnia Jadwiga Grabowska, rzeczniczka prasowa GPEC. – Liczymy na wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie utrudnienia. 

Ciepło z Portu Czystej Energii od 2024 roku 

Obecnie trwają intensywne prace nad przyłączeniem Portu Czystej Energii do sieci ciepłowniczej GPEC, na ukończeniu jest także budowa stacji podnoszenia ciśnień przy ul. Havla. Gdański system ciepłowniczy jest zróżnicowany pod względem terenu. By wtłoczyć ciepło na górny taras Gdańska system musi być wyposażony w tzw. stacje podnoszenia ciśnień, których zadaniem jest wpompowywanie wody na wysokość nawet ponad 100 metrów.

Czym jest Port Czystej Energii?

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Jest to więc nowoczesna elektrociepłownia, w której paliwem są nienadające się do recyklingu odpady, stanowiące pozostałości po procesie sortowania. Powstała w ten sposób energia cieplna pozwoli ogrzać w porze zimowej 19 tys. gospodarstw domowych, natomiast latem będzie można dzięki niej podgrzać wodę dla 70 tys. mieszkańców.

Port Czystej Energii. Zobacz, jak zamontowano gigantyczny 80-tonowy skraplacz spalin

Planowo Port Czystej Energii będzie produkować ciepło dla mieszkańców w 2024 roku, po zakończeniu testów technologicznych oraz otrzymaniu niezbędnych zgód i koncesji.

 

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte