Kibicujmy naszym zawodnikom na EuroSkills 2023. Poznaj reprezentanta Polski z Gdańska

Gościem programu "Tym żyje Gdańsk" był Mateusz Janta, młody gdańszczanin, który będzie reprezentował Polskę w jednej z konkurencji podczas rozgrywanego w Gdańsku EuroSkills 2023. Zapytaliśmy go, jak przygotowuje się do zawodów. - Jestem dobrej myśli - mówił nasz gość w studiu.
04.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młody mężczyzna w t-shircie uśmiecha się
Gdańszczanin Mateusz Janta walczyć będzie podczas EuroSkills w kategorii meblarstwo
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

EuroSkills Gdańsk 2023

EuroSkills Gdańsk 2023 to już ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills, czyli największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Organizuje go WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. Gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. Jest też wersja ogólnoświatowa imprezy, w której rywalizują zawodnicy z różnych kontynentów.

Euroskills 2023 od 5 września. Miasto gotowe na przyjazd 600 młodych rzemieślników z kraju i zagranicy

- Mój udział w zawodach wziął się stąd, że jeszcze jak chodziłem do szkoły pani dyrektor Renata Wypasek Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, którą serdecznie pozdrawiam, zachęciła mnie od tych zawodów – opowiedział Mateusz Janta.

Z pokolenia na pokolenie

Nasz gość opowiedział też skąd wzięła się u niego pasja stolarska. Okazuje się, że to rodzinna tradycja.

- Pradziadek też robił coś w drewnie, ale bardziej był kowalem. Dziadka bardziej już zainspirowało drewno, no i też przejął to tata. Od najmłodszych lat zawsze tacie pomagałem. Teraz od dłuższego czasu już sam pracuję. Mam swoje klientów, swoją bazę – mówił nasz gość.

Przygotowania do EuroSkills 2023

W zawodach wystartuje w sumie 600 uczestników z różnych europejskich krajów. Będą startować w 43 dyscyplinach. Kadra polska podczas zgrupowania ma trening fizyczny i integracyjny. O młodych zawodników dba dietetyk i psycholog.

Mateusz Janta, podobnie jak inni startujący, wie jakie zadanie będzie miał do wykonania. Otrzymał je mailem. Jednak projekt do wykonania zazwyczaj jest zmieniany przez samymi zawodami o 30%, a nawet 70%.

- Biorę udział w dyscyplinie meblarstwo, czyli będzie do zrobienia korpus szafki, front meblowy, no i też szuflada. Są też bardzo rygorystyczne zasady, czyli na przykład nie możemy do tych połączeń, które są w szufladzie, czyli jaskółczy ogon kryty, używać elektronarzędzi, czyli też musimy pokazać własne umiejętności manualne, że nie tylko potrafimy posługiwać się maszyną, która dużą część pracy wykonuje nas – wyjaśnia Mateusz Janta.

Punktowana będzie jakość wykonania zadania w jak najkrótszym czasie. Na terenach AmberExpo, w sąsiedztwie gdańskiego stadionu zbudowane zostały ogromne namioty. To w nich będą stanowiska dla poszczególnych dyscyplin. Młodych zawodników można dopingować. Wstęp jest za darmo po wcześniejszej rejestracji. Czy nasz reprezentant czuje tremę?

- Troszkę czuję, szczególnie jak tam przyjechałem i zobaczyłem to na żywo, jak to już wygląda, zobaczyłem ten rozmach – mówi Mateusz Janta. - Ale jestem dobrej myśli. Nie wolno patrzeć na to, co inni robią. Jeśli człowiek się zestresuje, to potem ręce się trzęsą i może się troszkę pogubić.

Zobacz cały program:

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”