• Start
  • Wiadomości
  • Zwolnienie dyscyplinarne pracownika GZDiZ w związku z wypasem owiec na Olszynce

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika GZDiZ w związku z wypasem owiec na Olszynce

Za poświadczenie nieprawdy został zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym pracownik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - poinformował w środę 17 sierpnia rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel. O sprawie powiadomiono też prokuraturę. Jak podały media, urzędnik ten jest wspólnikiem biznesowym właściciela owiec, wypasanych na Opływie Motławy.
( Publikacja: 17.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pilotażowy projekt wypasu owiec w parku Opływ Motławy zaplanowano do końca października
Pilotażowy projekt wypasu owiec w parku Opływ Motławy zaplanowano do końca października
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Sprawa dotyczy postępowania pn. „Pielęgnacja zieleni na terenie parku Opływ Motławy poprzez wsiedlenie i wypas owiec”, ogłoszonego przez GZDiZ. Gdy postępowanie zostało ogłoszone, wpłynęły dwie oferty. Postępowanie wygrała spółka Kamiś z Przywidza, która zaoferowała wykonanie zadania za ponad 147 tys. zł brutto. 15 owiec, w tym jeden baran, pasie się już na pastwisku na Olszynce od soboty 6 sierpnia.

Burza polityczna wokół stada owiec na Olszynce. "To owczy pęd do sławy radnych opozycji"

Jak podały we wtorek 16 sierpnia media, w tym Maciej Bąk, korespondent Radia Zet, urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni odpowiedzialny za postępowanie, jest wspólnikiem biznesowym właściciela owiec. Osoba ta wypożyczyła owce firmie Kamiś, która stanęła do postępowania i je wygrała. Firma z Kaszub zajmuje się na co dzień przygotowywaniem placów budowy oraz m.in. serwisem pojazdów.

Zaufanie do urzędnika to podstawa

- Zaufanie jest podstawą, które jest najbardziej potrzebne do funkcjonowania w tak dużej instytucji, jak miasto Gdańsk. Prawie 10 tysięcy osób pracuje codziennie na rzecz mieszkańców Gdańska w urzędzie miejskim, jednostkach miejskich oraz spółkach. I takie zaufanie pani prezydent okazała ponad trzy lata temu wszystkim pracownikom. Każdy miał tutaj otwartą kartę, jeśli chodzi o swoją pracę - oświadczył na konferencji prasowej Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Aleksandry Dulkiewicz prezydent Gdańska.

Dodał, że to zaufanie, w świetle ostatnich medialnych doniesień, zostało bardzo mocno nadwerężone.

Co podpisał zwolniony urzędnik?

Daniel Stenzel wyjaśnił, że wymieniony w publikacjach medialnych pracownik GZDiZ podpisał standardowe oświadczenie o tym, że jako osoba biorąca udział w przetargach i postępowaniach, nie pozostaje z żadnym wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności jako urzędnika.

- Dzisiaj pracownik ten został zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Ponadto, dzisiaj, albo najpóźniej jutro, złożone zostanie też zawiadomienie do prokuratury o poświadczeniu nieprawdy w dokumentach urzędowych - poinformował Daniel Stenzel.

Kontrola urzędu miejskiego w GZDiZ będzie większa

Poza tym, poszerzony zostanie też zakres kontroli w GZDiZ prowadzonej od kilku dni przez biuro audytu i kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Sprawdzane są okoliczności postępowania w sprawie wypasu owiec w parku Opływ Motławy. Kontrolę tę w ubiegłym tygodniu zleciła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Biuro audytu i kontroli magistratu sprawdzi dodatkowo wszystkie sprawy i umowy, które były procedowane przez zwolnionego pracownika GZDiZ co najmniej od 2019 roku, w którym, oprócz obowiązków urzędnika, zaczął on działalność gospodarczą.

- Kontrola biura audytu i kontroli Urzędu Miejskiego w przyszłym tygodniu na pewno się zakończy. Jeśli chodzi o odpowiedzialność innych osób, to trwa jeszcze kontrola i czekamy na jej ustalenia i wyniki. Ale myślę, że to nie jest ostatnia konferencja prasowa w tej sprawie - zapowiedział Daniel Stenzel.

Owce pozostają na łące

Rzecznik dodał, że na tym etapie nie ma żadnego powodu, aby kończyć przedsięwzięcie z naturalnym koszeniem trawy i zabierać zwierzęta z parku Opływ Motławy. 

Tuż po konferencji prasowej rzecznika prasowego spotkanie z dziennikarzami przed budynkiem Rady Miasta Gdańska zorganizowali też Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Co powiedzieli radni PiS?

- Z akcji promocyjnej miasta, co do zasady ciekawej i przyjaznej środowisku, zrobić taką kompromitację przez umyślne działanie urzędników, poprzez brak nadzoru ich przełożonych to się po prostu w głowie nie mieści - mówił Andrzej Skiba.

Obaj radni złożyli zawiadomienie do prokuratury dotyczące b. pracownika GZDiZ w sprawie uzasadnionego podejrzenia o ustawieniu przetargu.

Naturalna kosiarka. Owce zaopiekowały się zielonym terenem nad Opływem Motławy

Ponadto, radni PiS złożyli wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o dokonanie kontroli w GZDiZ.

- Mamy uzasadnione podejrzenia, że na przestrzeni lat mogło wielokrotnie dojść do tego typu nadużyć. Nie mamy pewności, czy zamówienia publiczne i zapytania ofertowe, przygotowywane przez GZDiZ, były wykonywane we właściwy sposób. Potrzebna jest tu ingerencja instytucji zewnętrznej, jaką jest CBA - uzasadnił Przemysław Majewski.