Planuj weekend: Filharmonia Bałtycka inauguruje sezon, Targi Klimaty, "Pożegnanie lata"

Trzydniowe otwarcie Kunsztu Wodnego, podczas którego czekają warsztaty, pokazy filmowe, spektakl i koncerty; Targi Klimaty w Starym Maneżu i Nocny Pchli Targ w Oliwie - gdzie zaopatrzymy się w nietuzinkowe przedmioty; Hańba w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim czy Wojciech Staroniewicz w Ratuszu Staromiejskim - to tylko niektóre z atrakcji w ostatni weekend lata w Gdańsku. Co jeszcze przygotowały instytucje kulturalne?
22.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna kobieta i dwoje dzieci pozują uśmiechnięci do zdjęcia
Na I Dzielnicowy Festyn Siedlecki „Pożegnanie Lata” zaprasza zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski
źródło: Facebook Piotr Borawski - Wiceprezydent Gdańska

Nomus. Oprowadzenie po wystawie „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzianych”

Piątek

Na I Dzielnicowy Festyn Siedlecki „Pożegnanie lata” w piątek, 22 września, zaprasza Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Siedlce.

W godzinach 15:00-18:00, na terenach zielonych przy Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Skarpowa 3), będzie doskonała okazja do spotkań, rozmów i zabawy na świeżym powietrzu. 

Na miejscu czekać będzie strefa edukacyjna obejmująca kilkanaście stoisk z propozycjami dla dzieci i młodzieży, m.in. Kącik Małego Naukowca, Experymentatorium, Kącik sensoryczny czy Koło Fortuny. Pojawią się również Pchli Targ oraz loteria.

Znajdziemy tu także strefę sportową i dmuchańce-skakańce-brykańce dla amatorów ruchu i zabawy. W strefie chillout doświadczymy relaksacji, odpoczynku przy stoiskach artystycznych oraz promujących zdrowie, profilaktykę czy masaże. Nie zabraknie również kulinarnych specjałów - zaprzyjaźnieni partnerzy zapewnią ucztę na stoiskach w strefie gastronomicznej i kawiarnianej.

W sercu festynu stanie Scena Główna, która wypełni się śpiewem i estradowymi popisami utalentowanych uczniów SP 58 oraz zaproszonych gości z Pałacu Młodzieży w Gdańsku i Szkoły Podstawowej nr 14. Na scenie przeprowadzona zostanie licytacja atrakcyjnych niespodzianek oraz konkurs z nagrodami, organizowany przez Pomorską Medyczną Szkołę Policealną.

Oficjalne otwarcie Festynu nastąpi o godzinie 15:00, jednak najmłodsi uczestnicy już o godzinie 13:30 będą mogli wziąć udział w spektaklu Teatru Qfer, na który organizatorzy szczególnie zapraszają przedszkolaki i uczniów klas młodszych.

Wstęp wolny.

dyrygent z uniesioną batutą
George Tchitchinadze poprowadzi Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas inauguracji sezonu
fot. Piotr Hukało

W piątek odbywa się także Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Ołowianka 1). Pierwszy wieczór z muzyką poważną w tym sezonie rozpocznie się o godzinie 19:00 - koncertem fortepianowym patrona Filharmonii - Fryderyka Chopina - w znakomitym wykonaniu Piotra Palecznego, z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi George Tchitchinadze.

Piotr Paleczny to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i profesorów, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Ogromny wpływ na ostateczny rozwój jego osobowości artystycznej miała również możliwość kontaktu artystycznego z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim. Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina otworzył mu drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych świata. Występował jako solista z tak wybitnymi orkiestrami, jak Chicago Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina czy Orquesta Nacional de España.

Koncertował w prestiżowych salach koncertowych, w tym w Carnegie Hall, Alice Tully Hall oraz w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Royal Festival Hall w Londynie i Festspielhaus w Salzburgu. Prowadził kursy mistrzowskie w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, Fort Worth, Bordeaux, Paryżu, Seulu, Pekinie, Brescii, Madrycie, Amsterdamie, Hamamatsu, Montevideo, Mexico City.

Został uhonorowany wieloma najwyższymi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem Aguila Azteca i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. W marcu 2017 roku otrzymał prestiżowy Dyplom i Tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W kwietniu Zarząd Polskiej Akademii Fonograficznej, w uznaniu osiągnięć artystycznych, przyznał mu najbardziej prestiżową nagrodę Złotego Fryderyka.

Podczas piątkowego wieczoru na Ołowiance w wykonaniu Piotra Palecznego i Orkiestry PFB zabrzmi I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 - Fryderyka Chopina [40], „Entracte & Carnival Music” z opery „Notre Dame” - Franza Schmidta [16], oraz Poemat symfoniczny „Don Juan” op. 20 - Richarda Straussa [17]. Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski.

Bilety: 32-116,50 zł.

nowoczesny czarny budynek z przeszkleniami
Kunszt Wodny zaprasza na trzy dni atrakcji i zwiedzania
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Od piątku do niedzieli

W piątek rozpoczyna się również trzydniowe huczne otwarcie Kunsztu Wodnego - nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11). 

W piątkowym programie znajduje się widowisko w choreografii Kasi Wolińskiej z udziałem lokalnych tancerzy i tancerek; instalacja wizualno-dźwiękowa na fasadzie i wewnątrz budynku zaprojektowana przez kolektyw artystyczny IP Group (Jakub Lech, Bogumił Misala, Dominika Kluszczyk) z Anną Haudek; duet artystyczny Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri z Barem Wodnym oferującym kompozycję smakową z gdańskich wód; a także występ didżejski i finałowa zabawa taneczna. 

Sobotnie i niedzielne wydarzenia pokażą przekrój działalności Instytutu Kultury Miejskiej i stanowią zapowiedź programu instytucji w nowym miejscu - czeka wiele warsztatów, koncerty i projekcje filmowe.

Ćwiczą do widowiska, będą też iluminacje. W piątek przyjdź na otwarcie Kunsztu Wodnego

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na część wydarzeń w sobotę i niedzielę obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na www.bilety.ikm.gda.pl.

dwie książki, jedna obok drugiej
Fragmenty książki „Zmień się” będzie można poczytać głośno razem z aktorami Teatru Miniatura
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

W sobotę VI Bieg Charytatywny PÓŁNOCNY POMAGA

Sobota

W sobotę, 23 września,  o godzinie 11:00 na Rodzinne czytanie performatywne „Zmień się!” zaprasza Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16). 

Wydarzenie odbywa się w ramach premiery wydania książki „Zmień się” Agnieszki Kochanowskiej. Czytanie performatywne fragmentów książki odbędzie się z udziałem autorki, aktorki i reżyserki Edyty Janusz-Ehrlich, wydawczyni Katarzyny Kucharskiej z Wydawnictwa Tashka, i uczestników. Wstęp wolny.

nocny pchli targ, ludzie przy stoiskach
Nocny Pchli Targ w Oliwie to już tradycja oliwska
mat. organizatora

Wieczorem warto zajrzeć na Nocny Pchli Targ w Oliwie (ul. Polanki 1a) - w sobotę w godzinach 18:00-22:00 czekać będzie moc atrakcji i stoisk. 

Znajdziemy tu wyjątkowe rękodzieło - szeroko pojmowany autorski handmade, w tym świece, mydło, wytwory szydełkowe, rośliny, rysunki, biżuterię, ozdoby, ceramikę, maskotki, ciasta i przetwory; ubrania vintage; płyty i kasety; książki; gadżety z okresu PRL; gry planszowe i komputerowe; wreszcie wszelkiej maści przedmioty z drugiej ręki i skarby z piwnicy.

Głód i pragnienie będzie można zaspokoić w Strefie Gastro, gdzie znajdą się stoiska Bistro Jak się masz? (grill i procenty), Cud Miód Bażyna (słodkie pyszności i domowe lemoniady) i BarCocktail (autorskie, specjalnie przygotowane dla Oliwy kompozycje cocktailowe). Tu także odpoczniemy na leżakach.

O taneczny nastrój zadba DJ Erok, którego można było poznać podczas poprzednich edycji Nocnego Targu. Miłośnicy retro klimatów będą mogli pograć w komputerowe klasyki wyświetlane na ścianie. Na stołach tradycyjnie znajdą się też szachownice i planszówki. Na najmłodszych czekać będą bańki mydlane. A pamiątkowe zdjęcie będzie można sobie zrobić w fotobudce.

Wstęp wolny.

dwóch mężczyzn pozuje na tle ściany budynku
Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak zagoszczą w sobotę w Scenie Muzycznej GAK
mat. zespołu

Miłośnicy muzycznych wrażeń w sobotę powinno odwiedzić Scenę Muzyczną GAK (ul. Nowiny 2b), gdzie o godzinie 18:00 rozpocznie się wydarzenie z cyklu Smaki Muzyki. Wystąpią Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak.

W ramach projektu Smaki muzyki, w Scenie Muzycznej GAK wystąpi nietuzinkowy duet utalentowanych muzyków w składzie: Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak . Koncert będzie doskonałą okazją do usłyszenia bardzo lirycznej, pełnej refleksji a jednocześnie zabawnej, muzyki. Wstęp na wydarzenie jest biletowany koszt pojedynczej wejściówki to 60 zł.

Paweł Wójcik jak sam się nazywa, jest wrażliwym twardzielem z gitarą. Śpiewa autorskie utwory pełne refleksji i niebanalnego humoru. Występuje w towarzystwie pianisty-akompaniatora i przyjaciela Tomasza Sarniaka, który w klimatyczny sposób potęguje emocje i wydobywa z jego piosenek wszelki nastroje. Nagrali wspólnie kilka płyt oraz koncertowali m. in. w warszawskim studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej „Trójce”, Piwnicy pod Baranami, Piwnicy pod Harendą, Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz warszawskiej Stodole. 

Ich koncert w Scenie Muzycznej GAK będzie dziesiątym koncertem w ramach projektu Smaki Muzyki. Cykl organizowany jest od 2017 roku. Ma na celu popularyzowanie wśród mieszkańców Gdańska nowych gatunków muzycznych lub zespołów, które wyróżniają się swoją muzyką. W ramach projektu w Scenie Muzycznej GAK wystąpili m.in. Łukasz Juźko Quarter (2017), Rogalska Trio (2017), JJL TRIO Blues Band (2017), Vanesa Harbek (2022) i Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore (2022). W 2023 roku projekt przeżywa prawdziwy renesans - w jego ramach odbyły się już koncerty zespołów Daryl Stodes Band z USA, Ilona Damięcka & Mateusz Smoczyński Duo, a także Chrust oraz Zevk.

Bilety na Smaki Muzyki: Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak: 60 zł.

pięciu mężczyzn, członków zespołu, pozuje do zdjęcia
Wojciech Staroniewicz Quintet Strange Vacation zaprasza na jazzowy wieczór w Ratuszu Staromiejskim
mat. zespołu

Natomiast w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) również w sobotę, również o godzinie 18:00, rozpocznie się jazzowa uczta. Wystąpi Wojciech Staroniewicz Quintet Strange Vacation.

Znakomity saksofonista i kompozytor razem z zespołem wykona utwory z płyty będącej kontynuacją świetnie przyjętego „North Park” - zrealizowanej w czasie pandemii „Strange Vacation”. 

- 2020 rok to rok niepewności, zdziwienia, izolacji, sprzecznych komunikatów, strachu, uczucia buntu, czasem zniechęcenia, które chwilę później ustępowało miejsca nadziei, że już teraz będzie lepiej. Takie i wiele innych, silnych emocji przelewało się gwałtownie przez naszą rzeczywistość. Znalazło to odzwierciedlenie w nowych kompozycjach będących emocjonalną odpowiedzią na ten czas. Tytułowy utwór „Strange Vacation” powstał w sześć dni po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce - wyjaśnia Wojciech Staroniewicz. 

To album nostalgiczny, momentami melancholijny, kreowany nie tylko subtelnością gry saksofonisty, ale także delikatnym brzmieniem wibrafonu Dominika Bukowskiego i składną liryką puzonisty Erika Johannessena. Trudno nie wyzbyć się wrażenia, że pod barwnymi i melancholijnymi tematami nie kryją się li tylko nastrojowe brzmienia, ale także spora porcja mocnego, przemyślanego jazzu. Kwintet Wojciecha Staroniewicza zaskakuje doskonałym wyczuciem i subtelnością nowoczesnego, akustycznego jazzu. 

Wojciech Staroniewicz jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie; zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną za najlepszą kompozycję na festiwalu Jazz Juniors, a wraz z zespołem Set-Off - Złoty klucz do kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz nagrodę International Contest for Youth Orchestras in Hoeilaart. Współpracuje z plejadą polskiego jazzu: od Andrzeja Jagodzińskiego i Włodka Pawlika po nagrania i koncerty z Cezarym Konradem, Krzysztofem Herdzinem, Mirosławem Carlosem Kaczmarczykiem, Adamem Cegielskim ale także z takimi muzykami, jak  Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin.

Kwintet tworzy wraz z norweskim puzonistą Erikem Johannessenem, związanym z formacją Jaga Jazzist zespołem, z którym zdobył (w 2010 roku) Norweską Grammy. Johannessen jest nowoczesnym puzonistą free jazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną, komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Wibrafonista Dominik Bukowski to z koli jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia (uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Top Jazz Forum). Gra i nagrywa z takimi muzykami, jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Nigel Kennedy, Soweto Kinch oraz Leszek Możdżer i Przemek Dyakowski. Basista Paweł Urowski natomiast jest laureatem wielu prestiżowych konkursów (obecnie basistą zespołu jest Konrad Żołnierek), a wrocławski perkusista Przemysław Jarosz współpracuje z zespołami Piotra Barona, Krystyny Stańko i Dominika Bukowskiego.

Bilety: ulgowy 35, normalny 50 zł.

scena plenerowa na podwyższeniu, na niej dj, w dole publiczność
100cznia w ten weekend zamyka sezon
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ponieważ lato kalendarzowe dobiega końca, w sobotę będzie ostatnia okazja, by pobawić się pod chmurką w popularnym miejscu - lubiana 100cznia (ks. Jerzego Popiełuszki 5) zamyka sezon.

Ścieżkę dźwiękową do ostatniego przed półroczną przerwą wieczoru w plenerze zapewni Skalpel ze swoim audiowizualnym setem, Expo 2000 prezentujący materiał z nadchodzącego EP, oraz Papa Zura. Ekipa The Very Polish Cut Outs odpali swoją scenę w przestrzeni Inside, a Falcon1 pociśnie rap z kontenera na Patio - klasycznie. Wszystkie pięć barów działać będzie na pełnych obrotach, a wszystkie punkty gastro serwować będą swoje smakołyki przez cały dzień i całą noc.

Początek o godzinie 20:00. Wstęp wolny.

czarno-białe zdjęcie zespołu, czterech muzyków
Hańba! wykonuje pełne energii utwory dotyczące istotnych spraw społecznych i politycznych w Polsce
mat. prasowe

Niedziela

W niedzielę, 24 września, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się Koncert zespołu Hańba!, grającego na folkowych instrumentach i śpiewającego wiersze dawnych polskich poetów.

W tym roku zbuntowana, pełna energii folkowo-punkowa grupa z Wrocławia świętuje dziesiąty jubileusz działalności. Artyści sięgają do burzliwej historii okresu międzywojennego, aby śpiewać o uniwersalnych kwestiach społecznych i politycznych, które do dziś dotykają Polaków. Jej teksty są oparte na wierszach Tuwima, Broniewskiego, Szenwalda, Szymańskiego, Ginczanki czy Wittlina. Natomiast muzyka grana jest na bandżo, akordeonie, klarnecie, saksofonie, tubie i bębnie. W ten sposób Hańba! stała się jednym z najbardziej żywiołowych i oryginalnych zespołów na scenie niezależnej.

Za swoją działalność została wyróżniona m.in. nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego i Paszportem Polityki, a także brała udział w popularnych festiwalach Opener Festival i OFF Festival. Jej twórczość została szeroko doceniona za granicą, co pokazały zaproszenia do Niemiec, Holandii, Czech i na Słowacji, a nawet do USA, Kanady i Australii. Na jesieni Hańba! wyrusza w trasę promującą najnowszy album „Kryzys”. Grupa porusza na nim wciąż takie aktualne tematy, jak wyzysk, bieda, religia i prawa kobiet, a jej występy to prawdziwa eksplozja energii.

Hańba! wystąpi w składzie: Andrzej Zamenhof, Tadeusz Król, Antoni Skwarło i Ignacy Woland. Początek o godzinie 20:00. Bilety: 60 zł.

targi, ludzie przy stoiskach
Klimaty - Trójmiejskie Targi Twórców to cykliczne wydarzenie, które cieszy się dużą popularnością
mat. organizatora

Natomiast w Starym Maneżu (ul. Juliusza Słowackiego 23) w niedzielę odbędzie się impreza dla miłośników wyjątkowego rzemiosła w najlepszym wydaniu - jesienna edycja Klimatów - Trójmiejskich Targów Twórców.

Klimatyczną przestrzeń wypełnią stoiska blisko 90. marek i projektantów. Swoje najciekawsze i unikatowe produkty pokażą twórcy związani z Trójmiastem, ale też liczna reprezentacja ciekawych i znanych marek z całej Polski. Będzie biżuteria, moda i modowe akcesoria, dekoracje, ceramika, malarstwo, plakat i grafika, książki, smakołyki, kosmetyki i świece.

- Klimaty to przegląd wielu autorskich projektów i najlepszych polskich manufaktur. Ogromnym zainteresowaniem będą się cieszyły z pewnością stoiska z oryginalną biżuterią, gdzie swoje prace pokażą m.in. Izabela Gutowska, Artemis, Zielińska Matylda Jewelry, Filimoniuk Design, OM jewellery czy Buba Always with Me - zapraszają organizatorzy. - Po raz pierwszy do Trójmiasta przyjedzie marka Szlify, która zaprezentuje niezwykle kolorową, geometryczną biżuterię wykonaną z różnych rodzajów drewna. Miłośnicy ceramiki będą zachwyceni odwiedzając m.in. Prostą Ceramikę, Spiek Studio, NPT Ceramikę czy Tafle.

Wśród wystawców jesiennych Klimatów nie zabraknie częstych bywalców, jak Kulta, delCane i Yes to Dress, Nago, Balticlovers, Kria Goods, Ja tu tylko szyję czy Twins. Prawdziwą atrakcją targów tradycyjnie będą stoiska z modą vintage oraz upcyklingowymi i recyklingowymi kolekcjami lokalnych marek, jak AIM Studio Selection, Szare Wrony, Vintage For Ever czy Buka. Starannie wyselekcjonowane ubrania i akcesoria pokażą również marki, które debiutowały podczas czerwcowej edycji - Vintage Select i Staromodna Vintage Shop.

Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny.