Zielone Innowacje to projekt pt. "Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie". Jego celem jest zbudowanie kultury współpracy i dialogu społecznego w obszarze środowiska i ekologii między lokalnymi społecznościami oraz samorządami z sześciu gmin Pomorza.
- W ramach tego projektu powstanie sześć interdyscyplinarnych zespołów, w sześciu gminach Pomorza, w skład których wejdą przedstawiciele samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych, mediów oraz lokalni aktywiści społeczni. Podczas pracy warsztatowej zaprojektują sześć innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, które będą odpowiedzią na realne potrzeby poszczególnych gmin - wyjaśnia Aleksandra Wołodko, koordynatorka projektu.
Dodatkowo 20 liderek i liderów z tych zespołów weźmie udział w programie rozwijającym ich kompetencje organizacyjne, komunikacyjne i zarządcze.
“Na zakończenie projektu, na bazie zdobytych doświadczeń, powstanie publikacja, innowacyjny manual, w którym opracowany zostanie model współpracy do budowania relacji w społecznościach lokalnych i rozwiązywania wyzwań ekologiczno-społecznych. Zaproponowany model jest dużą szansą, aby województwo pomorskie stało się inicjatorem wprowadzania zielonych innowacji w innych regionach całej Polski - dodaje Monika Hinc, prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION - realizatora projektu.
Udział w projekcie do tej pory zadeklarowało 19 organizacji, instytucji i firm, do których należą: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Starostwo Powiatu Gdańskiego, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Żukowo, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pracodawcy Pomorza, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Gdański Klub Biznesu, Agencja Rozwoju Pomorza, LPP SA, Farm Frites Poland SA, Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Trójmiasto, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie, Fundacja Mamy Wenę, Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów, Fundacja Twoja Rola oraz Centrum Hevelianum.
- Na warsztaty projektowania Zielonych Innowacji i wspólne działania na rzecz ochrony klimatu w swoim otoczeniu w najbliższym czasie zapraszamy mieszkańców gmin Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa. O kolejnych pomorskich gminach, które dołączą do projektu, będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej i Facebooku projektu. Zgłoszenia do udziału przyjmowane są mailowo na adres kontakt@upfoundation.pl” - mówi Justyna Kowalkowska, specjalistka ds. współpracy w Zielonych Innowacjach.
Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet wynosi 91 172,40 euro.
Oficjalnie rozpoczęcie projektu odbyło się we wtorek, 29 marca w Hevelianum. Podczas spotkania odbył się także panel dyskusyjny, podczas którego o strategicznych tematach związanych z ochroną środowiska dla miasta Gdańska oraz województwa pomorskiego rozmawiali Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Aleksandra Mach - zastępczyni Prezeski Zarządu Fundacji PORDZ „Ostoja”, Konrad Klepacki - ekspert ds. tematyki śladu węglowego, konsultant miasta Gdyni i Krakowa oraz Wojciech Żak - prezes Fundacji Twoja Rola.
Goście debaty podzielili się swoimi marzeniami klimatycznymi dotyczącymi m.in.: mniejszej liczby dzikich zwierząt jako pacjentów takich ośrodków jak “Ostoja”, zmniejszenia śladu węglowego, zarówno na poziomie pojedynczego konsumenta jak i z perspektywy miast i gmin, większej dostępności i niższych cen zdrowej żywności oraz szerokiej współpracy miast z organizacjami ekologicznymi i mieszkańcami w ramach problemu retencji wody.
Do rozmowy włączyli się również zaproszeni goście i ambasadorzy projektu, m.in. Ewa Janczukowicz-Cichosz - ekspertka ds. ESG LPP SA w zakresie edukacji na rzecz świadomego konsumpcjonizmu w branży modowej, Alina Zmuda-Trzebiatowska - aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Trójmiasto - opowiadając o myśleniu z perspektywy szans, a nie zagrożeń. Swój punkt widzenia przedstawili również reprezentanci gmin biorących udział w projekcie: Natalia Błońska - członkini Zarządu Powiatu Gdańskiego oraz Wiesław Pałka (gmina Żukowo), nawiązując do odmienności potrzeb mieszkańców mniejszych miejscowości i problemów odpadów i recyklingu. Vice - prezydent Piotr Borawski mówił o zmianach w polityce zazielenienia miasta.
Kontakt w sprawie Zielonych Innowacji:
- specjalistka ds. komunikacji: Aneta Bożyczko, aneta.bozyczko@upfoundation.pl, tel. 502783732
- koordynatorka projektu: Aleksandra Wołodko, aleksandra.wolodko@upfoundation.pl, tel. 501693445
- specjalistka ds. współpracy: Justyna Kowalkowska, kontakt@upfoundation.pl , tel. 667947662