Służby wojewody pomorskiej o sytuacji w regionie. Kiedy dotrze do nas fala powodziowa?

- Po weryfikacji sytuacji meteorologicznej i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na Pomorzu z całą pewnością możemy powiedzieć, że nasz region jest bezpieczny - powiedziała Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska po spotkaniu sztabu kryzysowego we wtorek, 17 września. Przedstawiciele służb wojewody przedstawili sytuację w regionie, powiedzieli też, jak Pomorze wspiera powodzian. 
17.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy kobietę stojącą przed mikrofonami różnych stacji telewizyjnych, co sugeruje, że udziela konferencji prasowej lub oficjalnego oświadczenia. Za nią stoi kilku mężczyzn w mundurach oraz garniturach. Tło stanowi duży ekran z niebieską grafiką, na której widnieje napis "Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz".
Konferencja Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej dotycząca sytuacji powodziowej w kraju i podejmowanych działań prewencyjnych na terenie województwa pomorskiego 
fot. FB PUW

Konferencja prasowa Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej odbyła się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku po posiedzeniu sztabu kryzysowego dotyczącego sytuacji powodziowej.

 Gdańsk Pomaga Powodzianom. Ponad 100 tys. zł w ciągu półtorej doby zrzutki w sieci

Wojewoda Beata Rutkiewicz: Na Pomorzu na razie bezpiecznie

- Jesteśmy po spotkaniu zespołu kryzysowego - powiedziała Beata Rutkiewicz podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. - Na ten dzisiejszy sztab zostały zaproszone wszystkie instytucje, które mają wkład w bezpieczeństwo naszego regionu. Już w zeszłym tygodniu zleciliśmy powiatom weryfikację zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenach najbardziej zagrożonych czyli Żuławach. Dzisiaj zapoznaliśmy się z sytuacją meteorologiczną, sytuacją związaną z utrzymaniem wałów i rowów na naszym terenie oraz z sytuacją, która nastąpi po zrzucie wody i nadejściu fali powodziowej. Po tej weryfikacji z całą pewnością możemy powiedzieć, że nasz region jest bezpieczny. Ale oczywiście musimy trzymać rękę na pulsie i być przygotowanym na wszystkie ewentualności. 

Przygotowania służb na wypadek powodzi w mieście. Jak wyglądały ćwiczenia?

Wojewoda Rutkiewicz zwróciła się też do wszystkich osób, które chcą pomóc powodzianom o mądre udzielanie wsparcia, weryfikację organizacji prowadzących zbiórki, sprawdzanie rzeczywistych potrzeb mieszkańców zalanych terenów 

Pomoc z Pomorza: strażacy, policjanci, żołnierze obrony terytorialnej  

Andrzej Ryński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku podkreślił, że sytuacja w regionie jest stale monitorowana. 

- Na wszystkich rzekach którymi zarządzamy, a szczególnie na dolnej Wiśle, stany wody są obecnie na poziomie stanów niskich - powiedział. - Ale przyglądamy się sytuacji na górnej Wiśle. Wiemy, że w poniedziałek przez Kraków przepłynęła fala powodziowa, która nie osiągnęła stanów alarmowych. Prawdopodobnie fala powodziowa dopłynie do nas za tydzień do półtora tygodnia. 

Jacek Niewęgłowski, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku przypomniał, że strażacy wraz ze specjalistycznym sprzętem są już od soboty na południu Polski. Z Pomorza pojechało 61 strażaków, na południe dotarły też pompy o dużej wydajności. 

Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Gdańsku. Ile kilogramów ma ważyć dobry worek z piaskiem?

- Przez te kilka dni strażacy działali w różnych miejscach, na dziś te jednostki działają już w okolicach Wrocławia przy umacnianiu wałów - dodał komendant Niewęgłowski. - Wspierali też ewakuację osób i przygotowania miejsc do ewakuacji. W najbliższych dniach będziemy przygotowywali się do podmiany naszych strażaków.

Bogusław Ziemba, komendant wojewódzki policji w Gdańsku, powiedział, że do pomocy na terenach powodziowych w rejonach szczególnie zagrożonych wyznaczono 160 policjantów. Od wczoraj 47 funkcjonariuszy pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w tych zalanych miejscach. Wczoraj na południe Polski wysłano trzy łodzie płaskodenne z obsługą i samochody terenowe. 

Pomagają też żołnierze WOT - 120 żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przygotowuje się do wyjazdu w kierunku Stronia Śląskiego, a sprzęt - spycharko-ładowarka jedzie właśnie do Nysy, aby pomóc przy wzmacnianiu wału przeciwpowodziowego.


Pomorskie szkoły przyjmą dzieci z terenów powodziowych

Grzegorz Krygier, pomorski kurator oświaty wskazał, że w placówkach na Pomorzu zajęcia odbywają się bez przeszkód, ale kuratorium monitoruje cały czas sytuację, szczególnie dotyczącą zaplanowanych wycieczek szkolnych. 

Gdańsk Pomaga Powodzianom. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz apeluje o ofiarność

Pomorskie szkoły przygotowują się też na ewentualne przyjęcie dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Jak zaznaczył Grzegorz Kryger przede wszystkim trwają poszukiwania miejsc noclegowych. Jednocześnie Pomorskie Kuratorium Oświaty deklaruje możliwość organizacji wyjazdów terapeutycznych dla uczniów z rejonów powodziowych.

- Zakładamy, że gdyby doszło do realizacji takiej formy pomocy, to będą potrzebne miejsca noclegowe - dodał kurator. - Stąd w pierwszej kolejności pytamy o wolne miejsca w bursach i internatach. Sama liczba miejsc w szkołach nie jest problemem, zwłaszcza w dużych placówkach. 

 

 

TV

Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm w 2025 roku - briefing