• Start
  • Wiadomości
  • Tym żyje Gdańsk. Inicjatorka akcji „Każdy może pomóc”: - 700 dzieci czeka na prezenty od nas

Tym żyje Gdańsk. Inicjatorka akcji „Każdy może pomóc”: - 700 dzieci czeka na prezenty od nas

700 listów czeka na darczyńców, a w każdym z nich dziecięce marzenia. W programie "Tym żyje Gdańsk", który nadaliśmy 21 października, gościliśmy Magdę Theus, inicjatorkę i koordynatorkę akcji świątecznej "Każdy może pomóc". Wyjaśnialiśmy krok po korku, jak włączyć się w akcję.
23.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Magda Theus, koordynatorka akcji Każdy może pomóc
Magda Theus, koordynatorka akcji "Każdy może pomóc"
fot. gdansk.pl

Początki akcji „Każdy może pomóc”

Ruszyła świąteczna akcja dla dzieci. To już 11. edycja. Jej pomysłodawczynią jest Magda Theus, która zainicjowała ją w 2012 roku, po trudnych osobistych doświadczeniach walki o zdrowie. W programie „Tym żyje Gdańsk” zapytaliśmy ją o ideę akcji „Każdy może pomóc”.

Twarz, której nie znacie. Opowieść o wygranej walce z rakiem

- Akcja zaczęła się od pomysłu, w którym chodziło o to, żeby spowodować, że myślenie o pomaganiu jest czymś przyjemnym, żeby każdy, kto zastanawia się, czy może pomóc, bardziej pomyślał sobie o tym, że pomaganie jest fajne i że właściwie każdy może pomóc - powiedziała Magda Theus.

Każdy może pomóc – w wyborze prezentu pomaga list

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku ma przygotowane 700 listów od dzieci. Napisali je pracownicy socjalni, choć podpisane są imieniem dziecka, bez nazwiska i napisano je w pierwszej osobie. Mali podopieczni MOPR nie wiedzą, że przygotowywane są dla nich prezenty.

- Każdy list to efekt indywidualnej rozmowy z dzieckiem. Rozmawiamy z dziećmi, które są z rodzin wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Przygotowujemy na początku ankiety, które są spersonalizowane. Dopytujemy się, jakie dziecko ma zainteresowania, jaki lubi kolor, jakie pasje, kim chciałoby być w przyszłości, jaki chciałoby mieć zawód. I na podstawie tych informacji powstaje list, który tak naprawdę wychodzi spod pióra pracownika socjalnego – wyjaśnia Magda Theus. - Wszystkie te informacje mają być tylko i wyłącznie inspiracją do przygotowania prezentu. W żaden sposób nie oczekujemy, żeby ktoś kupił coś bardzo konkretnego, żeby zmierzył się z jakimiś konkretnymi przedmiotami, ponieważ to może w jakiś sposób narzucać wartość upominku.

Studio Tym żyje Gdańsk . Nz. (od lewej) prowadzący program Marek Wałuszko i Magda Theus
Studio "Tym żyje Gdańsk". Nz. (od lewej) prowadzący program Marek Wałuszko i Magda Theus
fot. gdansk.pl

Darczyńca pisze na adres: mopr-kmp@gdansk.gda.pl. Dostaje list i na podstawie danych tam zawartych przygotowuje upominek. Nie pozna nazwiska dziecka, maluch zaś – ofiarodawcy. Przygotowane, oznaczone kodami świąteczne upominki trzeba dostarczyć: 3 grudnia w godz. 9.00 – 15.00 lub w dniach od 5 do 8 grudnia br. w godz. 9.00 – 19.00, na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 (wejście główne do sekretariatu stadionu).

Każdy może pomóc – prezenty świąteczne jadą do dzieci

Finał akcji zaplanowano na 10 grudnia, czyli między Mikołajkami a Świętami Bożego Narodzenia.

- 10 grudnia, dzięki naszej firmie partnerskiej DPD, będziemy w korowodzie świątecznym zawozić te prezenty bezpośrednio do domów dzieci, ze Świętym Mikołajem z elfami. I myślę, że to będzie dla nich niesamowita niespodzianka. To będzie zaraz po Mikołajkach 10 grudnia prezenty prezenty trafią do dzieci – mówiła Magda Theus.

Zobacz cały program:

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę