Pomysły na sobotę i niedzielę w Gdańsku

W ten weekend odbędzie się po oprowadzanie po wystawie w NOMUSie, Wiec Solidarności z Ukrainą, muzyczne spotkanie z Jerzym Snakowskim, finisaż wystawy „Metropolitanka 2024”. Co jeszcze nas czeka?
24.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
m00134388
W sobotę będzie kolejna okazja, by dowiedzieć się czegoś o operze i operetce od Jerzego Snakowskiego
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

„Intermezzo”. Spektakl offowego Teatru Klucz z Poznania - 8 marca w IKM

Sobota, 24 lutego

W sobotę, w Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1), odbędzie się Wiec Solidarności z Ukrainą - w 10. rocznicę napaści Rosji na Ukrainę i 2. rocznicę pełnoskalowej wojny. O oprawę muzyczną uroczystości zadba chór Vyrij i Anastasiya Voytyuk, Bandura Girl. Wydarzenie tłumaczone będzie na języki polski i ukraiński.

- W rocznicę agresji chcemy razem zademonstrować solidarność wobec Ukrainy, wyrazić nadzieję na pokój i podjąć rozmowę o przyszłości. Jakie wyzwania stoją dziś i jutro przed Europą i światem? – zapraszamy do debaty – zachęcają organizatorzy: Miasto Gdańsk, Konsul Ukrainy w Gdańsku, Fundacja RC, Europejskie Centrum Solidarności.

Początek o godzinie 16:00. Wydarzenie rozpocznie się w ogrodzie zimowym ECS, a zakończy na placu Solidarności, gdzie pomnik Poległych Stoczniowców 1970 rozświetlony będzie w kolorach Ukrainy.

Wstęp wolny. Transmisja odbędzie się na www.gdansk.pl, a także ecs.gda.pl i Facebooku Europejskiego Centrum Solidarności.

Debata w ECS: Jak przywrócić pokój w Europie? „Mam receptę, dla zmęczonych wojną w Ukrainie”

Przed wiecem solidarności w sali wielofunkcyjnej Europejskiego Centrum Solidarności będzie miało miejsce wspólne tkanie pod hasłem „Węzły zwycięstwa”.

Od kilkunastu miesięcy w Gdańsku wspólnota ukraińska spotyka się, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Co weekend całe rodziny przez ich oka przetykają skrawki tkanin, tworząc niezbędny na froncie materiał. W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Europie będzie można się spotkać w ECS przy wspólnym tworzeniu siatki.

Tkanie potrwa od godziny 10:00 do 16:00. Wstęp wolny.

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”

Tego dnia odbędzie się również oprowadzanie po powoli dobiegającej końca wystawie „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzianych”. To pierwsza w Polsce indywidualna wystawa ukraińskiego artysty fotografa, który tworzył m.in. w Litwie, Ukrainie, Łotwie, Polsce i Niemczech. Można ją oglądać w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku NOMUS (ul. Stefana Jaracza 14) do 10 marca 2024 roku. 

Prezentuje są na niej cykle fotograficzne poświęcone miejscom przymusowego odosobnienia. Powstające na przestrzeni ośmiu lat prace są efektem zainteresowań Odnoviuna fotografią kontekstualną i postsowiecką rzeczywistością. 

- Artysta poszukuje miejsc totalitarnej przemocy, analizuje ich wygląd by w nieoczywisty sposób je sfotografować. Zdjęcia te są częścią opisanej, a jednak niewidzianej historii drugiej wojny światowej i komunizmu w Europie Wschodniej. Tworzą archiwa śladów obecności osób izolowanych, więzionych i eksterminowanych – mówi kuratorka i koordynatorka wystawy „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzianych” Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. - Dzięki formalnym zabiegom fotografie Odnoviuna zyskują wieloznaczność. Wizjery dawnych cel więziennych, zaświetlone arkusze papieru fotograficznego czy powierzchnie ścian budynków, kreują zaskakujące jakości wizualne, bliższe abstrakcji niż rzeczowej rejestracji. 

Oprowadzanie po wystawie odbędzie się w godzinach 13:00-14:00, prowadzenie: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. Koszt w cenie biletu na wystawę, zapisy nie są wymagane.

Oddział czynny jest w godzinach 11:00-18:00 (od wtorku do niedzieli). Bilety na wystawę: 15 zł – normalny, 8 zł – ulgowy, 1 zł - dzieci i młodzież 7-26 lat, 20 zł - bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do lat 18; 15 zł - bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 osobę; 40 zł - bilet 30-dniowy. Piątek - wstęp bezpłatny.

szczupły mężczyzna około 30-tki pozuje w galerii na tle swoich obrazów
NOMUS zaprasza w ten weekend na oprowadzanie po wystawie „Valentyn Odnoviun, Echa niewidzianych”. Nz. artysta - Valentyn Odnoviun
fot. Anna Rezulak / KFP

Gentleman! Koncert w Oliwskim Ratuszu Kultury z okazji 17. rocznicy istnienia zespołu

W sobotę warto zajrzeć również do Opery Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15), gdzie będzie można wziąć udział w kolejnym muzycznym spotkaniu w ramach odsłony popularnego cyklu pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego, „Opera? Si!”. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

W trakcie wydarzenia widz jak zawsze będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja gospodarza przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- W swoim piętnastym sezonie „Opera? Si!” stanie się scenicznym magazynem operowym. Opowiemy o różnych aspektach opery – kto i jak ją tworzy, jak jej słuchać, jak wyglądała jej historia, a czym jest współcześnie. Zaproszeni artyści – śpiewacy, tancerze, realizatorzy – pokażą co robią, by zachwycić widza. Jak zwykle operowe historie opowiemy nie tylko słowami i multimediami, ale i muzyką wykonywaną na żywo. W magazynie widz odnajdzie wszystkie formy teatru muzycznego: operę, operetkę, musical, balet i teatr tańca. A wszystko to z żartem, inteligentnym mrugnięciem do widza, z pasją, z klasą - zaprasza Jerzy Snakowski, popularyzator teatru muzycznego, a także autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci i programów edukacyjnych dla dorosłych.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. 

Bilety: bilet w kasie teatru 35 zł (30,00 zł - bilet specjalny), online: 38 zł na www.bilety24.pl.

W sobotę pokaz Kotów Rasowych i kocie targi w ALFA Centrum Gdańsk - Galerii Alternatywnej

Niedziela, 25 lutego

W niedzielę w Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Powroźnicza 13/15) odbędzie się finisaż połączony z oprowadzaniem po wystawie „Metropolitanka 2024” przez jej artystki i artystów.

Ekspozycja jest efektem 11. edycji wizualno-artystycznego projektu, który w latach 2012-2019 był częścią programu „Wstępu do Intermediów” prowadzonego przez prof. drę hab. Bognę Burską, a od 2020 roku jest realizowany we współpracy między pracowniami Intermediów I-go stopnia ASP w Gdańsku. Inspiracją dla wizualno-artystycznej Metropolitanki był i wciąż pozostaje herstoryczny projekt społeczny Metropolitanka realizowany przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Na wystawę w GGM składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2023 i 2024, oraz osób prowadzących tegoroczną edycję: dry Martyny Jastrzębskiej i Zuzanny Malinowskiej, dry Anki Leśniak i dry Anny Włodarskiej-Zamiary; prezentowane plakaty powstały pod opieką dry hab. Ani Witkowskiej.

- Obszar tematyczny wystawy „Metropolitanka 2024” jest rozległy, tak jak rozległe jest pojmowanie troski, opieki i siły, ale też wykluczenia, zależności czy strachu. W prezentowanych realizacjach odbija się doświadczenie świata rozpisanego najczęściej według hierarchicznego, binarnego, czarno-białego porządku. Jego kwestionowanie wymaga odwagi i narzędzi. Przyglądamy się więc relacjom, tym wspierającym oraz tym, gdzie pojawia się nadużycie. Zadajemy stare pytanie – jak być bezpieczną_nym? Jak sprostać oczekiwaniom własnym i innych? I ile to kosztuje? Celem nie jest zaprezentowanie odpowiedzi ale samo zmaganie z pytaniem. Powstałe narracje są różnorodne, świadczą o wrażliwości i czujności, szukaniu wspólnoty i akceptacji. Świadczą o głębokiej świadomości potrzeby zmiany – opisuje dra Martyna Jastrzębska, koordynatorka projektu.

Artyści: Ola August, Adam Bartkowiak, Alex Brzósko i Jan Engel, Kacper Buńkowski, Natalia Bzowska, Natalia Cieślewicz, Alina Częścik, Weronika Deska, Julia Domańska, Oliwia Gapińska, Gaja Hajdarowicz, Martyna Jastrzębska, Natalia Kolbiarz, Dominika Krzystańska, Anka Leśniak, Martyna Maciągowska, Zuzanna Malinowska, Agata Murawska, Aleksandra Muszyńska, Zuzanna Odalanowska, Maria Piegat, Madalena Rozbicka, Dominik Staszak, Maciej Tartas & Ivanee (Oliwia Iwińska), Martyna Truszczyńska, Wiola Ujazdowska, Justyna Wasilewska, Ania Witkowska, Anna Włodarska-Zamiara. Identyfikacja wizualna – Maciek Chodziński.

Finisaż odbędzie się o godzinie 17:00. Wystawę można oglądać jeszcze w tę sobotę i niedzielę w godzinach 12:00 – 18:00. Wstęp na wystawę i finisaż jest bezpłatny. 

plakat wystawy przed zabytkowym budynkiem, w tle niewyraźne sylwetki osób zwiedzających park
Wystawa "Sainer.Koloor" autorstwa Przemysława Blejzyka prezentowana jest we wnętrzach Pałacu Opatów w Oliwie
fot. Piotr Witmann/gdansk.pl

I kolejne pożegnanie - to jest weekend zamknięcia wystawy „SAINER. KOL∞R” . To największy do tej pory indywidualny pokaz prac Przemysława Blejzyka, ukazujący pełnię jego malarskich poszukiwań od 2016 roku. Ekspozycja w zabytkowym Pałacu Opatów w Oliwie (oddział Sztuki Nowoczesnej MN, Pałac Opatów, ul. Cystersów 18) jest podróżą przez zagadnienia formalne, inspiracje i dążenia do zbudowania idealnej, harmonijnej kompozycji.

Prestiżowa nagroda dla gdańszczanki. „SAINER.KOLooR” najlepszą wystawą w Polsce

24 i 25 lutego jest ostatnim weekendem trwania wystawy, czekają nas też ostatnie wydarzenia z udziałem Sainera. W sobotę 24 lutego o godz. 16.00 w Pałacu Opatów (Oddział Sztuki Nowoczesnej) obędzie się spotkanie podsumowujące wystawę i premiera katalogu.
 
W spotkaniu udział wezmą: artysta Przemysław Blejzyk aka Sainer, kuratorka wystawy Agata Abramowicz, projektant graficzny, twórca identyfikacji wizualnej wystawy i projektu katalogu Patryk Hardziej oraz krytyk sztuki i redaktor naczelny Magazynu MINT Alek Hudzik, a dyskusję poprowadzi Cezary Hunkiewicz (Brain Damage Gallery).
Katalog wystawy „SAINER. KOL∞R” to niezwykły, bogato ilustrowany, 230-stronicowy album wydany przez Brain Damage Gallery we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. W czasie wydarzenia katalog będzie można zakupić w promocyjnej cenie.
Wstęp na spotkanie jest darmowy.
 
W niedzielę 25 lutego o godz. 13.00 odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie Przemka Blejzyka. W trakcie oprowadzania obowiązuje limit miejsc: 150 osób. Gości chcących uczestniczyć w wydarzeniu prosimy o wcześniejsze przybycie do Pałacu Opatów ze względu na konieczność zakupu biletów w kasie.
Wstęp w cenie biletu na wystawę. Nie ma zapisów. Tego dnia wystawa będzie czynna standardowo w godz. 10.00–17.00.  

Film fabularny o Marianne Sankiewicz, legendarnej wykładowczyni Politechniki Gdańskiej

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę