Pomoc prawna lekiem na finansowe kłopoty. Zapisz się na konsultację

Masz problemy finansowe, zalegasz z opłatami mieszkaniowymi? Nie możesz spłacić pożyczki konsumpcyjnej zaciągniętej np. na święta i nie wiesz, jak sobie poradzić? Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej.
( Publikacja: 19.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tabliczka z napisem Nieodpłatna pomoc prawna
Specjaliści udzielają konsultacji w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. Możliwe jest też uzyskanie wsparcia drogą telefoniczną lub zdalną.
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W Gdańsku usługa jest dostępna dla każdej osoby, której nie stać na płatną wizytę u prawnika. To wsparcie świadczone jest w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. Prowadzone są one przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz organizacje pozarządowe. Ich lista kontaktowa dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR.

Rusza 11. edycja cyklu spotkań dla nowych gdańszczanek i gdańszczan. Poznaj Gdańsk - jego kulturę, historię i topografię

Zarówno prawnicy, jak i doradcy obywatelscy pracujący w punktach na terenie miasta zapewniają potrzebującym osobom specjalistyczne, profesjonalne wsparcie - mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – Pomagają na przykład osobom mającym długi wobec banków i innych firm udzielających pożyczek. Wspierają prawnie seniorki i seniorów, którzy zawarli niekorzystne umowy konsumenckie.

Zapisz się na konsultację z prawnikiem lub doradcą obywatelskim

Specjaliści udzielają konsultacji w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. Możliwe jest też uzyskanie wsparcia drogą telefoniczną lub zdalną. W każdym jednak przypadku obowiązują zapisy na konsultację ze specjalistą. Zgłoszenia przyjmowane są w dni powszednie, pod numerem tel.: 58 342 31 88 (w godzinach pracy MOPR) lub poprzez email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Na poradę można też się zarejestrować poprzez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na pomoc Ukrainie. Studenci UG pełnią rolę tłumaczy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku

Specjaliści nieodpłatnej pomocy prawnej doradzają m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych, spadkowych, a także dotyczących np. wypłaty różnych świadczeń. Prawnicy pomagają np. w odzyskaniu zaległych alimentów czy w sytuacji zagrożenia utratą pracy. Z kolei doradcy obywatelscy w szczególności wspierają klientów w zakresie spraw dotyczących zadłużenia, zabezpieczenia społecznego, spraw mieszkaniowych i rodzinnych. W zależności od sytuacji m.in. wyjaśniają potrzebującym treść pism urzędowych. Przygotowują też plan działań, który pozwoli szybko uzyskać rozłożenie spłaty pożyczki na raty. W bieżącym roku w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją udzielono w Gdańsku ok. 3,4 tys. konsultacji.