• Start
  • Wiadomości
  • Podpisano umowę na zaprojektowanie Nowej Politechnicznej (trasy Gdańsk Południe-Wrzeszcz)

Podpisano umowę na zaprojektowanie Nowej Politechnicznej (trasy Gdańsk Południe-Wrzeszcz)

W piątek, 2 kwietnia podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla Trasy Gdańsk Południe - Wrzeszcz. Prace projektowe mają zakończyć się w IV kwartale 2022 r.
( 06.04.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mapka


Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej linii tramwajowej Nowa Politechniczna (trasa Gdańsk Południe - Wrzeszcz) wygrało konsorcjum firm, którego liderem jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA. Koszt projektu wyniesie niecałe 5 mln złotych.

Trasa tramwajowa Gdańsk Południe - Wrzeszcz (nazywana także Nową Politechniczną) to nowa linia, która docelowo ma połączyć górny i dolny taras Gdańska. Trasa drogi częściowo przebiegać będzie nowym śladem (przez tereny obecnie niezagospodarowane) jak i w śladzie istniejących dróg, które zostaną przebudowane i dostosowane do wymogów projektowanej drogi i trasy tramwajowej.

W pasie Nowej Politechnicznej zaprojektowana zostanie dwutorowa linia tramwajowa, która rozpoczynać się będzie od skrzyżowania Jaśkowa Dolina z ul. Rakoczego dalej ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńską. Projekt uwzględni poprowadzenie tramwaju 350-metrowym tunelem wzdłuż ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. Według założeń koncepcyjnych, tramwaj ma biec dalej obok ul. Sobieskiego i nieistniejącą jeszcze ul. Nową Politechniczną. W al. Grunwaldzką tramwaj ma włączyć się z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Projektant ma uwzględnić możliwość etapowania inwestycji.

- Projekt trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz będzie uwzględniać nie tylko linię tramwajową, ale także drogi i trasy rowerowej - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Aby umożliwić poprowadzenie tramwaju nową trasą dokumentacja zawierać będzie m.in. przebudowę Jaśkowej Doliny, kilometrowego odcinka ul. Wileńskiej czy ul. Do Studzienki.

Dokumentacja projektowa dla Nowej Politechnicznej ma być gotowa do końca 2022 r.
Dokumentacja projektowa dla Nowej Politechnicznej ma być gotowa do końca 2022 r.
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Inwestycja wymusi także kompleksową przebudowę sieci podziemnych, w tym przebudowę kanalizacji deszczowej i systemu odwodnienia.

Projekt Nowej Politechnicznej powstanie na podstawie koncepcji przygotowanej przez spółkę Mosty Katowice. Według umowy projektanci tej firmy mieli również opracować dokumentację projektową. Z uwagi na przedłużające się uzgodnienia koncepcji umowa ze spółką została rozwiązana, w związku z czym konieczne było ogłoszenie nowego przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

 

 

TV

680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku