Uczniowie oruńskich podstawówek zatańczyli razem poloneza. Co świętowali w ten sposób?

Już przed godz. 13, w niedzielę, 28 maja, na ul. Gościnnej zebrał się spory tłum ludzi - ponad 100 elegancko ubranych uczniów i uczennic oraz ich rodziny. Taniec rozpoczął się blisko kwadrans po godz. 13, zaraz po mszy w pobliskim kościele, parafii pw. św. Jana Bosko.
28.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać kilkadziesiąt par tańczących poloneza, w tle ceglany kościół
Ponad 100 uczniów oruńskich szkół podstawowych zatańczyło poloneza na ul. Gościnnej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

VIII Trójmiejski Marsz Równości przeszedł ulicami Gdańska. - Różnorodność jest wolnością!

Polonez uczniów czterech szkół

Ul. Gościnna została zamknięta dla ruchu kołowego na ponad godzinę. Porządku pilnowali funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Poloneza zatańczyli uczniowie ósmych klas z czterech szkół podstawowych, które działają na terenie dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, a więc: SP 16, 40, 56 i Gdańska Szkoła Podstawowa.

Uczniowie ustawili się więc w cztery grupy. Dwie stanęły na wysokości Ratusza Oruńskiego, a dwie - w pobliżu parafii. Najpierw ruszyła klasa ustawiona od strony Ratusza, następnie dołączały do niej pozostałe klasy. Rodzice, ze smartfonami w rękach, z zaangażowaniem robili im pamiątkowe zdjęcia i kręcili filmiki.

Jak odradzał się Gdańsk. Nowa wystawa o powojennej odbudowie miasta

Taniec trwał około 10 minut. W ostatnich minutach do ósmoklasistów dołączyły... przedszkolaki z dwóch oruńskich przedszkoli: nr 9, które mieści się w Parku Oruńskim, i "Krasnal" z ul. Żuławskiej.

na zdjęciu fragment tańczonego poloneza, widać jedną parę chłopca i dziewczynkę którzy wychodzą z tunelu zbudowanego z rąk innych uczniów
W sercu Oruni zatańczyli ósmoklasiści, którzy w ten sposób chcieli zaakcentować ukończenie szkoły podstawowej i rozpoczęcie kolejnego etapu edukacyjnego w swoim życiu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Skąd pomysł na takie uczczenie zakończenia nauki w szkole podstawowej?

Tańczenie poloneza przez uczniów w miejscach publicznych, reprezentatywnych dla danych miast i miejscowości, zyskuje na popularności w całym kraju. Co jakiś czas informują o tym lokalne media, a nagrania z tych wydarzeń można znaleźć w internecie.

- Bardzo nam się to podobało. I tak się stało, że podczas jednego ze spotkań koleżanka z SP nr 56 zapytała: "A może my też zorganizowalibyśmy takie wydarzenie?". Wszyscy byli na "tak" - przyznaje Nina Markiewicz - Sobieraj, dyrektor SP nr 16.

Przygotowania do wspólnego poloneza trwały kilka tygodni - rozpoczęły się już pod koniec kwietnia br.

Co ustalono podczas spaceru z zastępcą prezydenta Gdańska?

Mimo iż polonez kojarzy się głównie z balami studniówkowymi, to tradycją jest też taniec w oruńskich szkołach na balach ósmoklasistów.

- Na ul. Gościnnej zatańczono wspólnie po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że stanie się to coroczną lokalną tradycją - nie ukrywa dyrektor Nina Markiewicz - Sobieraj. - Ul. Gościnna to centrum naszej dzielnicy, coraz piękniejsze.

Tańczącym uczniom kibicowała m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Na Oruni zawsze jest wspólnotowo. Dziękuję i gratuluję wam tej inicjatywy - powiedziała.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Jak tańczyło się oruńskim uczniom?

- Tańczyło się bardzo dobrze, przyjemnie. Stres lekki był, a najtrudniejszy w trakcie tańca okazał się "tunel", bo trzeba było zachować odpowiedni, podobny odstęp, od pozostałych par. Ale nie było źle - mówiły Martyna Sowińska, Zuzia Dworak i Julia Kitowska ze Szkoły Podstawowej nr 16.

Z tej szkoły zatańczyło w sumie 16 par.

Zadowolony z tańca był także Wiktor Żur z SP 16.

- Jest dziś gorąco, ale do wytrzymania. Dobrze się tańczyło przy takiej pogodzie - zapewniał Wiktor - Najtrudniejsze było chyba zgranie się ze wszystkimi, zsynchronizowanie. Co prawda ćwiczyliśmy to wcześniej wielokrotnie, ale wiadomo - każdy idzie swoim krokiem i trzeba się dostosować, by dobrze wszystko wyszło.

Polonez oruńskich ósmoklasistów był także jednym z elementów XXIII Wielkiego Festynu Rodzinnego na Oruni. 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania