• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Wojciech Sadurski i “Demokracja na czarną godzinę”

Prof. Wojciech Sadurski i “Demokracja na czarną godzinę”

Jest znawcą prawa i nauk o polityce. Jednak najwięcej rozgłosu przyniosły mu bezkompromisowe wypowiedzi i publicystyka w obronie polskiej demokracji, systematycznie demontowanej przez narodowych populistów. Zbiór jego tekstów ukazał się niedawno w tomie “Demokracja na czarną godzinę”. O książce i o naszej rzeczywistości będzie można porozmawiać z prof. Wojciechem Sadurskim: w czwartek, 23 marca o godz. 18, w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny. Na naszym portalu dostępna będzie transmisja wideo z tego spotkania.  
23.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna po 60. roku życia, z wysoką łysiną czołową, w granatowym garniturze i pod krawatem. Biała koszula. W klapę marynarki ma wpięty znaczek z napisem konstytucja
Organizatorem czwartkowego spotkania jest Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski, w ramach projektu Akademia Społeczeństwa Otwartego. Nz prof. Wojciech Sadurski w ECS, podczas 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji w 2019 roku.
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
  • UWAGA! Transmisja wideo ze spotkania - dzisiaj, o godz. 18, na naszym portalu

Prof. Sadurski kontra “Gebbelsowskie media” 

W styczniu 2019 r., dwa dni po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Wojciech Sadurski na Twitterze wezwał polityków opozycji do nieprzekraczania „progów Gebbelsowskich mediów”. Profesor nie szczędził gorzkich słów, wpis w całości brzmiał następująco: "Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebbelsowskich mediów. Niech się kiszą we własnym sosie: nieudaczników, arywistów i tow Marka Króla, jak bojkot TV przez artystów po 1981".

Po kilku dniach TVP wniosła przeciwko prof. Sadurskiemu prywatny akt oskarżenia za zniesławienie z art. 212 kodeksu karnego. Towarzyszyło temu żądanie przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na WOŚP. Prof. Sadurski wygrał we wszystkich instancjach: przed Sądem Rejonowym w Warszawie i Sądem Okręgowym w Warszawie. Ostatecznie “kropkę nad i” w grudniu 2022 roku postawił Sąd Najwyższy, który oddalił kasację TVP jako oczywiście bezzasadną. 

Gdańsk wygrał proces. TVP wpłaciła 50 tys. zł na rzecz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

O profesorze Sadurskim: “Sztuka tej prawdy bronić”

Tom “Demokracja na czarną godzinę” przygotowało wydawnictwo Austeria. Książka liczy ponad 600 stron. Do lektury wydawnictwo zachęca głosami postaci popularnych po stronie demokratycznej opozycji.

Jarosław Kurski: “Ostrzegam, że jako fan Autora mogę być nieobiektywny. Wojciech Sadurski w latach pisowskiego mroku pozostaje jasnym światłem. Mało jest dziś osób o takiej cywilnej odwadze. Nie sztuka powtarzać „prawda”. Sztuka tej prawdy bronić, także w sądzie, gdzie Wojtek notorycznie jest przez władze ciągany”.

Adam Bodnar: “Przedstawiciele partii rządzącej najchętniej zamknęliby usta Sadurskiemu oraz rzucili go na pożarcie armii trolli i podporządkowanych sędziów. Jednak dla obrońców demokracji Wojciech Sadurski stał się jednym z największych polskich patriotów. Wykorzystując swój potężny aparat badawczy, każdego dnia tłumaczy, wyjaśnia i ostrzega, dlaczego musimy bić się o wolność i nigdy nie możemy odpuścić”.

Kurscy a sprawa polska. Poznaj trudną historię jednej z najbardziej znanych gdańskich rodzin

Prof. Sadurski jako polska Kasandra

Sam prof. Wojciech Sadurski w udzielanych wywiadach przyznaje, że gdy pisał teksty składające się na jego nową książkę, czasem popadał w publicystyczną przesadę. I zauważa bez satysfakcji, że to, co było wówczas “przesadą” dzisiaj jest rzeczywistością naszego państwa. Nie powinniśmy mieć już złudzeń: jest naprawdę źle, dla naszego społeczeństwa wybiła “czarna godzina” i tylko jak najszybszy powrót do wartości i standardów demokratycznych może Polskę ocalić przed dziejową tragedią.

Na naszych oczach prof. Sadurski staje się polskim odpowiednikiem Kasandry - córki Priama, króla Troi. Zakochany Apollo dał jej dar widzenia przyszłości. Kasandra nie odwzajemniła uczuć, więc rozgoryczony bóg ukarał ją klątwą, sprawiając, że nikt nie wierzył w przepowiednie Kasandry. Troja nie przygotowała się należycie na swoją “czarną godzinę”. Upadła. .

Dożywocie dla mordercy prezydenta Gdańska. Warunkowe zwolnienie możliwe po 40 latach

Profesor Wojciech Sadurski - więcej o autorze

Prof. Wojciech Sadurski ma 72 lata. Wykładowca prawa na Uniwersytecie w Sydney, Melbourne oraz Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Jest członkiem Rady Programowej Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, zasiada w Radzie Programowej Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jest również członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego. Uczestniczy w międzynarodowych kolegiach redakcyjnych czasopism naukowych. Jako publicysta jest również autorem wielu książek oraz artykułów naukowych z zakresu filozofii prawa, konstytucjonalizmu porównawczego i filozofii politycznej.

  • Prof. Wojciech Sadurski w Ratuszu Staromiejskim
  • Czwartek, 23 marca, godz. 18
  • Wstęp wolny
  • Organizatorem spotkania jest Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorski, w ramach projektu Akademia Społeczeństwa Otwartego
  • Książkę będzie można kupić przed spotkaniem, w promocyjnej cenie 47 zł - w księgarni na parterze lub na piętrze w hallu. Prawdopodobnie tylko za gotówkę, lepiej mieć więc odliczoną kwotę 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku