
Nadmierne obciążenie emocjonalne
Nauczyciele i nauczycielki spędzają z uczniami wiele godzin, często jako pierwsi zauważając niepokojące sygnały u młodych ludzi. A kto zadba o zdrowie samych nauczycieli?
To pytanie zadali sobie organizatorzy już drugiego webinarium z psychoedukacji i coachingu, które rozpoczyna się 10 marca 2025 r. W sumie odbędą się cztery spotkania online.
Webinar został stworzony z myślą o nauczycielach wszystkich typów szkół i placówek z województwa pomorskiego. Potrzeba wsparcia w tym obszarze jest wielka - w zeszłym roku z sesji online skorzystało 400 osób!
Jak wyjaśnia dr Magdalena Rozenberg z Instytutu Germanistyki UG, pomysłodawczyni cyklu, szkolenie jest reakcją na niepokojące wyniki badań dotyczące zdrowia psychicznego nauczycieli.
- Moje badania objęły 862 nauczycieli. Analiza odpowiedzi wykazała alarmujące wyniki - nauczyciele w województwie pomorskim wykazują typ zachowań, który charakteryzuje się wysokim poziomem zaangażowania zawodowego, perfekcjonizmem i tendencją do rezygnacji, przy jednocześnie niepokojąco niskiej odporności psychicznej. Taki wzorzec zachowań i przeżyć związanych z pracą prowadzi do nadmiernego obciążenia emocjonalnego – co znacząco zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego - wyjaśnia dr Magdalena Rozenberg.
Gdzie się zapisać?
Cztery bezpłatne szkolenia poprowadzą psycholodzy i psycholodzy kliniczni. Skupią się na kluczowych tematach, takich jak wypalenie zawodowe, zjawiska psychopatologiczne w pracy (mobbing, stalking, pracoholizm, przewlekłe zmęczenie) oraz skuteczna komunikacja w relacjach interpersonalnych.
Wszystkie szkolenia odbędą się w formule online.
Rejestracja online TUTAJ - na platformie PCEN, czyli Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, w zakładce Szkolenia.
Kontakt: dr Magdalena Rozenberg: magdalena.rozenberg@ug.edu.pl Piotr Zubowicz: piotr.zubowicz@pcen.gda.pl

Program webinaru:
- 10.03.2025, godz. 17.00-18.00
Wypalenie zawodowe nauczycieli: problem pracownika czy pracodawcy; dr hab. Beata A. Basińska (Politechnika Gdańska)
- 18.03.2025, godz. 17.00-18.00
Zjawiska psychopatologiczne w pracy: mobbing, stalking, pracoholizm, zmęczenie przewlekłe. dr hab. Elżbieta Katarzyna Kasprzak, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
- 31.03.2025, godz. 17.00-18.00
Kocham swoją pracę, ale ile jeszcze wytrzymam? Rzecz o zdrowiu nauczycieli i przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, dr Marcin Szulc, prof. UG (Uniwersytet Gdański)
- 8.04.2025, godz. 17.00-18.00
Narzędzia komunikacyjne w rozwiązywaniu trudnych sytuacji relacyjnych z uczniem, dr Artur Doliński (Uniwersytet Zielonogórski)
Organizatorami są: Zespół Badań nad Edukacją Językową i Kształceniem Nauczycieli Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.