Praktyki letnie w gdańskich firmach. Nominacje dla uczestników programu Wakacyjny Staż

Dwudziesta edycja programu Wakacyjny Staż wkroczyła w końcowy etap. Od lipca do września uczestnicy będą odbywać praktyki w rozmaitych organizacjach, które zgłosiły swój akces do udziału w tegorocznej, jubileuszowej odsłonie projektu. Podczas uroczystej gali, nominacje do odbycia staży, losowo wybranym uczestnikom projektu wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
22.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nominacje wręczyła uczestnikom programu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Nominacje wręczyła uczestnikom programu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

20. edycja programu Wakacyjny Staż

W środę, 22 czerwca odbyła się gala finałowa XX edycji projektu Wakacyjny Staż. W tym roku wpłynęło prawie 400 zgłoszeń od osób zainteresowanych stażem. Czekało na nich około 300 miejsc na płatnych wakacyjnych praktykach. Laureaci otrzymali nominację od przedstawicieli firm, które są fundatorami w tegorocznej edycji Wakacyjnego Stażu. W trakcie spotkania zostały też przedstawione ciekawe dane dotyczące zarówno tegorocznego programu, jak i wszystkich dotychczasowych edycji projektu Wakacyjny Staż.

- Często zdarza się, że osoby, które aplikują o pracę w Urzędzie, w swoim CV mają wpisany staż, który w ramach tego projektu odbywały. Jego wielką wartością jest to, że możecie poznać samych siebie i to, co czym chcecie się w życiu zajmować. Czy iść w tym kierunku, który studiujecie, czy wybrać dla siebie inną drogę zawodową - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Korzystajcie z tej przygody, ile możecie, bo takie doświadczenie życiowe, przyda się niezależnie od tego, co będziecie w życiu robić. Dziękuję także wszystkim partnerom, firmom i instytucjom, które włączają się do projektu.

III edycja projektu „Cała Naprzód”. To praca i szansa na polepszenie życiowej sytuacji

Wakacyjny Staż 2022 - w jakich firmach?

Wręczenie nominacji oznacza rozpoczęcie ostatniego etapu tej edycji programu. Do końca września uczestnicy będą odbywać praktyki na stanowiskach wskazanych przez fundatorów. W tym roku do projektu zgłosiło się 50 firm, które ufundowały 300 miejsc na płatnych wakacyjnych praktykach. Jednocześnie zarejestrowanych zostało blisko 400 zgłoszeń od osób zainteresowanych podjęciem stażu.

Najwięcej, bo aż 92 miejsca stażowe, w tej odsłonie projektu, ufundowała spółka Saur Neptun Gdańsk. Na kolejnych miejscach uplasowały się Base Group sp. Z o.o. z 14 miejscami, Arla GSS, która zapewni 13 miejsc oraz COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., który zobowiązał się do ufundowania 12 miejsc stażowych.

Wśród zarejestrowanych uczestników projektu najwięcej jest studentów Politechniki Gdańskiej. To aż 41% wszystkich zgłoszeń. Nieco mniej, bo 39% zgłoszonych to studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Pozostałe 20% to zgłoszenia studentów z innych uczelni.
Jubileuszowy Wakacyjny Staż

Tegoroczna edycja Wakacyjnego Stażu to już dwudziesta odsłona projektu. Nie zmieniły się jednak zasady dotyczące programu. Podobnie jak w ubiegłych latach czas trwania stażu wynosi minimum miesiąc - w okresie od 1 lipca do 30 września. Każdy z uczestników ustala termin swojej praktyki indywidualnie z fundatorem stażu. Laureaci projektu otrzymują gwarancję wynagrodzenia w kwocie minimum 2 tys. zł brutto za miesiąc pracy.

W tym roku nadal istnieje możliwość realizacji stażu w trybie online oraz hybrydowym, podczas którego jego uczestnicy będą mogli łączyć pracę na miejscu u w firmie u fundatora z pracą zdalną.

 

Przez 20 lat z programu Wakacyjny Staż firmy zaoferowały w sumie 5 420 miejsc dla stażystów
Przez 20 lat z programu Wakacyjny Staż firmy zaoferowały w sumie 5 420 miejsc dla stażystów
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Korzyści dla stażystów i fundatorów Wakacyjnego Stażu

Celem projektu Wakacyjny Staż jest umożliwienie studentom i absolwentom studiów wyższych zdobycia praktyki zawodowej ułatwiającej znalezienie w przyszłości pierwszej pracy. Program ułatwia firmom, organizacjom pozarządowym, instytucjom zatrudnienia stażystów w okresie od lipca do września 2022 r. Fundatorem stażu może być firma, organizacja pozarządowa i inna instytucja, które zobowiązuje się do przyjęcia stażystów i wypłaty im wynagrodzenia w minimalnej wysokości określonej w Regulaminie, tj. 2 000,- zł brutto za 1 miesiąc stażu. W Projekcie mogą wziąć udział osoby, które są studentami lub absolwentami dziennych, zaocznych, wieczorowych studiów licencjackich, magisterskich, magistersko-inżynierskich lub inżynierskich w Polsce lub za granicą. Absolwent to osoba, która ukończyła studia nie później niż 2 lata przed zgłoszeniem się do udziału w Projekcie Wakacyjny Staż 2022.

W ciągu 20 edycji Wakacyjnego Stażu w projekcie udział wzięło łącznie 1 164 firm, które zaoferowały 5 420 miejsc stażowych, natomiast 18 601 osób zadeklarowało chęć odbycia stażu.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas