• Start
  • Wiadomości
  • Pływający inkubator w nowoczesnej ence – dla noworodków

Pływający inkubator w nowoczesnej ence – dla noworodków

Nowa karetka "N" do transportu noworodków, jedyny w Polsce północno-wschodniej sprzęt do hipotermii i gruntowna modernizacja oddziału – tak zmienia się oddział przyjmujący najmłodszych i najmniejszych pacjentów w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Zmiany kosztowały 2,5 mln zł.
( Publikacja: 19.11.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z tzw. funduszy norweskich zostały dofinansowane nie tylko zakupy sprzętu i remont oddziału, ale także szkolenia dla młodych mam zagrożonych przedwczesnym porodem.

Nowoczesną karetkę “N” na ulicach Gdańska zobaczymy najpewniej na początku przyszłego roku. Pojazd jest przeznaczony do transportu noworodków, rocznie ma blisko 25 tys. maleńkich pacjentów. Znajduje się w niej specjalny inkubator z kompletem sprzętu medycznego i tzw. nosze pływające, czyli laweta, na której umieszcza się inkubator. Nosze mają przede wszystkim amortyzować wstrząsy, które występują podczas jazdy po nierównym terenie. Laweta płynnie się unosi, chroniąc przewożone dziecko. Dla maluchów, które są zwykle w ciężkim stanie, ma to duże znaczenie, tym bardzie że nierzadko w karetce przewożone są wcześniaki ważące ledwie kilkaset gramów.

– Stara karetka "N", z której obecnie korzystamy, ma na liczniku 600 tysięcy przejechanych kilometrów – mówi Elżbieta Pilarczyk, ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodków Szpitala św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku. – Była jedynym na Pomorzu specjalistycznym pojazdem do transportu noworodków, więc często używanym. Potrzebujemy nowej.  

Oprócz inkubatora, w karetce będzie respirator transportowy, monitor transportowy z uchwytem mocującym, pompami i stacją dokującą do podawania leków.

Ze sprzętu do hipotermii oddział już korzysta. To jedyna tego typu aparatura w Polsce północno-wschodniej. Została kupiona w ramach programu „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia, do trendów demograficzno-epidemiologicznych”, dofinansowanego m.in. z tzw. funduszy norweskich. Sprzęt do hipotermii jest przeznaczony przede wszystkim dla noworodków, które urodziły się niedotlenione i którym grożą powikłania neurologiczne, np. dzieci z niską punktacją w skalą Apgar. Wcześniej noworodki z Pomorza z takimi problemami trzeba było transportować do Bydgoszczy.  

Kolejnym etapem zmian jest remont i modernizacja Oddziału Neonatologii. Remont polegał m.in. na wymianie okien i przestarzałych instalacji, a także doposażeniu oddziału - przybyło inkubatorów zamkniętych i resuscytacyjnych.

– Wszystkie inwestycje mają zapewnić lepsze warunki niemowlętom i ich mamom – dodaje ordynator Pilarczyk.

Szacowany koszt całego projektu to ponad 2,5 mln zł, z czego kwota dofinansowania wynosi ok. 2 mln zł. Inwestycje dobiegną końca w kwietniu 2016 r.

Zmiany na oddziale to nie tylko nowy sprzęt i remont, to też szkolenia (głównie z zakresu opieki nad noworodkiem chorym w pierwszych godzinach życia) i działania medyczne, m.in. ograniczające powikłania neurologiczne u noworodków, u których doszło do niedotlenienia okołoporodowego.