Link do opisu wydarzenia: Metropolitanka 2024

Metropolitanka 2024

Data: 17 - 15 lutego 2024 r.
Godzina: 12:00 - 18:00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk
Organizator: Gdańska Galeria Miejska

Szczegóły wydarzenia

Ola August, Adam Bartkowiak, Alex Brzósko i Jan Engel, Kacper Buńkowski, Natalia Bzowska, Natalia Cieślewicz, Alina Częścik, Weronika Deska, Julia Domańska, Oliwia Gapińska, Gaja Hajdarowicz, Martyna Jastrzębska, Natalia Kolbiarz, Dominika Krzystańska, Anka Leśniak, Martyna Maciągowska, Zuzanna Malinowska, Agata Murawska, Aleksandra Muszyńska, Zuzanna Odalanowska, Maria Piegat, Madalena Rozbicka, Dominik Staszak, Maciej Tartas & Ivanee (Oliwia Iwińska), Martyna Truszczyńska, Wiola Ujazdowska, Justyna Wasilewska, Ania Witkowska, Anna Włodarska-Zamiara
identyfikacja wizualna – Maciek Chodziński.

Obszar tematyczny wystawy „Metropolitanka 2024” jest rozległy, tak jak rozległe jest pojmowanie troski, opieki i siły, ale też wykluczenia, zależności czy strachu. W prezentowanych realizacjach odbija się doświadczenie świata rozpisanego najczęściej według hierarchicznego, binarnego, czarno-białego porządku. Jego kwestionowanie wymaga odwagi i narzędzi. Przyglądamy się więc relacjom, tym wspierającym oraz tym, gdzie pojawia się nadużycie. Zadajemy stare pytanie – jak być bezpieczną_nym? Jak sprostać oczekiwaniom własnym i innych? I ile to kosztuje? Celem nie jest zaprezentowanie odpowiedzi ale samo zmaganie z pytaniem. Powstałe narracje są różnorodne, świadczą o wrażliwości i czujności, szukaniu wspólnoty i akceptacji. Świadczą o głębokiej świadomości potrzeby zmiany.
dra Martyna Jastrzębska
koordynatorka projektu

Metropolitanka 2024 – 11. edycja wizualno-artystycznego projektu, który w latach 2012-2019 był częścią programu Wstępu do Intermediów prowadzonego przez prof. drę hab. Bognę Burską a od 2020 r. jest realizowany we współpracy między pracowniami Intermediów I-go stopnia ASP w Gdańsku. Na obecną wystawę składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2023 i 2024, oraz osób prowadzących tegoroczną edycję: dry Martyny Jastrzębskiej i Zuzanny Malinowskiej, dry Anki Leśniak i dry Anny Włodarskiej-Zamiary; prezentowane plakaty powstały pod opieką dry hab. Ani Witkowskiej.

Inspiracją dla wizualno-artystycznej Metropolitanki był i wciąż pozostaje herstoryczny projekt społeczny Metropolitanka realizowany przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Miejsce