„Generał Zaruski” poprowadzi Żeglarską Paradę Świętojańską po Zatoce Gdańskiej – w sobotę

Prawie sto jednostek weźmie udział w sobotę, 25 czerwca w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Ta niezwykle widowiskowa impreza połączy dwa morskie miasta Gdańsk i Gdynię. Start o godzinie 14.00.
( Publikacja: 24.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański żaglowiec flagowy Generał Zaruski
Gdański żaglowiec flagowy "Generał Zaruski"
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Parada żaglowców - morska tradycja

Znów na wodach Zatoki Gdańskiej będzie można podziwiać wspaniałe jachty i żaglowce. To już szósta edycja tej imprezy organizowanej z myślą o uświetnieniu Święta Morza w Gdyni. Organizatorem Żeglarskiej Parady Świętojańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski, a komandorem będzie Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. Swój udział zgłosiło prawie sto jednostek, które poprowadzi gdański żaglowiec flagowy „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku. Ze strony Gdańska przy organizacji parady współpracuje Gdański Ośrodek Sportu.

Gdańskie pływalnie zapraszają latem mieszkańców i turystów - harmonogram i cennik

To wydarzenie połączy w symboliczny sposób dwa miasta Gdańsk i Gdynię, które tak silnie związane są z morską tradycją. Wzorem lat ubiegłych każda załoga uczestnicząca w paradzie otrzyma pamiątkową flagę.

Gdzie najlepiej obserwować paradę?

Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00 na wysokości mola w Brzeźnie. Już godzinę wcześniej w okolicy wyjścia z gdańskiego portu jednostki będą się przegrupowywać i ustawiać w paradnym szyku. Najlepiej będzie je widać z trójmiejskich plaż, z mola w Gdańsku Brzeźnie, w Sopocie czy Gdyni Orłowie, a także z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. To ogromna atrakcja i wielu fanów żeglarstwa uzbrojonych w lornetki zajmuje sobie wcześniej najlepsze widokowo miejsca.

plakat

- Parada uformuje się pomiędzy ujściem Motławy a molem w Brzeźnie, skąd o godzinie 14 ruszy w kierunku Gdyni – informuje Jerzy Jałoszewski, główny koordynator parady. – Postaramy się tak ustawić trasę, żeby jachty płynęły blisko mól w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie. Około godziny 16 na redzie gdyńskiego portu odbędzie się wyjątkowy koncert. Dla uczestników parady z pokładu „Kapitana Borchardta” zaśpiewa Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Wśród uczestników parady zobaczyć będzie można m.in. "Copernicusa", "Oriona", "Bryzę H" czy "Anticę". Po zakończeniu parady w Gdyni zaplanowany jest koncert szantowo-folkowy (w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy).