• Start
  • Wiadomości
  • Praga. Promenada im. Pawła Adamowicza w popularnym parku stolicy Czech

Praga. Promenada im. Pawła Adamowicza w popularnym parku stolicy Czech

4 czerwca nasi południowi sąsiedzi uczcili zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Jego imię nosi promenada w popularnym praskim parku - Riegrovych Sadach. O wydarzeniu poinformowała Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce.
05.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Imię prezydenta Pawła Adamowicza, od 4 czerwca, nosi promenada w popularnym praskim parku
Imię prezydenta Pawła Adamowicza, od 4 czerwca, nosi promenada w popularnym praskim parku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Dziś (4 czerwca br. - red.) w Pradze, w Sadach Riegera, odsłonięto promenadę im. Pawła Adamowicza, wieloletniego Prezydenta Gdańska, który zginął w styczniu br. w wyniku zamachu podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformowała Ambasada Republiki Czeskiej.

O swoich planach uczczenia gdańskiego samorządowca władze Pragi informowały już w styczniu br.

Imieniem prezydenta Adamowicza nazwano trasę spacerową pomiędzy tamtejszą ul. Polską i Chopina, w parku w dzielnicy Vinohrady, znajdującym się niedaleko głównego dworca kolejowego.

- Z promenady w Riegrovy Sady rozciąga się malowniczy widok na historyczną panoramę Pragi, wieżę widokową Petřín, dzielnicę Mala Strana i Hradczany. Uważam, że wybrano dostatecznie godne miejsce, godne spuścizny tak wielkiego liberalnego polityka i burmistrza miasta, który pozostawił po sobie głębokie dziedzictwo zarówno społeczne, jak i w dziedzinie praw człowieka - podkreślał w marcu br. burmistrz Pragi Zdeněk Hřib.

Miejsce, które nazwano imieniem Pawła Adamowicza, wyznaczono po konsultacji z polskim ambasadorem oraz polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W ten sposób Czesi chcieli też podziękować gdańszczanom za uczczenie, w 2011 r., byłego prezydenta Republiki Czeskiej Václava Havla. Jego imieniem nazwano wówczas jedną z głównych ulic na Ujeścisku.

 

Praga uczciła zamordowanego w styczniu br. prezydenta Pawła Adamowicza
Praga uczciła zamordowanego w styczniu br. prezydenta Pawła Adamowicza
Pixabay.com

 

- Dziękuję prezydentowi Pragi, Zdenikowi Hrzibowi, za ten gest solidarności z Gdańskiem. Tym bardziej, że to właśnie z inicjatywy Pawła Adamowicza jedna z ulic naszego miasta zyskała w 2011 roku nazwę Vaclawa Havla - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszę się, że nasi sąsiedzi chcieli upamiętnić śp. Prezydenta Adamowicza. Szczególnie, że oficjalnie promenada zyskała nazwę 4 czerwca. Data ta jest dla nas, Polaków, ale i dla mieszkańców pozostałych krajów byłego bloku komunistycznego, szczególnie ważna. To wtedy odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory parlamentarne i rozpoczął się nowy, demokratyczny rozdział historii naszego kraju.

Morderstwo Pawła Adamowicza, do którego doszło 13 stycznia 2019 r., podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbiło się szerokim echem na całym świecie. W wielu miastach Polski i Europy zapowiadano chęć uczczenia pamięci prezydenta Gdańska. Jednym z pierwszych miast, które wyszły z taką inicjatywą, była właśnie czeska Praga. Taki pomysł pojawił się też m.in. w Kaliningradzie. 

Pomysł, aby tak jak gdańska ulica nosi imię wielkiego czeskiego polityka, tak czeska ulica honorowała gdańskiego prezydenta, jako pierwszy, już w styczniu br., zaproponował na Facebooku Vladimír Hanzel, były sekretarz czeskiego prezydenta.

W zaledwie kilka dni po śmierci Pawła Adamowicza, warszawscy radni postanowili mu przyznać pośmiertnie honorowe obywatelstwo stolicy.

WIĘCEJ:

Po Warszawie, Pradze również Wrocław i Poznań. Kolejne miasta chcą uhonorować Pawła Adamowicza

Październik to zarazem wybory i referendum o przyszłości samorządu - debata prezydentów

Adam Michnik: “Żyjemy w kraju postępującej putinizacji”. DEBATA: Siła bezsilnych. Walka o prawa człowieka

Sens słowa wolność, bycie solidarnym. Gdańska debata TVN24 na Święto Wolności i Solidarności

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim