Popularna firma autobusowa wozi z Gdańska do Wilna. Od 1 grudnia - więcej kursów do Torunia

Pierwszy Polski Bus odjeżdża w sobotę 26 listopada o godz. 19 z Gdańska do stolicy Litwy. Wkrótce ta sama firma puści także więcej busów do Torunia. Obydwa kierunki podróży są dla naszego miasta ważne - wileńskie korzenie mają tysiące gdańszczan, a Toruń dzięki autostradzie jest miastem naprawdę bliskim.

Popularna firma autobusowa wozi z Gdańska do Wilna. Od 1 grudnia - więcej kursów do Torunia
A
A
data publikacji: 25 listopada 2016 r.

Polskie Busy na dworcu PKS w Gdańsku. Teraz pojadą do Wilna
Polskie Busy na dworcu PKS w Gdańsku. Teraz pojadą do Wilna
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Nowa linia do Wilna obsługiwana będzie we współpracy z Eurolines Lithuania. Dzięki temu 11 polskich miast - w tym Gdańsk - zostanie połączonych z 6 miastami na Litwie i Łotwie.  

Linia E2, czyli Gdańsk-Wilno, będzie kursowała co drugi dzień, zatrzymując się na przystankach w Gdańsku, Elblągu, Olsztynie, Kętrzynie, Giżycku i Suwałkach, a za granicą litewską w Mariampolu, Kownie oraz Wilnie. Jest to połączenie nocne, które rusza w Gdańsku o godz. 19, docierając do stolicy Litwy o godz. 6.20. Cena: 99 zł.

Wszystkie połączenia na tych trasach będą realizowane przez busy Eurolines marki Setra, wyposażone w Wi-Fi, gniazdka elektryczne, toalety, klimatyzację oraz systemy multimedialne, pozwalające na słuchanie muzyki, oglądanie filmów oraz czytanie e–czasopism.

Z Gdańska do Wilna można było dotąd dojechać autobusami firmy Eurobus, która także współpracuje z Eurolines Lithuania. Trasa i godziny przejazdu są te same, ceny bardzo zbliżone - od 99 do 130 zł. Wygląda więc na to, że chodzi nie o konkurencyjną inicjatywę, co o współpracę. 

Połączenie autobusowe z Wilnem jest ważne dla gdańskich rodzin, wśród których wiele ma swoje korzenie na Wileńszczyźnie. Ze statystyk wynika, że w Gdańsku mieszka dziś 2 tys. osób, które urodziły się w samym Wilnie - po 1945 r. wyjechały stamtąd na zawsze, gdy Polska utraciła Kresy, ale wciąż mają tam krewnych i przyjaciół, których chętnie odwiedzają.

- Niech wożą, jeśli komfort jazdy jest dobry, a ceny przyzwoite - mówi Krystyna Rzewuska, wilnianka z urodzenia i wychowania, mieszkająca na Dolnym Mieście. - Dotąd nie było powodów do narzekań: bilety w cenach, które są do przyjęcia, a kierowcy raczej uprzejmi, czasem Polacy, czasem Litwini. W wakacje na tej trasie podróżuje sporo osób, ale poza sezonem w autobusach nieraz są pustki. Mam nadzieję, że pod względem cenowym dla pasażerów nic się nie zmieni na gorsze - firmy działają przecieź po to, żeby mieć zysk.

Krystyna Rzewuska, wilnianka z urodzenia i wychowania: - Mam nadzieję, że dla podróżujących do Wilna nic nie zmieni się na gorsze
Krystyna Rzewuska, wilnianka z urodzenia i wychowania: - Mam nadzieję, że dla podróżujących do Wilna nic nie zmieni się na gorsze
Iwona Sakowicz/www.gdansk.pl

Samolotem do Wilna polecimy liniami Lot z Gdańska do Warszawy i z Warszawy do Wilna za około 900-1000 zł.

Polski Bus uruchomi też od 1 grudnia dodatkowe połączenia Gdańsk-Toruń-Gdańsk. Będzie więc w sumie, ze starymi, 11 kursów dziennie, w tym jedno z Torunia na lotnisko im. Lecha Wałęsy (pozostałe zatrzymują się na Dworcu PKS w Gdańsku). Bilety w granicach od 7 do 25 zł. Na większości tych połączeń będą jeździć autobusy Polskiego Busa, na innych firmy Arriva.

Do Torunia dojedziemy także busami PKS: to kilka połączeń dziennie w cenie 30-35 zł oraz busami firmy AD Euro Trans za około 20 zł.

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl