Parada żaglowców - morska tradycja
Znów na wodach Zatoki Gdańskiej będzie można podziwiać wspaniałe jachty i żaglowce. To już szósta edycja tej imprezy organizowanej z myślą o uświetnieniu Święta Morza w Gdyni. Organizatorem Żeglarskiej Parady Świętojańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski, a komandorem będzie Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. Swój udział zgłosiło prawie sto jednostek, które poprowadzi gdański żaglowiec flagowy „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku. Ze strony Gdańska przy organizacji parady współpracuje Gdański Ośrodek Sportu.
Gdańskie pływalnie zapraszają latem mieszkańców i turystów - harmonogram i cennik
To wydarzenie połączy w symboliczny sposób dwa miasta Gdańsk i Gdynię, które tak silnie związane są z morską tradycją. Wzorem lat ubiegłych każda załoga uczestnicząca w paradzie otrzyma pamiątkową flagę.
Gdzie najlepiej obserwować paradę?
Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00 na wysokości mola w Brzeźnie. Już godzinę wcześniej w okolicy wyjścia z gdańskiego portu jednostki będą się przegrupowywać i ustawiać w paradnym szyku. Najlepiej będzie je widać z trójmiejskich plaż, z mola w Gdańsku Brzeźnie, w Sopocie czy Gdyni Orłowie, a także z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. To ogromna atrakcja i wielu fanów żeglarstwa uzbrojonych w lornetki zajmuje sobie wcześniej najlepsze widokowo miejsca.
- Parada uformuje się pomiędzy ujściem Motławy a molem w Brzeźnie, skąd o godzinie 14 ruszy w kierunku Gdyni – informuje Jerzy Jałoszewski, główny koordynator parady. – Postaramy się tak ustawić trasę, żeby jachty płynęły blisko mól w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie. Około godziny 16 na redzie gdyńskiego portu odbędzie się wyjątkowy koncert. Dla uczestników parady z pokładu „Kapitana Borchardta” zaśpiewa Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.
Wśród uczestników parady zobaczyć będzie można m.in. "Copernicusa", "Oriona", "Bryzę H" czy "Anticę". Po zakończeniu parady w Gdyni zaplanowany jest koncert szantowo-folkowy (w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy).