• Start
  • Wiadomości
  • Pinktober. Olivia Centre zaprasza na Bieg Różowej Wstążki, warsztaty i do mammobusa

Pinktober. Olivia Centre zaprasza na Bieg Różowej Wstążki, warsztaty i do mammobusa

Na fasadzie Olivii Star na początku października wyświetlona została wielka różowa wstążka. W ten sposób zainaugurowano kolejną edycję rozpoczynającego się 14 października projektu wspierającego profilaktykę i regularne badania piersi - „Pier(w)si Wygrywają”. Kampania jest częścią ogólnoświatowej akcji promowania profilaktyki nowotworów piersi Pinktober, tradycyjnie prowadzonej w październiku.
13.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Różowa wstążka na Olivii Star, przypominająca o badaniu piersi, tradycyjnie pojawia się na początku października. To zapowiedź akcji „Pier(w)si Wygrywają”, której tegoroczna edycja potrwa od 14 do 25 października
Różowa wstążka na Olivii Star, przypominająca o badaniu piersi, tradycyjnie pojawia się na początku października. To zapowiedź akcji „Pier(w)si Wygrywają”, której tegoroczna edycja potrwa od 14 do 25 października. Wstążka ponownie zaświeci się w sobotę, 15 października
mat. Olivia Centre

Chirurgia laparoskopowa z użyciem robota w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Celem akcji „Pier(w)si Wygrywają” jest zmiana sposobu postrzegania nowotworów piersi oraz lęku przed chorobą i jej leczeniem, a także sprawienie, że rak będzie traktowany jak choroba, której rozwojowi można zapobiegać regularnie się badając. Akcja obejmuje elementy edukacji i promocję regularnych badań mieszkańców województwa pomorskiego. 

Pierwsze wydarzenia 14 października. 25 października mammobus

W tym roku akcja „Pier(w)si wygrywają” rozpocznie się w piątek, 14 października - w przeddzień Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Tego dnia o godzinie 11:00 z patio Olivia Centre wystartuje Bieg Różowej Wstążki, który ma symbolizować wsparcie uczestników dla osób chorujących na raka piersi. Przy okazji biegu zbierane będą biustonosze, które zostaną przekazane do recyklingu, a uzyskane dzięki temu środki wesprą działania fundacji "Wsparcie na Starcie" oraz stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. 

Różowa wstążka na fasadzie Olivia Cenre ponownie zaświeci się w sobotę, 15 października.

W środę, 19 października, w Sky Clubie w Olivia Centre odbędą się z kolei warsztaty z Lidią Dyndor, znaną jako „OnkoFitka Lidka”. Edukatorka poprowadzi zajęcia z profilaktyki i samobadania piersi. Podczas 1,5 godzinnego spotkania uczestnicy będą mieć okazję pracować przy użyciu specjalnych, autorskich trenażerów (kombinezony do nauki badania piersi), w których ukryte są guzy, aby nauczyć się je wynajdywać w swoim ciele. 

- Wiele kobiet nie bada się, bo nie chce niczego znaleźć. Na szkoleniach staram się to odczarować. Badamy się nie po to, żeby coś znaleźć tylko, żeby upewnić się, że wszystko jest dobrze - mówi edukatorka Lidia Dyndor, znana jako OnkoFitka Lidka.

Warsztaty odbędą się w dwóch turach - pierwsza o godz. 10:00, druga o godz. 14:00.

W przerwie między warsztatami dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się projekcja filmu „Zdążyć przed rakiem piersi” autorstwa Stowarzyszenia Różowy Motyl, działającego przy gdańskim UCK. Uczestniczki będą mogły wziąć udział w projekcie szycia poduszek-serduszek dla pacjentek onkologicznych. 

Program edukacyjny Stowarzyszenia Różowy Motyl. Czego nie wiemy o raku piersi, a powinniśmy

W Sky Clubie będzie można obejrzeć wystawę fotografii kobiet, które pokonały raka piersi, zachęcającej do samobadania.

W ramach tegorocznych obchodów Pinktober odbędą się również badania mammograficzne. Nowoczesny mammobus stanie we wtorek, 25 października, w godzinach 9.00-19.00, na parkingu C w Olivii Centre. Specjalistycznym, ale zarazem szybkim badaniom objęte zostaną kobiety po 35. roku życia.

O projekcie

Z roku na rok kampania „Pier(w)si Wygrywają” uzyskuje szerszy zasięg, docierając ze swoim przesłaniem do ponad 1,5 mln odbiorców. 

Dotychczas projekt obejmował produkcję materiału wideo, promującego regularne badania piersi, Bieg Różowej Wstążki połączony ze zbiórką na zakup kanap dla pacjentów oczekujących na chemioterapię w Centrum Chorób Piersi w gdańskim UCK oraz liczne spotkania z ekspertkami w dziedzinie onkologii (m.in. dr Elżbietą Senkus-Konefką) w sali Sky Club w Olivia Centre, w czasie których prowadzone były zajęcia samobadania piersi na fantomach, konsultacji lekarskich czy brafiterskich. 

W trakcie akcji prowadzone były również zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne w Poradni Chorób Piersi w UCK oraz badania mammograficzne dla Pań w wieku od 50 do 69 lat w mammobusie zorganizowanym przez koordynatorki akcji na terenie Olivia Centre.

Projekt stanowi oddolną inicjatywę Natalii Cebuli, Magdaleny Pakmur i Ewy Opieli, na co dzień pracownic gdańskiej Energi z Grupy Orlen. Jest realizowany przy współpracy merytorycznej Stowarzyszenia Różowy Motyl i Centrum Chorób Piersi działających przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz organizacyjnej i komunikacyjnej poprzez Fundację ORLEN i Olivia Centre. Kampania jest częścią ogólnoświatowej akcji promowania profilaktyki nowotworów piersi Pinktober, tradycyjnie prowadzonej w październiku. 

Tegoroczną edycję projektu „Pier(w)si wygrywają” wsparła Fundacja ORLEN, która zorganizowała i sfinansowała większość działań m.in. badania w mammobusie, warsztaty z Onkofidką Lidką, szycie poduszek w kształcie serc i wystawę.

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa