• Start
  • Wiadomości
  • Program edukacyjny Stowarzyszenia Różowy Motyl. Co powinniśmy wiedzieć o raku piersi?

Program edukacyjny Stowarzyszenia Różowy Motyl. Co powinniśmy wiedzieć o raku piersi?

„Zdążyć przed rakiem piersi” to autorski program edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie Różowy Motyl, działające przy Centrum Chorób Piersi UCK Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczysta inauguracja projektu odbyła się w październiku 2022 roku - miesiącu pamięci o raku piersi. W ramach programu powstał film, w którym o swoich doświadczeniach z chorobą opowiada mieszkanka Gdańska.
16.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej kobieta w średni wieku, w okularach stoi przed mikrofonem obok stoi kobieta w sukience w średnim wieku z prawej wysoki młody mężczyzna z aparatem fotograficznym. Stoją na scenie za nimi plakaty z napisem Zdążyć przed rakiem
Film powstał pod kierunkiem i według scenariusza Joanny Matuszewskiej (pierwsza z lewej), dziennikarki medycznej i wolontariuszki w Centrum Chorób Piersi UCK. Narratorką jest Małgorzata Zauliczna (stoi w środku), pacjentka UCK i wolontariuszka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Za realizację zdjęć, oprawę muzyczną i montaż odpowiada Paweł Sudara z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.   
fot. Sylwia Mierzewska/GUMed

Lekarze z GUMedu przyjęli szczepionki przeciw grypie i zachęcają do tego innych

Celem programu jest przede wszystkim edukacja - informowanie o raku piersi, konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych i szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców województwa pomorskiego z terenów miejskich i wiejskich. Organizatorzy programu „Zdążyć przed rakiem piersi” liczą na wzrost liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, co może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności raka piersi we wczesnym stadium.

Profesor Edyta Szurowska: ważne samobadanie i badania profilaktyczne

- Rak piersi to cichy zabójca, ale nie jesteśmy wobec niego bezsilni - mówiła podczas inauguracji programu prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed. - Nie tylko ze względu na narzędzia, które daje nam współczesna medycyna, ale także z uwagi na możliwości, jakie my, kobiety mamy, czyli samobadanie i badania profilaktyczne. Świadomie podkreślam dominantę płci, gdyż schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet.

Na Pomorzu trwają szczepienia przeciw grypie. Kto może za darmo, a kto zapłaci?

 - Nie jest to choroba, która jest wyrokiem - dodał dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK. - Wręcz przeciwnie, jest to taki nowotwór, który wcześnie zdiagnozowany, dobrze leczony, nowocześnie zaopiekowany i świetnie rehabilitowany przywraca do życia, do społeczeństwa, do aktywności. Istotą rzeczy jest świadomość i brak obawy o to, co będzie dalej.

Film w ramach programu „Zdążyć przed rakiem piersi”. Kto w nim występuje? 

W ramach programu „Zdążyć przed rakiem piersi” przygotowano 30-minutowy film, którego premierowy seans odbył się w czasie inauguracji projektu. Jego narratorem jest Małgorzata, mieszkanka Gdańska, która została wyleczona z raka piersi. Zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne, wyjaśnia dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej. 

W filmie występują lekarze i inni specjaliści działający w ramach Centrum Chorób Piersi UCK. Tłumaczą w przystępny sposób, na czym polega profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów piersi. Elementem filmu jest m.in. instruktaż dotyczący samobadania piersi.

Konsultantem naukowym produkcji jest onkolog kliniczny, radioterapeuta dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, prof. GUMed. Film powstał pod kierunkiem i według scenariusza Joanny Matuszewskiej, dziennikarki medycznej i wolontariuszki w Centrum Chorób Piersi UCK. Narratorką jest Małgorzata Zauliczna, pacjentka UCK i wolontariuszka Stowarzyszenia Różowy Motyl. Za realizację zdjęć, oprawę muzyczną i montaż odpowiada Paweł Sudara z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.   

Wiedza o raku piersi. Dla uczniów, pacjentów, kół gospodyń wiejskich

Film „Zdążyć przed rakiem piersi” jest kierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich.

Chirurgia laparoskopowa z użyciem robota w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Odbiorcy to osoby bez rozpoznania nowotworu, chcące zdobyć wiedzę o raku piersi oraz pacjenci, będący w trakcie leczenia i ich bliscy. Film został przygotowany w takiej formie, by można było go emitować m.in. w trakcie lekcji poświęconych profilaktyce zdrowotnej albo podczas spotkań kół gospodyń wiejskich. Gośćmi inauguracji m.in. byli przedstawiciele Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta Gdańska i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańska, a także Stowarzyszenia Amazonki Gdańskie, którzy zadeklarowali pomoc w promocji programu edukacyjnego wśród mieszkańców Pomorza.

Osoby zainteresowane udziałem w programie edukacyjnym „Zdążyć przed rakiem piersi” proszone są o wiadomość na maila: kontakt@rozowymotyl.pl.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim