• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj MOST i Mostownię we Wrzeszczu - przestrzeń nie tylko dla dzieci

Poznaj MOST i Mostownię we Wrzeszczu - przestrzeń nie tylko dla dzieci

Dzieci, młodzież i dorosłych Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST zaprasza aż do dwóch swoich placówek - mieszczącej się przy alei Grunwaldzkiej Mostowni, i siedziby głównej przy ulicy Getta Warszawskiego. Czekają warsztaty przygotowujące do szkół teatralnych, spektakle i wiele innych ciekawych atrakcji.
27.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
uśmiechnięta kobieta z dredami zebranymi w kok na czubku głowy, w białej koszuli, dookoła spadające kartki
Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST tworzy zespół osób zaangażowanych w edukację kulturalną dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jego prezeską jest Agnieszka Grewling-Stolc (na zdjęciu)
fot. Marcin Szmidt

Król Karol III namalował akwarelę i podarował ją Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu

Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST to grupa ludzi z pasją, która aktywnie działa już od ponad 13. lat. Dzieciom oraz młodzieży, ale także dorosłym z Gdańska i okolic zapewnia atrakcje i wydarzenia edukacyjne stacjonarnie - we Wrzeszczu - i na wyjazdach. W ofercie Stowarzyszenia są przede wszystkim warsztaty teatralne, w których każdego roku udział bierze około 200 uczestników.

Początki w Miniaturze

Początki MOSTu związane są z Teatrem Miniatura - to tu przez wiele lat Stowarzyszenie działało. Z miejskim teatrem dla dzieci i młodzieży związana była także prezeska MOSTu, Agnieszka Grewling-Stolc - pedagożka i instruktorka teatralna, reżyserka oraz autorka scenariuszy do spektakli dla dzieci i młodzieży. 

- Kiedy Stowarzyszenie powstawało, było odpowiedzią na zapotrzebowanie teatru na organizowanie zajęć popołudniowych dla dzieci i animowanie czasu wolnego poprzez teatr, ale na niezależnym, poza repertuarowym gruncie - mówi Agnieszka Grewling-Stolc.

Wspomina, że początki tego pomysłu sięgają dyrektorowania Konrada Szachnowskiego, a Stowarzyszenie rozwinęło się niesamowicie za czasów, gdy dyrektorem Teatru Miniatura był Romuald Wicza-Pokojski.

- To on dał na ten projekt przestrzeń. Zawarliśmy porozumienie i zrealizowaliśmy wiele działań wspólnie - nie tylko warsztatów teatralnych. Wtedy MOST na polu ogólnopolskim był ewenementem - dodaje Agnieszka Grewling-Stolc.

dwóch mężczyzn, jeden trzyma zabawkowy samochód, drugi misia
Wśród kadry instruktorskiej MOST znajdują się: Jakub Zalewski i Michał Kowalski (na zdjęciu) oraz Magdalena Żulińska, Róża Obarzanek i Olga Ciszewska
archiwum MOST

Siedziba główna w zabytkowej kamienicy

Serce Stowarzyszenia bije w położonej w Górnym Wrzeszczu zabytkowej kamienicy przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1 w Gdańsku. Trzypokojowe mieszkanie przeszło gruntowny remont i zostało dostosowana do pracy artystycznej i spędzania czasu w twórczej atmosferze. 

- Przy Teatrze Miniatura zaczęło nam się robić ciasno. Trzeba było pomyśleć o nowej siedzibie. Kilka razy stawaliśmy do konkursu na lokal od Gdańskich Nieruchomości, za trzecim razem udało się nam go pozyskać. W 2020 roku zaczęliśmy go przygotowywać - stworzyliśmy dwie sale warsztatowe i pokój gościnny, w którym dzieci i młodzież mogą odpocząć, a rodzice poczekać aż zajęcia się skończą - opisuje Agnieszka Grewling-Stolc. 

dziewięcioro młodzieżowych aktorów na scenie podczas spektaklu
Zajęcia MOST są dla wszystkich osób w wieku 4-99 lat. Nz. jeden ze spektakli przygotowanych przez grupy młodzieżowe
archiwum MOST

Dziś jest to miejsce, gdzie młodzi i najmłodsi, ale także dorośli, chcący rozwijać się artystycznie, mają swój własny kawałek kameralnej przestrzeni, w której czują się bezpiecznie, pod okiem profesjonalistów rozwijając się w kierunku swoich pasji, szczególnie teatralnych. Kształcą się tu przyszli absolwenci i studenci szkół teatralnych, osoby związane zawodowo z wiedzą o teatrze, z animacją czy dramaturgią. 

Zajęcia tutaj są dopasowane tematycznie pod kątem uczestników i poruszają kwestie, które ich interesują, sprawiają im radość, albo ich denerwują. Zaczynają się od prostych zabaw integracyjnych, które pozwalają otworzyć się na improwizację sceniczną. Z małych form z czasem wyrasta zarys bohaterów i finalnie spektaklu. Ale ważny jest nie tylko ten końcowy efekt, a cały proces tworzenia autorskiego spektaklu, który pozwala na zbudowanie wartościowych więzi, przeradzających się nierzadko w długoletnie przyjaźnie.

chłopak w czarnym golfie klęczy, obok, z boku, dziewczyna siedzi w męskiej marynarce
Zajęcia skierowane są dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z teatrem lub po prostu lubią próbować nowych rzeczy i chcą rozwijać swoją kreatywność
archiwum MOST / fot. Agnieszka Potocka

W Mostowni spektakle - i nie tylko

Już po roku działalności w siedzibie przy Getta Warszawskiego okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, a pomysłów jest tak wiele, że i tu zrobiło się za ciasno. Jesienią 2021 roku po raz pierwszy otworzyły się dla odwiedzających drzwi drugiej filii Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST - mieszczącej się przy alei Grunwaldzkiej 12 Mostowni. 

Znajduje się tu niewielka, ale w pełni wyposażona profesjonalna scena teatralna, na której odbywają się spektakle edukacyjne. Choć to stosunkowo młode miejsc spotkań z kulturą i sztuką na mapie Wrzeszcza, od momentu jego inauguracji zorganizowano tu cztery premiery.

Od stycznia tego roku możemy w Mostowni oglądać przedstawienie „Pierwsza zima Sopelka”, przeznaczony dla widzów od 4. roku życia, wraz z rodzinami. Wzruszający i zabawny edukacyjny spektakl aktorsko-lalkowy, połączony z zajęciami animacyjno-edukacyjnymi, pokazujący na przykładzie młodego łabędzia - tytułowego Sopelka - jak opiekować się dzikimi zwierzętami zimą i prawidłowo dokarmiać ptaki.

kilkanaścioro dzieci na scenie, na środku chłopiec w białej koszuli
Dla dzieci i młodzieży to także okazja, by wypowiedzieć się w tematach i obrazach, które aktualnie ich interesują, bawią lub denerwują
archiwum MOST

Niewielka, wręcz domowa przestrzeń dysponuje widownią, obejmującą krzesła i puchaty dywan, na której zasiąść może nawet pięćdziesięcioro małych i dużych widzów. Oprócz spektakli w Teatrze Mostownia odbywają się zajęcia, występy warsztatowych grup teatralnych, wystawy, czytania performatywne i projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży „#SQL - emocje / teatr / literatura”. W jego ramach organizowane są jednorazowe warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się aktywnej twórczości, doskonalą umiejętności interpersonalne i społeczne, wzmacniają zasady komunikacji, ale także odkrywają nowe spojrzenie na znane lektury szkolne lub zaznajamiają się z technikami aktorskimi.

- To projekt, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół - mówi pomysłodawczyni Agnieszka Grewling-Stolc. - Pracujemy tu z młodzieżą metodą dramy nad wybranym przez wychowawcę zagadnieniem. W przypadku modułu „#SQL - emocje” to może być potrzeba integracji w klasie, albo problem z przemocą słowną lub fizyczną, z brakiem akceptacji nowej osoby w klasie, brak współpracy, itp. Klasy lubią wracać na te warsztaty i poruszać nowe tematy, nad którymi pracujemy. To dla nas ogromna radość.

Obecnie Stowarzyszenie współtworzą: Agnieszka Grewling-Stolc, Magdalena Żulińska, Jakub Zalewski, Olga Ciszewska, Michał Kowalski i Róża Obarzanek. Więcej o działalności MOSTu, prowadzonych przez niego zajęciach stacjonarnych, a także wyjazdowych - feriach zimowych i letnich obozach artystycznych znaleźć można na stronie: most-gdansk.pl.

„Punkt zero” z Mirosławem Baką - trudny, ale i zabawny spektakl. RECENZJA

TV

Koniec remontu kamienicy przy ul. Biskupiej 17