• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska zwolniła po kontroli dyscyplinarnie zastępcę dyrektora GZDiZ

Prezydent Gdańska zwolniła po kontroli dyscyplinarnie zastępcę dyrektora GZDiZ

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwolniła w piątek, 16 września, dyscyplinarnie Michała Szymańskiego, zastępcę dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej. Z pracą pożegnał się również kierownik działu zieleni w GZDiZ. Obie decyzje to skutek wstępnych wyników kontroli w GZDiZ przeprowadzonej przez Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego.
16.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Decyzje personalne prezydent Gdańska wobec dwóch pracowników GZDiZ ogłosił publicznie jej zastępca Piotr Kryszewski
Decyzje personalne prezydent Gdańska wobec dwóch pracowników GZDiZ ogłosił publicznie jej zastępca Piotr Kryszewski
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Po pierwsze: znajomość i przestrzegania prawa

O decyzjach personalnych prezydent Gdańska poinformował na konferencji prasowej Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych.

- Jeśli chodzi o dalsze konsekwencje to potrzebujemy jeszcze trochę czasu, aby przeanalizować w całości protokół kontroli - dodał.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika GZDiZ w związku z wypasem owiec na Olszynce 

Od wszystkich moich współpracowników wymagam profesjonalnego działania, czego elementarną częścią jest znajomość przepisów prawa i ich przestrzeganie zawsze, ale zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z wydatkowaniem publicznych pieniędzy

- napisała w piątek, 16 września, na portalu społecznościowym Aleksandra Dulkiewicz.

Jakie zarzuty postawiono zastępcy dyrektora GZDiZ?

Piotr Kryszewski przypomniał, że prowadzona od kilku tygodni kontrola w GZDiZ obejmowała lata 2019-2022.

- Wyrywkowo sprawdzaliśmy 25 postępowań przetargowych poniżej progu 130 tysięcy złotych. Główne zarzuty wobec zastępcy dyrektora GZDiZ to brak należytego nadzoru nad postępowaniami przetargowym, które były realizowane przez dział zieleni - wyjaśnił.

Dlaczego wszczęto kontrolę w GZDiZ?

Wszczęta w sierpniu kontrola biura audytu i kontroli Urzędu Miejskiego miała związek z nieprawidłowościami, jakie pojawiły się przy realizacji przetargu na wypas owiec na Olszynce.

Na początku sierpnia na terenie parku nad Opływem Motławy wypuszczone zostało stado 15 owiec
Na początku sierpnia na terenie parku nad Opływem Motławy wypuszczone zostało stado 15 owiec
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Na postępowanie pn. „Pielęgnacja zieleni na terenie parku Opływ Motławy poprzez wsiedlenie i wypas owiec”, ogłoszone przez GZDiZ, wpłynęły dwie oferty. Postępowanie wygrała spółka Kamiś z Przywidza, która zaoferowała wykonanie zadania za ponad 147 tys. zł brutto.

W związku z tym postępowaniem dyscyplinarnie został zwolniony pracownik GZDiZ. Okazało się bowiem, że urzędnik był wspólnikiem biznesowym właściciela owiec, wypasanych na Opływie Motławy. Władze Gdańska złożyły jednocześnie zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez b. pracownika GZDiZ.

Wypas owiec na Olszynce. Kary dla dwóch pracowników GZDiZ oraz trzy zawiadomienia do prokuratury

Wówczas, w związku z przetargiem dotyczącym na wypasu owiec, kara upomnienia nałożona została na kierownika działu zieleni GZDiZ oraz Michała Szymańskiego, zastępcę dyrektora ds. przestrzeni publicznej. Teraz obaj zostali zwolnieni z pracy przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz.. 

Ostatecznie, władze Gdańska rozwiązały umowę z firmą Kamiś na wypas owiec. Zwierzęta zostały już wywiezione z pastwiska. Rozwiązując umowę miasto Gdańsk nie poniosło z tego tytułu żadnych kosztów, nie zapłaciło też spółce z Kaszub żadnych pieniędzy za wykonaną część usługi.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim