• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie Zielone Innowacje. Do projektu zaproszeni są m.in. mieszkańcy Gdańska

Pomorskie Zielone Innowacje. Do projektu zaproszeni są m.in. mieszkańcy Gdańska

We wtorek, 29 marca, Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation oficjalnie zainaugurowała projekt Zielonych Innowacji. Tym samym ruszyła otwarta rekrutacja do zespołów, które wspólnie będą reagować na pomorskie wyzwania klimatyczne. W tym roku do udziału w warsztatach projektowania innowacji ekologicznych zaproszeni są mieszkańcy m.in. z gmin Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa.
30.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród uczestników spotkania był Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu (czwarty od lewej)
Wśród uczestników spotkania był Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu (czwarty od lewej)
fot. Materiały organizatora

 

Zielone Innowacje to projekt pt. "Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie". Jego celem jest zbudowanie kultury współpracy i dialogu społecznego w obszarze środowiska i ekologii między lokalnymi społecznościami oraz samorządami z sześciu gmin Pomorza. 

- W ramach tego projektu powstanie sześć interdyscyplinarnych zespołów, w sześciu gminach Pomorza, w skład których wejdą przedstawiciele samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych, mediów oraz lokalni aktywiści społeczni. Podczas pracy warsztatowej zaprojektują sześć innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, które będą odpowiedzią na realne potrzeby poszczególnych gmin - wyjaśnia Aleksandra Wołodko, koordynatorka projektu.

Dodatkowo 20 liderek i liderów z tych zespołów weźmie udział w programie rozwijającym ich kompetencje organizacyjne, komunikacyjne i zarządcze.

“Na zakończenie projektu, na bazie zdobytych doświadczeń, powstanie publikacja, innowacyjny manual, w którym opracowany zostanie model współpracy do budowania relacji w społecznościach lokalnych i rozwiązywania wyzwań ekologiczno-społecznych. Zaproponowany model jest dużą szansą, aby województwo pomorskie stało się inicjatorem wprowadzania zielonych innowacji w innych regionach całej Polski - dodaje Monika Hinc, prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION - realizatora projektu.

Udział w projekcie do tej pory zadeklarowało 19 organizacji, instytucji i firm, do których należą: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Starostwo Powiatu Gdańskiego, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Żukowo, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pracodawcy Pomorza, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Gdański Klub Biznesu, Agencja Rozwoju Pomorza, LPP SA, Farm Frites Poland SA, Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Trójmiasto, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie, Fundacja Mamy Wenę, Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów, Fundacja Twoja Rola oraz Centrum Hevelianum.

- Na warsztaty projektowania Zielonych Innowacji i wspólne działania na rzecz ochrony klimatu w swoim otoczeniu w najbliższym czasie zapraszamy mieszkańców gmin Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa. O kolejnych pomorskich gminach, które dołączą do projektu, będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej i Facebooku projektu. Zgłoszenia do udziału przyjmowane są mailowo na adres kontakt@upfoundation.pl” - mówi Justyna Kowalkowska, specjalistka ds. współpracy w Zielonych Innowacjach.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet wynosi 91 172,40 euro.

 

Oficjalnie rozpoczęcie projektu odbyło się we wtorek, 29 marca w Hevelianum. Podczas spotkania odbył się także panel dyskusyjny, podczas którego o strategicznych tematach związanych z ochroną środowiska dla miasta Gdańska oraz województwa pomorskiego rozmawiali Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Aleksandra Mach - zastępczyni Prezeski Zarządu Fundacji PORDZ „Ostoja”, Konrad Klepacki - ekspert ds. tematyki śladu węglowego, konsultant miasta Gdyni i Krakowa oraz Wojciech Żak - prezes Fundacji Twoja Rola.

Goście debaty podzielili się swoimi marzeniami klimatycznymi dotyczącymi m.in.: mniejszej liczby dzikich zwierząt jako pacjentów takich ośrodków jak “Ostoja”, zmniejszenia śladu węglowego, zarówno na poziomie pojedynczego konsumenta jak i z perspektywy miast i gmin, większej dostępności i niższych cen zdrowej żywności oraz szerokiej współpracy miast z organizacjami ekologicznymi i mieszkańcami w ramach problemu retencji wody.

Do rozmowy włączyli się również zaproszeni goście i ambasadorzy projektu, m.in. Ewa Janczukowicz-Cichosz - ekspertka ds. ESG LPP SA w zakresie edukacji na rzecz świadomego konsumpcjonizmu w branży modowej, Alina Zmuda-Trzebiatowska - aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Trójmiasto - opowiadając o myśleniu z perspektywy szans, a nie zagrożeń. Swój punkt widzenia przedstawili również reprezentanci gmin biorących udział w projekcie: Natalia Błońska - członkini Zarządu Powiatu Gdańskiego oraz Wiesław Pałka (gmina Żukowo), nawiązując do odmienności potrzeb mieszkańców mniejszych miejscowości i problemów odpadów i recyklingu. Vice - prezydent Piotr Borawski mówił o zmianach w polityce zazielenienia miasta.


Kontakt w sprawie Zielonych Innowacji:

  • specjalistka ds. komunikacji: Aneta Bożyczko, aneta.bozyczko@upfoundation.pl, tel. 502783732
  • koordynatorka projektu: Aleksandra Wołodko, aleksandra.wolodko@upfoundation.pl, tel. 501693445
  • specjalistka ds. współpracy: Justyna Kowalkowska, kontakt@upfoundation.pl , tel. 667947662

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane