• Start
  • Wiadomości
  • Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów

Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów

W latach 50. ub. wieku komunistyczna propaganda promowała ideę “Kobiety na traktory”. Dziś takie hasło brzmiałoby raczej “Kobiety do komputerów”. W siedzibie firmy Intel Technology Poland zainaugurowano we wtorek, 27 września, ósmą edycję programu stypendialnego “Nowe technologie dla dziewczyn”. Wsparcie finansowe w kwocie 12 tys. zł otrzymało 25 zdolnych, młodych kobiet z całej Polski. Na tegoroczną edycję programu wpłynęło ponad 790 zgłoszeń.
27.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród 25 stypendystek ósmej odsłony programu Nowe technologie dla dziewczyn  6 studiuje na Politechnice Gdańskiej, a jedna na Uniwersytecie Gdańskim
Wśród 25 stypendystek ósmej odsłony programu "Nowe technologie dla dziewczyn" 6 studiuje na Politechnice Gdańskiej, a jedna na Uniwersytecie Gdańskim
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jaka jest idea programu “Nowe technologie dla dziewczyn”?

Program stypendialny “Nowe technologie dla dziewczyn” firma Intel realizuje wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

“Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony wyłącznie dla kobiet łączących swoją przyszłość z obszarem ICT (Information and Communication Technology). Inicjatywa wystartowała w 2015 roku.

Intel Technology Pomorskim Pracodawcą Roku. Kto jeszcze otrzymał prestiżowe nagrody?

- Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej. To, co przeważa z roku na rok w opiniach uczestniczek naszego programu, to oprócz wartości finansowej samego stypendium, także dostęp do naszych mentorów. To są osoby, które mają duże doświadczenie w branży, pracują na co dzień w firmie Intel i są w stanie pokazać wszystkie meandry świata IT, tak od kuchni - mówi Bartosz Ciepluch, general manager w Intel Technology Poland.

Ile było zgłoszeń w tym roku?

Sandra Wiktorko z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy poinformowała, że włącznie z nową odsłoną programu “Nowe technologie dla dziewczyn”, stypendia otrzymało do tej pory 195 osób.

Do tegorocznej edycji programu stypendialnego “Nowe technologie dla dziewczyn” wpłynęło ponad 790 zgłoszeń. Rekordowy pod tym względem był ubiegły rok. O udział w przedsięwzięciu Intela oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy aplikowało wówczas 814 młodych kobiet.

Na co mogą liczyć stypendystki?

- Dlaczego “Nowe technologie dla dziewczyn”, a nie "Nowe technologie dla chłopców"? Chociażby dlatego, że obecnie na uczelniach technicznych i uniwersytetach w Polsce jest tylko 16 procent dziewczyn związanych z kierunkami dotyczącymi IT. Jak zaczynaliśmy naszą inicjatywę, ten wskaźnik wynosił 10 procent - dodaje Sandra Wiktorko.

Stypendystki otrzymują różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki z firmy Intel. Otrzymają stypendium w kwocie 12 tys. zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Stypendystki zostaną też zaproszone do wzięcia udziału w stażu w Intel Technology Poland w Gdańsku, największym centrum R&D Intela w Europie.

Informatyk jako męski zawód to mit

Wśród stypendystek edycji 2022/2023 jest Weronika Buras, studentka V roku na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

- To jest mega duża szansa, jeśli chodzi o dalszą pracę, dalszy rozwój. Bardzo ważny dla mnie jest program mentoringowy, choć oczywiście finanse są też miłym aspektem. Wydaje mi się jednak, że szczególnie aspekt mentoringowy, możliwość poznania nowych osób, jest czymś, co może mi dać przysłowiowego kopa - mówi studentka ze stolicy.

O swoich planach i marzeniach dotyczących IT porozmawiały z portalem gdansk.pl trzy tegoroczne stypendystki, od lewej: Aleksandra Walczybok, Sara Kamrowska i Weronika Buras
O swoich planach i marzeniach dotyczących IT porozmawiały z portalem gdansk.pl trzy tegoroczne stypendystki, od lewej: Aleksandra Walczybok, Sara Kamrowska i Weronika Buras
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jej zdaniem, to stereotyp, że informatyka stanowi głównie domenę mężczyzn. Podkreśliła, że informatyka interesowała ją “od zawsze”. - W liceum miałam pierwsze zajawki z programowaniem. Stwierdziłam, że to jest to, w czym chciałabym się doskonalić. I jeszcze usłyszałam, że można się rozwijać w kierunku bycia hakerem, co wydało mi się bardzo ciekawe - dodaje Weronika Buras.

Teraz się odważyłam

W gronie 25 dziewczyn, które dostało stypendium, jest też Sara Kamrowska, która ukończyła 3,5-letnie studia inżynierskie na Politechnice Gdańskiej na kierunku inżynieria biomedyczna, a teraz kontynuuje studia magisterskie. Dodatkowo, uczy się też fizyki technicznej.

- Będę szła w życiu w kierunku stricte komputerowym. Choć moje dotychczasowe studia nie miały ścisłego związku z informatyką, to informatyka zawsze mi towarzyszyła, choćby ze względu na koła naukowe i konkursy - tłumaczy gdańszczanka.

 

Przyznała, że słyszała o programie “Nowe technologie dla dziewczyn” już trzy lata temu. - Ale zwlekałam z aplikacją, bo nie wierzyłam do końca w siebie, że mi się uda. Miałam też wiele koleżanek, które skończyły ten program stypendialny i bardzo go zachwalały - dodała.

- I umówmy się: mentoring to jest gra warta świeczki. Można bowiem mieć dużo pomysłów na siebie, albo w ogóle nie mieć pomysłu na siebie, ale w obu przypadkach trzeba wybrać jakąś drogę. I ze względu właśnie na mentoring zgłosiłam się do tego programu. Ja akurat mam dużo pomysłów na siebie, ale problemem jest wybranie optymalnej drogi, żeby się w tym wszystkim nie zakopać - podkreśliła Sara Kamrowska.

W programowaniu jestem świeżakiem

Jedną z najmłodszych uczestniczek 8. odsłony programu “Nowe technologie dla dziewczyn” jest Aleksandra Walczybok, która za kilka dni dopiero rozpocznie naukę na Politechnice Wrocławskiej, gdzie dostała indeks na kierunku inżynieria systemów.

Zajrzeliśmy do laboratoriów Intel Technology Poland. Jakie badania są tu realizowane?

- Lubię takie inicjatywy, gdzie mogę poznać inne osoby, dziewczyny, które podzielają moje zainteresowania i hobby. To mnie strasznie motywuje do dalszego działania. Stwierdziłam, że to będzie dla mnie doskonałe doświadczenie, aby rozpocząć moją przygodę w IT oraz z programowaniem. Co nieco programuję, ale nie jest to żaden zaawansowany poziom. Jestem świeżakiem w tej dziedzinie - wyznała Aleksandra Walczybok.

Dodała, że szczególnie zafascynowana jest nowymi technologiami dotyczącymi kosmosu. - To akurat bierze się z mojego udziału w trakcie liceum w ogólnopolskim klubie astronomicznym - wyjaśniła.


Stypendystki 8. edycji programu stypendialnego “Nowe technologie dla dziewczyn”, w kolejności alfabetycznej:

  • Aleksandra Borowska, Politechnika Gdańska
  • Weronika Buras, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • Alicja Chodak, AGH
  • Marta Frąckowiak, Politechnika Gdańska
  • Daria Głębowska, Politechnika Poznańska
  • Klaudia Głowacka, Politechnika Gdańska
  • Adrianna Grudzień, Politechnika Warszawska
  • Sara Kamrowska, Politechnika Gdańska
  • Katarzyna Kądziołka, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
  • Julia Klingenberg, Politechnika Gdańska
  • Agata Kraszewska, Politechnika Gdańska
  • Kinga Marszałkowska, Polsko-Japońska ATK w Warszawie
  • Aleksandra Michalska, Politechnika Warszawska
  • Jolanta Mozyrska, Politechnika Białostocka
  • Zofia Piesik, Uniwersytet Gdański
  • Katarzyna Pietrzak, Politechnika Wrocławska
  • Agata Pokorska, Uniwersytet Wrocławski
  • Karolina Romanowska, Politechnika Warszawska
  • Krystyna Szybalska, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
  • Maja Szymajda, Politechnika Wrocławska
  • Karolina Tonak, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Natalia Turosz, Politechnika Wrocławska
  • Aleksandra Walczybok, Politechnika Wrocławska
  • Weronika Żądło, Politechnika Wrocławska
  • Nina Żukowska, Politechnika Poznańska

Podczas wtorkowej uroczystości w siedzibie firmy Intel w Gdańsku (ul. Juliusza Słowackiego 173) rozpoczęcia 8. edycji “Nowe technologie dla dziewczyn” podsumowano też ubiegłoroczną, 7. edycję tego programu stypendialnego.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask