Polacy nie gęsi. Nowe technologie, które zdobędą świat

Najpierw było ich prawie 200. Do finału przebiło się siedem. Tyle startupów z wielu stron świata walczyło podczas infoShare Startup Contest o 20 tysięcy euro. Zwycięski projekt - Nexbio - umożliwi nowe rozwiązania na rynku rolniczym i związanym z ochroną środowiska.
20.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagrodzeni podczas infoShare Startup Contest

- Zgłaszając się do konkursu wiedzieliśmy, że firma ma spory potencjał, ale czuliśmy, że konkurencja będzie silna. I to się potwierdziło, bo poziom konkursu był naprawdę wysoki. Nagrodę przeznaczymy na dalszy rozwój badań DNA na potrzeby rynku rolniczego - mówi Marcin Stachyra, managing director w lublińskiej firmie Nexbio.

Zanim Nexbio doszedł do finału infoShare Startup Contest, konkursu organizowanego przez Fundację infoShare i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER w ramach konferencji infoShare w Gdańsku, musiał pokonać w sumie prawie 200 startupów z Polski, Europy, Ameryki Południowej, Chin i Nigerii.

Do finałowej rozgrywki przeszedł decyzją jury, razem z trzema innymi polskimi startupami: Reality Games, Sup4Nav i vBionic oraz niemieckim startupem Deckard. W finale znalazły się także startupy wybrane dzięki głosom publiczności - a właściwie dzięki kliknięciom w aplikacji mobilnej „infoShare Startup Zone 2016”: SaaS Manager i Footsteps.

Ostateczna walka o zwycięstwo i 20 tysięcy euro rozegrała się w czwartek, 19 maja 2016 r., w AmberExpo. Przedstawiciele siedmiu wybranych do finałów startupów na Startup Stage prezentowało swoje projekty przed międzynarodowym jury, inwestorami i publicznością, przekonując, że to właśnie ich projekt jest najlepszy.

Jury wyróżniło cztery projekty. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 20 tysięcy euro, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, zdobył startup Nexbio - firma biotechnologiczna, który ulepsza metody analizy kodu DNA na potrzeby rynku rolniczego czy ochrony roślin. Spółka powstała pod koniec 2015 roku, w ramach projektu Innova-Invest realizowanego przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

Najlepszy projekt należał do firmy Nexbio. Nagrodę odebrali Marcin Stachyra (Managing Director), Adam Kuzdraliński (Chairman, Co-founder) i Michał Nowak (R&D Executive Assistant)

- Aktualnie pracujemy nad projektem, z którym wystąpiliśmy na infoShare. Jego pierwszy etap wiąże się z zaprojektowaniem paneli testów genetycznych, które wykrywałyby patogeny zbóż. Dzięki temu możliwa byłaby bardziej efektywna i bardziej ekologiczna ochrona plantacji, które poddane są takim chorobom - tłumaczy Marcin Stachyra.

W drugim etapie firma chce dostarczyć na rynek nieduże urządzenie, które pozwoliłoby te same testy wykonywać nie w laboratorium, a w warunkach polowych. - Pracujemy nad tym i mamy już prototyp - dodaje Stachyra.

Jak mówi, wygrane 20 tysięcy euro firma przeznaczy na rozwijanie projektu, nad którym pracuje. - Spółki biotechnologiczne, z uwagi na charakter działalności wymagają sporych nakładów finansowych. W odróżnieniu od np. branży IT, gdzie struktura kosztów wygląda inaczej, u nas trzeba obsługiwać laboratorium, więc zarówno wyposażenie laboratoryjne, jak i nadczynniki i używane materiały. Do tego dochodzi zespół badawczy, który chcielibyśmy poszerzyć.

Nagrodę odebrali: Marcin Stachyra (Managing Director), Adam Kuzdraliński (Chairman, Co-founder) i Michał Nowak (R&D Executive Assistant).


Drugie miejsce zajęła firma Reality Games - producent gier opartych na Big Data. Gry sprzężone są z mediami społecznościowymi opartymi na różnych interfejsach API. Scalanie tych danych odbywa się w sieciach neuronowych zasilanych algorytmami o dużych możliwościach uczenia się.

Trzecią nagrodę jury przyznało startupowi Deckard (Niemcy) - aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję i umożliwiającą programistom szybkie i intuicyjne odszukanie fragmentu kodu. Przetwarza wszystkie dostępne źródła ogólnodostępnego kodu, jak również lokalne bazy kodów; rozumie proste opisy w języku naturalnym, oraz wyszukuje urywki kodu.

Najbardziej kreatywnym polskim startupem została uznana firma biotechnologiczna vBionic, zajmująca się budowaniem protez dłoni. Zaprojektowane przez nich protezy dla dzieci, kobiet i mężczyzn będą nie tylko konkurencyjne pod względem ceny, ale także pod względem masy, funkcjonalności i rozmiarów. Decyzją jury to właśnie ta firma będzie reprezentować Polskę w finałach międzynarodowej rywalizacji Creative Business Cup w Kopenhadze.

O zwycięstwo w finale walczyła firma Sup4Nav, działająca pod patronatem Akademii Morskiej w Szczecinie (AMS). Opracowała i opublikowała Nawigacyjny System Wspierania Decyzji w Sytuacjach Kolizyjnych - NAVDEC, który do tej pory zainstalowano na 15 okrętach 9 różnych armatorów.

Nie udało się wygrać startupom, które do finału zakwalifikowały się decyzją publiczności. Wśród nich był Saas Manager, czyli bezproblemowa i skuteczna platforma, zaprojektowana i stworzona, aby pomóc w rozwoju aplikacji SaaS, poprzez zapewnianie przyspieszonego startu dzięki wbudowanym funkcjonalnościom. Podobnie szczęścia nie miał Footsteps - interaktywna społeczność turystyczna, oferująca wybór trasy dopasowany do osobowości użytkownika. Aplikacja i platforma tworzą kompletny plan wycieczki po mieście. Startup jest jednym z finalistów programu akceleracyjnego Starter Rocket, organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości.
 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej