Polska szósta w unihokeju na mistrzostwach świata. Osiem gdańszczanek w składzie reprezentacji

W dniach 2-10 grudnia w Singapurze odbywały się mistrzostwa świata kobiet w unihokeju. Reprezentacja Polski wśród szesnastu zespołów zajęła wysokie szóste miejsce. Najliczniej reprezentowany był klub mistrza kraju - JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk, z którego w drużynie narodowej grało osiem zawodniczek.
12.12.2023
Zawodniczki, trenerzy oraz działacze stoją/klęczą w dwóch rzędach
Polskie unihokeistki na mistrzostwach świata zajęły szóste miejsce. To drugi najlepszy wynik w historii

W grupie trzy porażki

W mistrzostwach świata bierze udział 16 zespołów. Polki broniły piątej drużyny poprzedniego championatu. Rywalkami w grupie były reprezentacje Czech, Słowacji oraz mistrzynie świata - Szwedki. Biało-czerwone niestety wszystkie trzy spotkania przegrały: z Czechami 3:9 (3:5, 0:2, 0:2), ze Słowacją 3:5 (0:2, 1:2, 2:1), ze Szwecją 1:25 (0:11, 1:5, 0:9).

Nie oznaczało to odpadnięcia z turnieju, bowiem w dalszej fazie zawodów trzeci i czwarty zespół z "polskiej" grupy rywalizował z pierwszym i drugim zespołem z grupy C, czyli niższej dywizji. Zwycięzcy tych baraży awansowali do ćwierćfinałów.

Wygrany baraż o ćwierćfinał

Rywalem Polek w barażu były Niemki. Spotkanie miało bardzo dramatyczny przebieg. Jeszcze w 56. minucie Biało-Czerwone przegrywały 1:3. Wówczas selekcjoner reprezentacji, Christer Bertilsson, poprosił o czas. Polki ostatnie cztery minuty meczu grały bez bramkarki, aby wykorzystać przewagę rozgrywania 6 na 5. Już minutę później Katarzyna Rajska po przepięknej akcji kombinacyjnej strzeliła bramkę kontaktową. Nie minęło kolejne 60 sekund a Gabriela Wójcik wyrównała na 3:3.

Sędzia zarządził dogrywkę. Po niecałych dwóch minutach Katarzyna Rajska przejęła piłkę i w sytuacji sam na sam strzeliła na 4:3.

Polska na szóstym miejscu

W ćwierćfinale Polska przegrała wysoko z późniejszym wicemistrzem świata Finlandią 2:11 (2:7, 0:0, 0:4). Pozostała rywalizacja o miejsca 5-8. Jako pierwszy rywal: Dania. Zwycięzca grał o piąte miejsce, którego stawką był awans na Igrzyska Sportów Nieolimpijskich 2025 w Chinach, do których awansuje pięć najlepszych drużyn z mistrzostw świata 2023. Biało-czerwone wygrały 7:3 (0:0, 2:0, 5:3).

W spotkaniu o piąte miejsce przegrały ze Słowacją 4:7 (0:3, 1:2, 3:2).

Polska zajęła więc szóste miejsce. To drugi najlepszy wynik w historii.

W reprezentacji Polski wystąpiło osiem zawodniczek JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk: Hanna Samson, Maria Szymańska, Wiktoria Kowalewska, Martyna Grądzka, Weronika Grądzka, Ewelina Nowaczyk, Katarzyna Słonina, Wiktoria Matera.