• Start
  • Wiadomości
  • Pomóż osobie w kryzysie bezdomności. Możesz powiadomić służby, które udzielą wsparcia

Pomóż osobie w kryzysie bezdomności. Możesz powiadomić służby, które udzielą wsparcia

Jesień i zima to ciężki czas dla osób dotkniętych bezdomnością. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prosi mieszkanki i mieszkańców o przekazywanie służbom pomocowym sygnałów, o osobach w kryzysie bezdomności przebywających w miejscach niemieszkalnych. Potrzebujący otrzymają kompleksową ofertę wsparcia.
26.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na wsparcie
Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na wsparcie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?

Cały rok w Gdańsku prowadzone są działania pomocowe na rzecz osób doświadczających bezdomności. W okresie jesiennym i zimowym są one szczególnie zintensyfikowane. Wsparcie w mieście proponują osobom w kryzysie pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz sześcioro streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Działania wspierają też funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Tym żyje Gdańsk. Inicjatorka akcji „Każdy może pomóc”: - 700 dzieci czeka na prezenty od nas

Osoba w kryzysie bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy żywnościowej, rzeczowej, finansowej i specjalistycznej. Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym ważne, by wsparcie przyjęła. Decyzja należy do potrzebującego.

Powiadom służby w mieście

W gdańskich schroniskach i noclegowniach dla osób w kryzysie bezdomności są wolne miejsca. Na zlecenie miasta placówki te prowadzą organizacje pozarządowe. Widząc w mieście osobę doświadczającą problemu, najlepiej powiadomić:

  • pracowników Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),
  • Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986,
  • lub Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Przekaż sygnał streetworkerom stosując aplikację

Od lipca 2018 roku działa w mieście aplikacja Arrels, która umożliwia szybkie przekazanie streetworkerowi informacji m.in. o lokalizacji potrzebujących, ich płci, przybliżonym wieku i czy np. towarzyszą im zwierzęta. Dzięki tym wiadomościom można szybko dotrzeć do osób doświadczających bezdomności, z konkretną ofertą wsparcia. Arrels jest bezpłatna, można ją pobrać np. „ze sklepu” w smartfonie. Zachęcamy do korzystania z aplikacji i do współdziałania.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS