• Start
  • Wiadomości
  • Port Gdańsk podsumowuje 2021 rok - osiągnął najwyższe przeładunki w historii

Port Gdańsk podsumowuje 2021 rok - osiągnął najwyższe przeładunki w historii

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i DCT Gdańsk ogłosiły swoje wyniki za 2021 rok. W Porcie Gdańsk w sumie przeładowano 53,2 mln ton towarów (11 proc. więcej niż rok wcześniej), przeładunki w terminalu DCT sięgnęły 2,1 mln TEU (10 proc. wzrostu), co ugruntowało pozycję Gdańska jako największego portu kontenerowego na Bałtyku.
18.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panorama terminalu DCT Gdańsk
Panorama terminala DCT Gdańsk
Fot. DCT Gdańsk

 

- 53,2 mln ton to najlepszy wynik w naszej historii. Udało nam się pobić rekord z 2019 r., w którym przeładowaliśmy 52 mln ton - komentuje Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Dzięki swoim osiągnięciom przeładunkowym, Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w Europie ostatniej dekady, z dynamiką wzrostu na poziomie 110 proc.

- Ale jeśli porównany obecny wynik do tego z 2016, czyli roku, w którym podjęliśmy decyzję o wielkich inwestycjach: w infrastrukturę dostępową do terminali głębokowodnych, w przebudowę toru wodnego i modernizację blisko 5 km nabrzeży w Porcie Wewnętrznym, to widzimy, że właśnie w tym okresie dynamika była najwyższa, nastąpił wzrost o blisko 16 mln ton towarów - dodaje prezes Greinke.

Na rekordowy wynik z 2021 r. złożyły się m.in.:

  • przeładunki paliw płynnych – 18,8 mln ton z dynamiką wzrostu 37,9 proc. (ponad 5 mln ton więcej niż w 2020 r). Dla samego Naftoportu to absolutny rekord - blisko 17 mln ton.
  • wzrost na poziomie 10 proc. zanotowały kontenery. Przeładunki w terminalu DCT sięgnęły 2,1 mln TEU. 
  • wzrost o 7,6 proc. zanotowały przeładunki ziarna - sięgnęły blisko 1,6 mln ton. W przeładunkach drobnicy ogółem, w tym skonteneryzowanej, nastąpił 5,5 proc. wzrost. Łączne przeładunki tej grupy towarowej dały wynik 23,3 mln ton.
  • najwyższy wzrost zanotowało drewno - skok aż o 795 proc. To grupa ładunkowa, która występuje w Porcie Gdańsk w zależności od koniunktury na rynku lokalnym.

 

Porównując osiągnięcia Portu Gdańsk  w 2021 roku na tle innych portów na kontynencie - nasz port awansował na 18 pozycję w Europie i utrzymał 3 miejsce na podium w przeładunkach ogółem wśród portów bałtyckich.

Należy podkreślić, że ten rekord udało nam się osiągnąć w trakcie trwającego procesu inwestycyjnego. Port nigdy nie zasypia. Choć inwestycje szły pełną parą, operatorzy realizowali swoje przeładunki - podkreśla Łukasz Greinke. - Wynik, który osiągnęliśmy w roku ubiegłym, cieszy nas, ale nie satysfakcjonuje. Mamy bowiem bardzo duże aspiracje, chcemy być jednym z największych portów w Europie. Interesuje nas miejsce w pierwszej dziesiątce. Jestem przekonany, że kolejne nasze inwestycje, które będziemy realizowali już niebawem, pozwolą nam w ciągu dwóch - trzech lat zamiast piątki z przodu, osiągnąć szóstkę, a w kolejnych pięciu latach - siódemkę.

 

Port Gdańsk - wyniki 2021_1
 
Port Gdańsk - wyniki 2021_2
 
Port Gdańsk - wyniki 2021_3

Prezentacja wyników odbyła się 17 stycznia w Ministerstwie Infrastruktury. Wzięli w niej udział ministrowie Marek Gróbarczyk, Grzegorz Witkowski oraz zarządy trzech największych polskich portów: Gdańska, zespołu portów Szczecin-Świnoujście i Gdyni. 

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta