• Start
  • Wiadomości
  • Ponad 116 tys. zł zdefraudowała księgowa z XIX LO we Wrzeszczu - są konsekwencje

Ponad 116 tys. zł zdefraudowała księgowa z XIX LO we Wrzeszczu - są konsekwencje

Księgowa wyprowadziła nielegalnie 116 tys. 586 zł. To pieniądze, które znajdowały się w należącym do nauczycieli Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Sprawa przekazana została prokuraturze. Dyscyplinarnie zwolniono księgową z pracy. Za lekkomyślne ułatwienie defraudacji stanowisko straciła wicedyrektor szkoły, a dyrektor ukarany został naganą za brak nadzoru.
20.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Budynek XIX LO we Wrzeszczu. To, czego dopuściła się księgowa jest szokiem dla szkolnej społeczności
Budynek XIX LO we Wrzeszczu. To, czego dopuściła się księgowa jest szokiem dla szkolnej społeczności
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Według Piotra Kowalczuka, wiceprezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, wykrycie procederu prowadzonego przez księgową jest zasługą zmian organizacyjnych przeprowadzonych jesienią br. przez Miasto. Dotychczas księgowe miały samodzielne stanowiska w szkołach, co w przypadku niewłaściwego nadzoru mogło prowadzić do nadużyć. Tak stało się w XIX LO we Wrzeszczu (wicedyrektor szkoły do tego stopnia ufała księgowej, że powierzyła jej swój kod potwierdzający do podpisywania przelewów, choć jest to niedopuszczalne). Od września księgowe przeniesione zostały ze szkół do nowo utworzonego Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych, gdzie rygorystyczny nadzór pozwala na szybkie wychwycenie podejrzanych przelewów.

Podobny przypadek jak w XIX LO miał miejsce w 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 55 w Nowym Porcie.

Czytaj: Szok i płacz w Nowym Porcie. Księgowa okradła szkołę na 370 tys. zł

 

Oświadczenie wiceprezydenta Kowalczuka w sprawie nieprawidłowości dotyczących Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku:

Księgowa XIX Liceum Ogólnokształcącego wyprowadziła środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych swoich koleżanek i kolegów. Dzięki merytorycznej pracy, sprawności i aktywności Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych udało się ujawnić i wyeliminować nieprawidłowości dotyczące Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w XIX Liceum Ogólnokształcącym. W ujawnionym materiale, księgowa obsługująca szkołę wyprowadziła na swoją rzecz bez podstawy prawnej, w ciągu trzech lat, środki finansowe na kwotę 116 586 PLN. W związku z powyższym Gdańskie Centrum Usług Wspólnych rozwiązało z dniem 19.12.2016 r. z księgową stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym i skierowało zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz. Z dniem 20.12.2016 r. wicedyrektor szkoły, która mimo naszych wielokrotnych apeli, niefrasobliwie powierzyła swój kod potwierdzający do podpisywania przelewów została odwołana ze stanowiska. Za brak nadzoru dyrektorowi placówki udzielona została nagana. W związku z posługiwaniem się przy zatwierdzaniu nie swoją tożsamością i powierzeniem narzędzia aktywacyjnego Urząd Miejski również kieruje sprawę do zbadania w tym zakresie przez Prokuraturę. Gospodarowanie finansami i majątkiem w XIX LO zostanie poddane szczegółowej weryfikacji Biura Kontroli Urzędu Miejskiego.

Dziękuję Gdańskiemu Centrum Usług Wspólnych za właściwą pracę i proszę dyrektorów placówek oświatowych o weryfikację dostępności do kluczy aktywacyjnych, przypominając, że każdy któremu jest on przypisany odpowiada za jego użycie. Potwierdza się także zasadność powołania GCUW, które ma uchronić dyrektorów i budżet Miasta przed nieuczciwymi praktykami osób, którym powierzono finanse publiczne.

Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy