• Start
  • Wiadomości
  • Praktyczne warsztaty i eko działania na gdańskich Siedlcach. Pakujesz do swojego?

Praktyczne warsztaty i eko działania na gdańskich Siedlcach. Pakujesz do swojego?

Jak uszyć sprawnie worek na zakupy z niepotrzebnych materiałów? Jaki wpływ ma plastik na nasze zdrowie i środowisko? Jak robić zakupy korzystając ze swoich opakowań? Tego wszystkiego można dowiedzieć się już w czwartek, 19 września z projektu „Siedlce pakują do swojego”. Co jeszcze „wymarzyła sobie” inicjatorka wydarzenia Alicja Żarkiewicz?
( Publikacja: 18.09.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
MAMYWENE Alicja, Aga Żarkiewicz
MAMYWENE Alicja, Aga Żarkiewicz
MAMYWENE

 

- Mieszkam na Siedlcach i chciałabym, by dzielnica była przyjaznym i czystym miejscem, gdzie dba się o ekologię, tzn. ograniczanie plastikowych opakowań, segregację śmieci, dbanie o zieleń, wymianę i oddawanie przedmiotów zamiast wyrzucania ich - wylicza Alicja Żarkieiwcz, inicjatorka projektu społecznego „Pakuję do swojego”. – Pomysł wziął się ze szkolenia. Było tam ćwiczenie, podczas którego trzeba było zamknąć oczy i marzyć o jakimś działaniu. Mnie się wtedy wymarzyło między innymi, że idę do sklepu, witam się z sąsiadkami, które robią zakupy do swoich woreczków i jest bardzo przyjemna atmosfera i pozytywne relacje – opowiada.

Prototyp projektu „Pakuję do swojego” Alicja Żarkiewicz przygotowała w ramach INNaczej Funduszu Gdańskich Innowacji Społecznych, a teraz stara się rozwijać na różnych polach i zachęcać do udziału gdańszczan i gdańszczanki.

 

Pakują do swojego i uczą innych

„Pakuję do swojego” to społeczny projekt. Ma na celu zachęcanie do zastąpienia jednorazowych opakowań takimi, które można użyć wielokrotnie. Dlatego już w najbliższy czwartek w godz. 10.00 – 20.00 na Siedlcach odbędzie się wiele różnych eko działań, warsztatów i nie tylko. Program „Siedlce pakują do swojego” dedykowany jest głównie mieszkańcom gdańskiej dzielnicy, ale zaproszeni są wszyscy gdańszczanie i gdańszczanki. W programie zaplanowano atrakcje dla każdego, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Każde w innej lokalizacji dzielnicy (patrz plakat w dolnej części artykułu).

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 wezmą udział w konkursie plastyczno – ekologicznym. W dowolnej technice plastycznej będą poszukiwać alternatyw dla jednorazowych śmieci. Dowiedzą się, o co chodzi w projekcie „Pakuję do swojego”. A najciekawsze prace zostaną nagrodzone książkami, bawełnianymi torbami i woreczkami na zakupy.

 

Uszyj to sam! Orginalny eko worek

Tymczasem w siedzibie Fundacji Dr. Clown przy ul. Kartuskiej 96/98 przez pięć godzin (12.00 – 17.00) można będzie przyłączyć się do warsztatów szycia worków na zakupy. Zostaną do tego wykorzystane niepotrzebne materiały, m.in. firanki.

Organizatorzy pokażą, jak w prosty sposób przerobić i nadać drugie życie niepotrzebnym tkaninom, zamiast wyrzucać je do śmietnika. Warsztaty są bezpłatne, a ich formuła otwarta. Można dołączyć w dowolnym momencie, jeśli tylko będą wolne maszyny do szycia, na których dzięki pomocy doświadczonych prowadzących będzie można uszyć sobie zestaw woreczków dowolnie wybranej kombinacji wielkości. Materiały będą zapewnione.

 

„Pakuję do swojego” to społeczny projekt. Ma na celu zachęcaniedo zastąpienia jednorazowych opakowań takimi, które można użyć wielokrotnie.
„Pakuję do swojego” to społeczny projekt. Ma na celu zachęcaniedo zastąpienia jednorazowych opakowań takimi, które można użyć wielokrotnie.
MAMYWENE

 

 

Czy plastik jest fantastik?

To tytuł wykładu, który odbędzie się w siedzibie Rady Dzielnicy Siedlce przy ul. Kartuskiej 63/65 w godz. 17.30 – 18.30. Będzie można dowiedzieć się o wpływie plastiku na nasze zdrowie i środowisko.
- Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem ogromnej ilości śmieci - tłumaczą organizatorzy. - To wpływa destrukcyjnie na środowisko, ale także bezpośrednio na nasze zdrowie. Spotkanie jest otwarte.

 

Podwieczorek bez plastiku
Przyjemnym zakończeniem dnia będzie podwieczorek, czyli spotkanie przy kawie i herbacie w kawiarni Caffe Aktywni Fundacji Świat Wrażliwy, przy ul. Kartuskiej 108/112. Start o godz. 19. Z jednej strony będzie to rozwinięcie wykładu, z drugiej bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań.

- Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, jest to swego rodzaju stoisko pokazujące wiele różnych opcji, którymi można zastąpić jednorazowe opakowania – mówi Alicja Żarkiewicz.

W wybranych sklepach na Siedlcach pojawią się naklejki informujące o tym, że dane miejsce jest przyjazne zakupom do swoich opakowań.

Co ciekawe, projekt wpisuje się także w kampanię Łączy nas Gdańsk i gdański Model Integracji Imigrantów i Imigrantek, bowiem do końca września 2019 na stronie www.pakujedoswojego.pl pojawi się instrukcja szycia worków nie tylko w języku polskim, ale i ukraińskim. 

Projekt "Siedlce pakują do swojego" realizowany jest w ramach programu Instytutu Kultury Miejskiej Otwarty IKM na Siedlcach dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019.

Partnerami projektu "Siedlce pakują do swojego" jest Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku, Fundacja Dr Clown Region Pomorze, Rada Siedlce, Fundacja Świat Wrażliwy, INNaczej Gdańskie Innowacje Społeczne, Stowarzyszenie Dla Siedlec, Miasto Gdańsk i kampania „Gdańsk bez plastiku” oraz MAMYWENE.

Szczegóły www.pakujedoswojego.pl

Wydarzenie na Facebooku 

 
 

 

CZYTAJ TAKŻE:

Otwarty IKM na Siedlcach. Wyjątkowe wydarzenia dla mieszkańców ruszą w tę sobotę