Pomogą wypalonym zawodowo nauczycielom

W poniedziałek, 10 marca, startuje cykl czterech wykładów online (webinar) poświęconych wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Ci dowiedzą się z niego, jak zadbać o własne zdrowie, szczęście i satysfakcję zawodową. Szkolenia są bezpłatne, poprowadzą je eksperci. Osoby zainteresowane udziałem w nich, powinni wcześniej się zapisać.
07.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plakat
Webinar to cykl czterech wykładów online, to już druga edcja
materiały prasowe organizatora

Nadmierne obciążenie emocjonalne

Nauczyciele i nauczycielki spędzają z uczniami wiele godzin, często jako pierwsi zauważając niepokojące sygnały u młodych ludzi. A kto zadba o zdrowie samych nauczycieli?

To pytanie zadali sobie organizatorzy już drugiego webinarium z psychoedukacji i coachingu, które rozpoczyna się 10 marca 2025 r. W sumie odbędą się cztery spotkania online. 

Webinar został stworzony z myślą o nauczycielach wszystkich typów szkół i placówek z województwa pomorskiego. Potrzeba wsparcia w tym obszarze jest wielka - w zeszłym roku z sesji online skorzystało 400 osób! 

Jak wyjaśnia dr Magdalena Rozenberg z Instytutu Germanistyki UG, pomysłodawczyni cyklu, szkolenie jest reakcją na niepokojące wyniki badań dotyczące zdrowia psychicznego nauczycieli. 

- Moje badania objęły 862 nauczycieli. Analiza odpowiedzi wykazała alarmujące wyniki - nauczyciele w województwie pomorskim wykazują typ zachowań, który charakteryzuje się wysokim poziomem zaangażowania zawodowego, perfekcjonizmem i tendencją do rezygnacji, przy jednocześnie niepokojąco niskiej odporności psychicznej. Taki wzorzec zachowań i przeżyć związanych z pracą prowadzi do nadmiernego obciążenia emocjonalnego – co znacząco zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego - wyjaśnia dr Magdalena Rozenberg.

Gdzie się zapisać? 

Cztery bezpłatne szkolenia poprowadzą psycholodzy i psycholodzy kliniczni. Skupią się na kluczowych tematach, takich jak wypalenie zawodowe, zjawiska psychopatologiczne w pracy (mobbing, stalking, pracoholizm, przewlekłe zmęczenie) oraz skuteczna komunikacja w relacjach interpersonalnych.

Wszystkie szkolenia odbędą się w formule online.

Rejestracja online TUTAJ - na platformie PCEN, czyli Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, w zakładce Szkolenia. 

Kontakt: dr Magdalena Rozenberg: magdalena.rozenberg@ug.edu.pl Piotr Zubowicz: piotr.zubowicz@pcen.gda.pl

plakat
Plakat
grafika: materiały prasowe organizatora

Program webinaru: 

  • 10.03.2025, godz. 17.00-18.00 

Wypalenie zawodowe nauczycieli: problem pracownika czy pracodawcy; dr hab. Beata A. Basińska (Politechnika Gdańska)

  • 18.03.2025, godz. 17.00-18.00

Zjawiska psychopatologiczne w pracy: mobbing, stalking, pracoholizm, zmęczenie przewlekłe. dr hab. Elżbieta Katarzyna Kasprzak, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

  • 31.03.2025, godz. 17.00-18.00

Kocham swoją pracę, ale ile jeszcze wytrzymam? Rzecz o zdrowiu nauczycieli i przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, dr Marcin Szulc, prof. UG (Uniwersytet Gdański)

  • 8.04.2025, godz. 17.00-18.00

Narzędzia komunikacyjne w rozwiązywaniu trudnych sytuacji relacyjnych z uczniem, dr Artur Doliński (Uniwersytet Zielonogórski)

Organizatorami są: Zespół Badań nad Edukacją Językową i Kształceniem Nauczycieli Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

TV

2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi