• Start
  • Wiadomości
  • Początek adwentu. Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku

Początek adwentu. Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku

27 listopada o godz. 12.00 zapraszamy na cotygodniową transmisję mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Tym razem będzie to też początek adwentu. Niedzielną liturgię transmitujemy regularnie na portalu gdansk.pl od marca 2020 r.
26.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Msza św. odprawiana w kościele św. Jana w Gdańsku
Msza św. odprawiana w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czym jest adwent?

Adwent to w kościołach chrześcijańskich okres poprzedzający Bożego Narodzenia. Trwa ok 4 tygodni. Jego początek przypada pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia., a trwa do Wigilii, czyli 24 grudnia. Czas ten ma przypominać wiernym oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją w kościele katolickim są odprawiane w tym okresie poranne msze, zwane roratami. W tym okresie w świątyniach katolickich dominuje kolor fioletowy, natomiast w ewangelickich - na ołtarzu umieszcza się charakterystyczny wieniec adwentowy z czterema świecami. 

Sensacja konserwatorska w kościele św. Mikołaja. Kim jest święty na odnawianym obrazie? 

Kościół św. Jana – świątynia i jej historia

Miejsce, z którego nadawana jest msza św. to obiekt niezwykły. Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Msze św. online na gdansk.pl

Transmisje niedzielnych mszy św. na portalu gdansk.pl mają swój początek po wybuchu pandemii Covid-19 ponad 2 lata temu. W tym niezwykle ciężkim czasie w związku z obostrzeniami arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz, kiedy obostrzenia odwołano, wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Wciąż są też osoby cierpiące na różne poważne schorzenia, które obawiają się nowej fali zakażeń i chciałby posłuchać mszy św. w swoim domu.

Duszpasterstwo ludzi sztuki

W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania.

W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 27 listopada o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej