• Start
  • Wiadomości
  • „Intermezzo”. Spektakl Teatru Klucz z Poznania w reżyserii Janusza Orlika w IKM

„Intermezzo”. Spektakl offowego Teatru Klucz z Poznania - 8 marca w IKM

Słodko-gorzkie „Intermezzo” Teatru Klucz opowiada o teatrze - jako przestrzeni, miejscu, ludziach i formie artystycznej. Aktorzy Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spektakl „Intermezzo” 8 marca o godz. 19.00. Bilety 30/40 zł.
23.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Intermezzo-TeatrKlucz-fot.M.Kaczyński (14).JPG
Teatr Klucz wygrał w 2023 roku 5. The Best OFF - ogólnopolski konkurs na najlepszy spektakl teatru niezależnego. Zabawne, słodko-gorzkie „Intermezzo” to ich najnowszy spektakl, którym też podbijają serca widzów
fot. M. Kaczyński

Festiwal “Łączy nas sztuka” - zderzenie dwóch artystycznych światów na Dolnym Mieście

„Intermezzo” to najnowszy spektakl Teatru Klucz, który wygrał konkurs 5. The Best OFF dzięki swojej poprzedniej sztuce pt. „Tranquillo”. Spektakl o teatrze – jako przestrzeni, miejscu, ludziach, formie artystycznej. I to ona – forma – tworzy idealną iluzję dla publiczności.

Tym razem kulisy teatru będą równie ważne jak sama akcja sceniczna. Wszyscy przychodzimy do teatru pełni oczekiwań. Czy uświadamiamy je sobie? Czy potrzebujemy scenografii, kostiumów, świateł, czy być może istota prawdziwego to coś innego? 

Intermezzo-TeatrKlucz-fot.M.Kaczyński (6).JPG
- Z przymrużeniem oka spektakl „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym - mówi reżyser spektaklu Janusz Orlik
fot. M. Kaczyński

Reżyser spektaklu, Janusz Orlik, opowiadając o przedstawieniu zaczyna od cytatu klasyka:

- Ponoć William Shakespeare powiedział: "Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy". Każdy z nich wchodzi na scenę i znika.  Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka, aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga. Wszystko wskazuje na to, że artyści na scenę wejdą, by z niej w końcu zejść. Przypuszczalnie zrobią to o własnych siłach, choć niewykluczone, że ktoś im w tym pomoże lub zostaną wyprowadzeni siłą. Z przymrużeniem oka spektakl „Intermezzo” dedykowany jest wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden – opowiada Janusz Orllik.  

Na scenie oświetlonej na kolor różowy stoi kilku aktorów w powłóczystych kostiumach. Stoją w kręgu zwróceni do siebie twarzami.
"Intermezzo" Teatru Klucz
fot. M. Kaczyński

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów nastoletnich i dorosłych (pojedyncze słowa i gesty niecenzuralne). Całość tłumaczona na polski język migowy oraz język angielski (napisy). 

Aktorzy Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od Pracowni teatralnej prowadzonej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK. W 2022 roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz, choreograf i pedagog tańca, do zespołu dołączyli zawodowi tancerze, zmianie uległa też nazwa teatru.  

Nie są zawodowcami, ale teatr mają we krwi. Zobacz, jak aktorzy teatrów niezależnych interpretują świat

Kim jest Janusz Orlik?

Janusz Orlik to absolwent warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Bruckner Konservatorium Linz w Austrii. Jest autorem spektakli: „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014), „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia” (wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS). Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania).

Współpracował m.in.: z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad, Ugo Dehaesem, Olgą Cobos i Peterem Miką. Prowadzi warsztaty choreograficzne w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i zagranicą.

Intermezzo-TeatrKlucz-fot.M.Kaczyński (9).JPG
Aktorzy Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak
fot. M. Kaczyński

O spektaklu "Intermezzo"

Intermezzo, 8 marca, godz. 19.00, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Bilety 30/40 zł https://bilety.ikm.gda.pl/ (kategoria spektakle)

  • reżyseria, choreografia, scenografia: Janusz Orlik 
  • asystent reżysera: Antek Kurjata
  • obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Karol Solski, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba
  • kostiumy: Agnieszka Ostrowska
  • reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński
  • opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka
  • interpretacja w PJM: Antek Kurjata
  • produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Spektakl powstał w ramach projektu performatywnego „Obecność”, realizowanego w latach 2022-2023 przez CK ZAMEK w Poznaniu, we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21, dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG. Premiera odbyła się 2 czerwca 2023 r.

oprac. AU

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska