• Start
  • Wiadomości
  • Kokosanka z gdańskiego zoo w finale, z szansą na złoty medal

Kokosanka z gdańskiego zoo w finale konkursu na pingwina 2024 roku 

Kokosanka, pingwinka albinoska z gdańskiego ZOO, dotarła do finału konkursu "March of the penguin madness", w którym można zagłosować na najsympatyczniejsze pingwiny na świecie. Od niedzieli do wtorku (14-16 kwietnia) trwa finałowe głosowanie na trójkę pingwinów. Gdańska Kokosanka to jedyny taki pingwin przylądkowy na świecie żyjący w ogrodzie zoologicznym.
11.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

   

W centrum stoi mały biały pingwin obok niego z lewej strony stoją dwa czarno-białe pingwiny
Nz. Kokosanka w oliwskim ZOO. Pingwinom albinosom grozi nie tylko odrzucenie przez stado, są też narażone na choroby. Gdańskie stado pingwinów zaakceptowało Kokosankę
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Transfery w zoo w 2023 r. Jakie zwierzęta do nas przybyły, a które wyjechały w świat?

Ulubiony pingwin. Konkurs dla pasjonatów przyrody

Konkurs "March of the penguin madness" to organizowana co roku zabawa mająca na celu wybranie ulubionego pingwina publiczności. Fani przyrody mogą głosować na swoich ulubieńców, którzy są zgłaszani przez ogrody zoologiczne i azyle z całego świata. Głosy oddaje się na Facebooku lub przez stronę internetową. Pojedynek między pingwinami z całego świata jest zacięty, a w początkowym etapie zgłoszono do niego ponad setkę kandydatów i kandydatek. Kokosanka, albinoska pingwinka z gdańskiego zoo, dostała się do finału razem z dwójką pingwinów spoza Europy.

Do tej pory nasza Kokosanka zdobyła ponad 30 tysięcy głosów, od 14 do 16 kwietnia można znów głosować w konkursie, który wyłoni zwyciężczynię lub zwycięzcę. Pingwinka z Gdańska ma szansę na złoty medal. 

Historia wyjątkowej pingwinki z Gdańska 

Choć biała pingwinka urodziła się 12 grudnia 2018 roku, przedstawiona opinii publicznej został dopiero trzy miesiące później. Narodziny albinotycznego osobnika wywołały duże poruszenie - najpierw wśród pracowników zoo, następnie w stadzie pingwinów tońców i w mediach, bo o nietypowym przychówku informowały nie tylko lokalne media, ale też ogólnopolskie.

Gdański Ogród Zoologiczny zaprasza na Światowy Dzień Żyrafy. Zobacz z bliska to piękne zwierzę

Osobniki albinotyczne, choć budzą zainteresowanie ludzi, nie mają łatwego życia. Czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Grozi im nie tylko odrzucenie przez stado, bo natura nie lubi odmienności, ale są też narażone na choroby. Wszystko dlatego, że nie posiadają pigmentu, który nie tylko odpowiada za kolor skóry, ale przede wszystkim ma zastosowanie ochronne.

Dwa małe kamienne domki widoczne zza drucianego ogrodzenia. Przed nimi stoi pięć pingwinów, wśród nich jeden biały
Narodziny albinotycznego osobnika wywołały duże poruszenie wśród pracowników zoo, następnie w stadzie pingwinów tońców i w mediach, bo o nietypowym przychówku informowały nie tylko lokalne media, ale też ogólnopolskie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pingwin toniec, którego przedstawicielem jest nasz biały pingwin, na wolności żyje u wybrzeży południowej Afryki. To gatunek zagrożony wyginięciem. Pingwiny te żyją około 20 lat. W grupie ptaków tego gatunku mieszkających w gdańskim ZOO nadal są osobniki, które przyjechały do nas w latach 90-tych i stworzyły tu stado. Tońce to zwierzęta monogamiczne.

Czas wielkiego wyklucia w gdańskim zoo. Na świat przyszło 15 pingwinów

 Od 1900 roku nastąpił spadek populacji pingwinów przylądkowych żyjących w naturze o ponad 95 procent. Jeszcze w 2000 roku wielkość populacji szacowano na ponad 50 000 par, w 2020 roku tylko na niecałe 20 000 par. Dzięki wsparciu wielu organizacji, placówek i ludzi trend ten powoli udaje się odwracać.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę